Poradnik – jak układać blachy trapezowe na dachu?

Blachy trapezowe zazwyczaj stosuje się na dachach budynków przemysłowych lub gospodarczych. Niemniej jednak, coraz częściej również indywidualni inwestorzy decydują się na ich użycie do pokrywania dachów swoich domów. Bez względu na to, na jakim obiekcie planujemy zastosować tego rodzaju pokrycie, kluczowym jest wykonanie tej pracy z należytą starannością. Jak układać blachy trapezowe?

Poradnik – jak układać blachy trapezowe na dachu?

Blachy trapezowe możemy układać już na dachach o kącie nachylenia 4o. Jednak przy tak niewielkim spadku sprawdzą się wyłącznie blachy o profilu powyżej 35 mm. Natomiast gdy nachylenie połaci przekracza 6o, to producenci zalecają blachy o profilu mniejszym lub równym 35 mm.

Należy pamiętać, iż podane powyżej kąty nachylenia połaci są wartościami minimalnymi. Zalecane kąty są nieznacznie większe i wynoszą odpowiednio 10 i 15o. Uwaga! Zawsze należy stosować się do wytycznych producenta blaszanego pokrycia.

Jednak niezależnie od profilu, montaż blachy należy przeprowadzić zgodnie ze sztuką dekarską. Zadbajmy również o własne bezpieczeństwo.

Przed montażem blachy trapezowej

Tak jak w przypadku blachodachówek blachy trapezowe układamy na drewnianym ruszcie z łat i kontrłat, możemy również wykorzystać profile stalowe, ocynkowane (jednak w przypadku domów jednorodzinnych to rzadko spotykane rozwiązanie).

Drewniany ruszt koniecznie musi być wykonany z zaimpregnowanego drewna. Kontrłaty mocujemy wzdłuż krokwi w takim samym rozstawie. Do kontrłat (w poprzek) mocujemy łaty – odległości między nimi określone są w projekcie domu i zależą m.in. od profilu blachy.

Na tym etapie przygotowujemy również otwory na elementy przechodzące przez połać, np. kominki wentylacyjne czy przewody antenowe. Co ważne, jeśli blacha trapezowa ma być ułożona na dachu domu jednorodzinnego, to koniecznie pod rusztem musi zostać ułożona folia paroprzepuszczalna.

Obróbki blacharskie – ważne detale

Aby pokrycie dachowe było trwałe, szczelne i bezpieczne, a także estetyczne, konieczne jest wykonanie obróbek blacharskich. Wykonujemy je z blachy płaskiej, możemy również kupić gotowe – wielu producentów, np. Blachy Pruszyński, ma je w swojej ofercie.

Pamiętajmy, że jeszcze przed ułożeniem blachy trapezowej montujemy pas rynnowy, haki rynnowe czy rynny koszowe. Natomiast po ułożeniu blaszanych arkuszy wykonujemy obróbki blacharskie wiatrownicy i kalenicy. Montujemy również bariery przeciwśniegowe.

Układanie blachy trapezowej

Przed samym montażem pokrycia dokładnie oczyszczamy każdy arkusz z folii ochronnej. Układanie blachy trapezowej zaczynamy od dolnego naroża połaci, koniecznie w kierunku przeciwnym do najczęstszego kierunku wiatru – zapobiegniemy w ten sposób podwiewaniu blachy.

Co ważne, arkusze muszą koniecznie tworzyć kąt prosty z okapem. Ewentualne niedociągnięcia dotyczące geometrii dachu należy sprowadzić do krawędzi bocznych i kalenicy – tutaj obróbki blacharskie je ukryją. Pamiętajmy, że blaszane arkusze muszą być układane na zakład o szerokości profilu końcowego.

Jeżeli konstrukcja dachu wymaga łączenia arkuszy po długości, to również dolny i górny arkusz musi być ułożony na zakład – 15-20-centymetrowy. Co ważne, jako pierwsze układamy dolne arkusze, a potem górne – jeśli dolne zaczęliśmy układać od prawego naroża, to również górne montujemy od tej strony.

Do montażu blachy trapezowej stosujemy wkręty farmerskie długie (35 mm, służą do mocowania arkuszy do konstrukcji w dole fali) i krótkie (20 mm, tzw. zszywki, umieszczamy na górze fali, łącząc krawędzie arkuszy).

Wkręty umieszczamy wzdłuż bocznych krawędzi dachu, kalenicy i na połaci oraz na łączeniach poziomych i pionowych (w takich przypadkach wkręty muszą znaleźć się na górze fali).

Oczywiście arkusze blachy mocujemy wkrętami również wzdłuż okapu. Ważne: w części przykalenicowej, okapowej oraz na zakładach wkręty należy zastosować w każdej dolnej fali, a w części wiatrówkowej arkusz musimy przykręcić do każdej łaty.

Co do części środkowej połaci, to zalecana częstotliwość wkrętów wynosi 5 sztuk na 1 m2, a w części krawędziowej 8 sztuk na 1 m2.  

Montaż blachy trapezowej – pamiętaj

  • Podczas przenoszenie blaszanych arkuszy zawsze stosujemy rękawice ochronne.
  • Do cięcia blachy trapezowej wykorzystujemy nibler lub nożyce ręczne – szlifierka kątowa może zniszczeć powłokę ochronną.
  • Montując blachę trapezową, poruszamy się po dachu w obuwiu z miękką podeszwą. Chociaż należy chodzenie ograniczyć do minimum. Stopy stawiamy wyłącznie na płaskiej części pokrycia – zakazane jest stąpanie po przetłoczeniach.
  • Na bieżąco usuwamy wszystkie zanieczyszczenia (np. opiłki, kamyki), ponieważ mogą spowodować uszkodzenia mechaniczne powłoki ochronnej. Jeśli jednak do tego dojdzie, miejsca te oczyszczamy i pokrywamy lakierem zaprawkowym (w kolorze pokrycia).


źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT