Co wyróżnia pokrycia dachowe z blachy? Zalety i wady

Rozważasz wybór lekkiego, ale równocześnie trwałego i estetycznego materiału na pokrycie dachu? Rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania, mogą być blachodachówka i blachy płaskie. W tym artykule przybliżymy Ci, dlaczego pokrycia dachowe wykonane z blachy cieszą się tak dużym uznaniem.

Co wyróżnia pokrycia dachowe z blachy? Zalety i wady

Jednym z kluczowych atutów blachy jako materiału dachowego jest jej niewielka waga, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi dachówkami. Blachodachówka, szczególnie popularna wśród inwestorów, tworzona jest przez profilowanie blachy stalowej lub aluminiowej w taki sposób, by naśladować kształt dachówki.

Im intensywniejsze profilowanie, tym arkusz staje się bardziej sztywny. O trwałości blachodachówki decyduje głównie rodzaj zastosowanej powłoki ochronnej, która może przybierać formę wielowarstwowej powłoki, posypki z kruszywa skalnego czy barwionego piasku kwarcowego, zapewniając żywotność na poziomie 30-50 lat.

Wśród licznych zalet blachodachówki warto wyróżnić nie tylko jej lekkość, ale także przystępną cenę oraz łatwość montażu. Ten ostatni aspekt szczególnie dotyczy dachów o prostych geometriach.

Na bardziej złożonych konstrukcjach korzystniejsze może okazać się stosowanie blachodachówki panelowej, która nie wymagają cięcia na wymiar i jest dostępna w standardowych szerokościach około 1 metra i długościach odpowiadających jednemu lub dwóm modułom profilu.

Panelowe wykonanie arkuszy usprawnia instalację na skomplikowanych dachach, minimalizując jednocześnie ilość odpadów.

Alternatywą dla blachodachówki są blachy płaskie, produkowane z takich materiałów jak stal, aluminium, stop cynkowo-tytanowy czy miedź. Stosowane na nich różnorodne powłoki ochronne sprawiają, że są chętnie wybierane przez inwestorów.

Blachy płaskie dzielą wiele zalet z blachodachówką, z tą różnicą, że łatwiej jest je formować, a pozostałości arkuszy można wykorzystać w innych miejscach dachu.

Najnowsza metoda łączenia arkuszy blachy płaskiej, znana jako rąbek stojący, pozwala na stworzenie nowoczesnego i efektownego wyglądu dachu.

Chociaż tradycyjna technika łączenia rąbka wymaga pełnego deskowania, co zwiększa ciężar pokrycia, to istnieje możliwość zastosowania specjalnie przygotowanych paneli do montażu na rąbek, co umożliwia użycie lżejszego rusztu z łat i kontrłat.

Wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachu zależy od wielu czynników, w tym od preferencji estetycznych, budżetu oraz specyfiki konstrukcji dachu. Blachodachówka i blachy płaskie to wszechstronne rozwiązania, które oferują szeroki wachlarz możliwości, dopasowanych do różnorodnych potrzeb inwestycyjnych.


Źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT