Najładniejszy stromy dach w Polsce pokryty dachówką marki Koramic

W czasie święta Dnia Dekarza, które odbyło się w lipcu 2011 r., rozstrzygnięto konkurs na "Najładniejszy dach w Polsce". Zwycięstwo w kategorii "Dach stromy" zdobył budynek, którego połać pokryto dachówką marki Koramic. Co zadecydowało o sukcesie tej konstrukcji?

Najładniejszy stromy dach w Polsce pokryty dachówką marki Koramic

Nadzór nad wykonaniem pokrycia dachowego sprawował Henryk Jędrzejczak, który od ponad 20 lat zajmuje się inwestycjami dachowymi. Należy on do zachodniopomorskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy i posiada tytuł czeladnika dekarskiego.

Wykonanie najładniejszego stromego dachu w Polsce trwało 10 tygodni. Za prace odpowiadał czteroosobowy zespół pod nadzorem Jędrzejczaka. Inwestor zdecydował się na montaż dachówki ceramicznej marki Koramic. Wybór padł na Karpiówkę półokrągłą w kolorze antracytowej angoby, która produkowana jest w zakładzie firmy Wienerberger w Kunicach. Dachówkę ułożono w tzw. łuskę.

Wyzwaniem dla wykonawcy najładniejszego stromego dachu w Polsce było zmienne nachylenie połaci oraz nietypowe okno, które Jędrzejczak nazwał "rybim okiem". Różni się ono od typowego "wolego oka" symetrią kształtu w poziomie i zaokrągleniem zarówno górnej jak i dolnej linii okna. Natomiast pełne deskowanie konstrukcji dachu zostało wykonane z desek sosnowych o grubości 2,5 cm. W związku z użytkowym poddaszem wybrano wariant z podwójną przestrzenią wentylacyjną dachu.

Jędrzejczak zastosował kontrłaty (2,5 x 5 cm) oraz łaty (4 x 5 cm), a do montażu dachówek użył sugerowanych przez firmę Wienerberger gwoździ miedzianych o wymiarach 2,2 x 50 mm. Wentylację wspomagają dachówki wentylacyjne oraz okapowe, zaś pod gąsiorami wykonawca wykorzystał wentylacyjną taśmę aluminiową.

Pracę dodatkowo komplikował niestandardowy system rynnowy. Dbając o estetykę, inwestor zdecydował się na pas elewacji czołowej zakrywający rynny. We współpracy z cieślą Jędrzejczak stworzył koryta w deskowaniu poniżej połaci, w których umieścił rynny. Wszystkie elementy były ręcznie profilowane pod kształt koryt i wykonane na budowie z tytanowo-cynkowej blachy gołowalcowanej. Następnie, już w korytach, elementy rynien były ze sobą lutowane. Rury spustowe wpięto bezpośrednio do systemu kanalizacji deszczowej. W projekcie pojawił się również akcent  ekologiczny. Na dachu zamontowano dwa kolektory słoneczne.

Zwycięska połać dachowa weźmie udział w międzynarodowym konkursie organizowanym przez "IFD" (Międzynarodowe Stowarzyszeni Dekarzy) i "RCCA" (Irlandzkie Stowarzyszenie Wykonawców Dachów i Fasad). Odbędzie się on podczas 59 Kongresu Dekarzy w Dublinie, w dniach 3-5 listopada 2011 r.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Wienerberger, która znajduje się tutaj.

źródło: Wienerberger
zdjęcie: Polskie Stowarzyszenie Dekarzy

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT