Stadion PGE Arena laureatem Stadium Business Awards 2012

Gdański stadion piłkarski zaprojektowała pracownia architektoniczna RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Konstrukcja dachu została wykonana z zastosowaniem aluminiowych profili dostarczonych przez firmę Aluprof SA.

Stadion PGE Arena laureatem Stadium Business Awards 2012

Już w trakcie nominacji polski obiekt sportowy był jednym z faworytów. Stadion PGE Arena został zwycięzcą konkursu Stadium Business Awards 2012 w kategorii "Architektura i projekt". W grupie tej obecni byli silni konkurenci, między innymi ekologiczny prototyp z Kataru oraz stadion Air Berlin Arena. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 15 maja 2012 r. w Turynie we Włoszech.

Projekt stadionu nawiązuje do motywów blisko związanych z Gdańskiem, w szczególności do bursztynu zwanego "złotem Bałtyku". Jego przetwarzanie w zaułkach gdańskiego Starego Miasta ma bogatą tradycję. Gładka powłoka odzwierciedla kształt i kolor bursztynowych kamieni. By mogła błyszczeć w wielu ciepłych odcieniach użyto specjalnego poliwęglanu.

Pokrycie składa się z modułów o sześciu różnych odmianach. Celem ich zastosowania było uzyskanie interesującego efektu wizualnego. Im wyżej instalowane są moduły, tym bardziej stają się przejrzyste. Dzięki temu muszla, docierając do nieba, wydaje się rozpuszczać. Efekt ten pozwala na uzyskanie wystarczającej ilości światła na polu gry.

Stadion PGE Arena w Gdańsku Stadion PGE Arena w Gdańsku - kształt bursztynu

Firma Aluprof SA była dostawcą systemów aluminiowych pod budowę stadionu PGE Arena w Gdańsku. Specjalnie dla tej inwestycji opracowała nowe rozwiązanie systemu pokrycia dachowego.

Nagrody Stadium Business Awards przyznawane są od trzech lat. Wybór laureatów odbywa się w 18 kategoriach, między innymi dla najlepszego obiektu roku, za najlepszą architekturę, dla najlepszych zarządców stadionów oraz za wydarzenie roku.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Aluprof SA, która znajduje się tutaj.

źródła: Aluprof SA, stadiumbusinessawards.com
zdjęcia: Aluprof SA

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT