Brązowy to kolor m.in. ziemi, drzew oraz żołędzi. Barwa ta kojarzy się z przyrodą i wszystkim tym, co naturalne. Otaczając się brązowymi odcieniami, zyskujemy poczucie bezpieczeństwa i stabilności, nieodzowne w przypadku domu. Dlatego warto wybrać brąz jako kolor pokrycia dachowego.
Szeroka gama kolorystyczna dachówek
Dachówka ceramiczna jest jednym z najstarszych pokryć dachowych znanych człowiekowi. Pierwsze dachówki zastosowano w starożytnym Rzymie i od tego czasu pozostają bardzo popularne. Ceglasta, czerwona dachówka wypalana z naturalnej gliny na stałe wpisała się w historię i tradycję europejskiej architektury. Obecnie rozwój technologii wypalania oraz barwienia spowodował, że producenci z łatwością uzyskują również inne barwy.
Gama kolorów jest szeroka - od różnych odcieni czerwieni, przez brązy, po ciemne propozycje - takie, jak antracyt czy czerń. Są też pokrycia o kolorach mieszanych, np. jesienny liść w ofercie firmy Röben, który jest pokryty brązową angobą z grafitowym cieniowaniem.
Ze względu na dostępność zróżnicowanej kolorystyki pokryć, klasyczna czerwień powoli przestaje przyciągać inwestorów. Mało osób decyduje się też na barwy bardzo krzykliwe czy awangardowe. W tym przypadku wspólnym mianownikiem będzie wybór dachówki o kolorze brązowym.
Kolorystyka dachu dopasowana do reszty budynku
Wybierając pokrycie dachowe, inwestorzy w pierwszej kolejności starają się tak dobrać jego kolor, by współgrał z elewacją domu. Dobrze zestawione barwy dachu i fasady tworzą poczucie harmonii oraz bezpieczeństwa, a także sprawiają, że budynek jest przyjemny dla oka. Jest to kolejny argument przemawiający za brązową dachówką, ponieważ ten odcień pokrycia doskonale integruje się z elewacjami w kolorze białym oraz żółtym, które są w Polsce najpopularniejsze.
Warto też pomyśleć o tradycji regionu. Jeśli na jakimś obszarze w budownictwie można rozpoznać charakterystyczne materiały czy kolorystykę, dobrze do nich nawiązać. Kolor dachówki powinien dobrze komponować się z dachami otaczających go budynków. Brązowy jest tu sprawdzonym rozwiązaniem - nie "gryzie" się z żadnymi innymi barwami, jest oryginalny, a przy tym nie agresywny.
Podoba się zarówno zwolennikom budowlanej tradycji, jak i współczesnych trendów, często staje się więc kompromisem w przypadku różnicy zdań (i gustów) między inwestorami. Przykładem dachówki łączącej tradycję z nowoczesnością jest m.in. Piemont brązowa angobowana firmy Röben. Wyróżnia ją ładny brązowy odcień i nowoczesny, płaski kształt.
Zalety brązowej dachówki ceramicznej
Brąz to kolor ciepły, a jednocześnie wyrazisty. Brązowe pokrycie dachowe daję gwarancję, że budynek nabierze niepowtarzalnego charakteru. Co więcej, zastosowanie brązu pozwoli na łatwe wkomponowanie domu w otaczającą go zieleń. Dodatkowym atutem brązowej dachówki jest to, że nie brudzi się łatwo, co w przyszłości zaowocuje oszczędnością czasu i pieniędzy na konserwację dachu. Jednak nie tylko barwa wpływa na atrakcyjność brązowej dachówki ceramicznej.
Wypalana z naturalnej gliny, charakteryzuje się znaczną trwałością oraz odpornością na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Dobrze znosi działanie trudnych warunków atmosferycznych, na które nieustannie narażony jest dach: zmienne pory roku, cykle nagrzewania w dzień i ochładzania w nocy, silne nasłonecznienie, deszcze, silny wiatr, itp.
Wypalana z gliny, stanowi najbardziej ekologiczne pokrycie, a jej trwałość określa się na okres ponad stu pięćdziesięciu lat. Zastosowanie brązowej dachówki Piemont gwarantuje więc harmonijną estetykę dachu przez długie lata.
Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Röben, która znajduje się tutaj.
źródło i zdjęcie: Röben
Komentarze