Papa samoprzylepna - czym jest i jak ją zamontować?

Papa samoprzylepna to nowoczesny materiał dachowy, który zyskał popularność dzięki swoim wyjątkowym właściwościom i prostocie montażu. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają trwałej i efektywnej ochrony dachu przed czynnikami atmosferycznymi. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu materiałowi, jego rodzajom, zaletom oraz zasadom prawidłowego montażu.

Papa samoprzylepna - czym jest i jak ją zamontować?

Co to jest papa samoprzylepna?

Papa samoprzylepna to rodzaj papy bitumicznej, która zawiera specjalny warstwę klejącą aktywowaną przez temperaturę. Dzięki tej warstwie, papa może być montowana bez użycia otwartego ognia, co znacząco upraszcza proces instalacji i czyni go bezpieczniejszym.

Materiał ten jest szczególnie polecany do wykonywania izolacji wodochronnej na dachach płaskich oraz do renowacji starych pokryć dachowych.

Rodzaje papy samoprzylepnej

Papa samoprzylepna występuje w różnych rodzajach, dostosowanych do specyficznych potrzeb i warunków montażu.

Możemy wyróżnić między innymi:

 • Papa z posypką mineralną: zapewnia dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV, co przedłuża żywotność dachu.
 • Papa gładka: idealna do zastosowań, gdzie estetyka nie jest kluczowa, ale liczy się dobra izolacja.
 • Papa z folią aluminiową: zapewnia lepszą odbijalność promieni słonecznych i jest często wybierana do dachów, gdzie ważna jest efektywność energetyczna budynku.

Zalety papy samoprzylepnej

 • Bezpieczeństwo: montaż bez użycia otwartego ognia znacząco zmniejsza ryzyko pożaru.
 • Szybkość i łatwość instalacji: prosty montaż pozwala na szybkie pokrycie dachu, co jest szczególnie ważne w nieprzewidywalnym klimacie.
 • Wysoka przyczepność: dzięki warstwie samoprzylepnej, papa mocno przylega do podłoża, co zapewnia lepszą izolację i ochronę przed wodą.
 • Długotrwała ochrona: materiały użyte do produkcji papy samoprzylepnej są odporne na działanie czynników atmosferycznych, co gwarantuje długą żywotność pokrycia dachowego.

Montaż papy samoprzylepnej

Aby zapewnić maksymalną efektywność i trwałość papy samoprzylepnej, należy przestrzegać kilku zasad podczas jej montażu:

 • Przygotowanie podłoża: podłoże musi być czyste, suche i wolne od ostrych krawędzi, które mogłyby uszkodzić papę.
 • Temperatura: optimum dla montażu to temperatura powyżej 5°C, która zapewnia odpowiednią aktywację kleju.
 • Dociskanie: po nałożeniu papy na dach, należy ją dokładnie docisnąć, aby usunąć pęcherze powietrza i zapewnić równomierne przyleganie do podłoża.
 • Zakładki: należy zwrócić uwagę na prawidłowe wykonanie zakładek, co zapewnia ciągłość warstwy izolacyjnej i zwiększa szczelność dachu.

Papy BauderTEC oraz BauderTEC DUO

W samoprzylepnych papach bitumicznych marki Bauder, dolna warstwa bitumiczna wyróżnia się właściwością, która umożliwia montaż poprzez rozwinięcie rolki i jednoczesne usuwanie folii ochronnej. Aby osiągnąć poprawne przyleganie do podłoża, wystarczy jedynie przyłożyć nacisk, na przykład za pomocą wałka.

Główne zastosowania pap samoprzylepnych obejmują:

 • konstrukcje narażone na uszkodzenia przez wysoką temperaturę oraz szczegóły architektoniczne,
 • obszary, gdzie użycie wysokiej temperatury i otwartego ognia jest niebezpieczne lub zabronione,
 • złożone struktury dachowe, takie jak dachy o dużym nachyleniu czy dachy szedowe.

W systemach dachowych, papy samoprzylepne mogą pełnić rolę warstw paroizolacyjnych, podkładowych oraz nawierzchniowych.

Papy BauderTEC są przeznaczone do miejsc, gdzie użycie palników jest niedopuszczalne. System BauderTEC, będący kompletnie samoprzylepnym rozwiązaniem, jest preferowaną opcją.

Montaż tych pap jest efektywny i możliwy do przeprowadzenia przy użyciu podstawowego zestawu narzędzi. Bitum samoprzylepny z systemu BauderTEC łatwo łączy się z bitumem z innych pap elastomerobitumicznych zgrzewalnych.

Dodatkową elastyczność oferuje system BauderTEC DUO z opatentowaną technologią łączenia zakładów "DUO", pozwalającą na wybór metody łączenia zakładów: na zimno lub za pomocą palnika.

To zapewnia niezawodność połączenia w kluczowych obszarach zakładów, umożliwiając układanie pap nawet w trudnych warunkach.

Podsumowanie

Papa samoprzylepna stanowi nowoczesne i efektywne rozwiązanie dla każdego, kto poszukuje niezawodnej ochrony dachu przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki swojej prostocie montażu, bezpieczeństwu oraz trwałości, jest coraz częściej wybierana przez właścicieli domów oraz profesjonalistów z branży budowlanej.

Przy właściwej instalacji i dbałości o detale, papa samoprzylepna może służyć przez wiele lat, chroniąc budynek przed przeciekaniem i przyczyniając się do jego termoizolacji.

 

Źródło i zdjęcia: Bauder Polska Sp. z o.o. 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT