Wiatrownica – niezbędny element dachu. Chroni przed wiatrem i deszczem

Wiatrownica, obróbka szczytowa lub wiatrówka, to charakterystyczna obróbka blacharska mająca na celu osłonę bocznych krawędzi dachu. Zazwyczaj jest wykonywana z płaskiej blachy. Nadaje się do zastosowania na dachach z różnymi pokryciami, w tym również z blachodachówką.

Wiatrownica – niezbędny element dachu. Chroni przed wiatrem i deszczem

Wiatrownica służy do ochrony konstrukcji dachu przed niszczącym działaniem silnego wiatru i wody deszczowej, ułatwia też montaż innych obróbek blacharskich. Zapobiega również poderwaniu pokrycia przez wiatr.

To niezbędny element każdego dachu, dlatego też aby ułatwić pracę dekarzom oraz zapewnić trwałe i estetyczne pokrycie dachowej, renomowani producenci pokryć dachowych, np. firma Blachy Pruszyński, w swojej ofercie mają gotowe wiatrownice. Warto zdecydować się na taki wariant.

Chociaż wiatrownica przede wszystkim pełni funkcję ochronną, to jednak jest widoczna i źle dobrana może zepsuć efekt wizualny nawet najlepiej ułożonego pokrycia dachowego – gotowe wiatrownice dostępne są w wielu kolorach i powłokach, bez problemu dobierzemy ją więc do pokrycia.

Nie należy rezygnować z montażu wiatrownicy, szczególnie że pogoda w naszym kraju jest nieprzewidywalna.

Najpopularniejsze są wiatrownice wykonane z płaskiej blachy powlekanej – odpowiednio ukształtowanej przez producenta, możemy również wygiąć ją samodzielnie na placu budowy za pomocą giętarki, jednak początkujący dekarze powinni tego unikać. Wiatrownice z blachy ochronią dach przez wiele lat.

Zaczynamy od montażu rynny brzegowej – boczne podgięcie zapobiegnie podciekaniu wody pod pokrycie.

Montaż wiatrownicy

Wiatrownica firmy Blachy Pruszyński składa się z trzech elementów: dwóch bocznych elementów maskujących oraz rynny, której zadaniem jest odprowadzenie wody opadowej z połaci. Zaczynamy od montażu rynny brzegowej – boczne podgięcie zapobiegnie podciekaniu spływającej wody pod pokrycie.

Następnie montujemy pierwszą obróbkę blacharską na drugim pasie nadrynnowym – należy wygiąć górną krawędź na wymaganą szerokość. Aby ograniczyć podciąganie wody pomiędzy blachy, obróbkę należy wysunąć około 2 mm poza pas nadrynnowy.

Dobieramy odpowiedni kąt załamania obróbki – zależy od nachylenia połaci. W ten sposób przygotowaliśmy dolną część wiatrownicy, którą trzeba zamocować do deski bocznej. Na końcu montujemy wiatrownicę górną – maskującą.

Wykonujemy ją podobnie jak dolną, czyli pod uwagę musimy wziąć wymiary deski szczytowej i kąt nachylenia. Co ważne, każdy następny element mocujemy z około 150-milimetrowym zakładem. Zadbajmy o to, aby wszystkie połączenia były szczelne i wytrzymałe.

Do zamocowania elementów wiatrownicy należy używać wkrętów farmerskich (samowiercących) w kolorze pokrycia. Taka podwójna obróbka to doskonałe rozwiązanie, ponieważ umożliwia bezproblemowo odprowadzać skropliny spod pokrycia. Dodatkowo zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Do zamocowania elementów wiatrownicy należy używać wkrętów farmerskich.

Bezpieczna praca na dachu

Podczas montażu wiatrownicy – jak i innych prac na wysokości – należy przestrzegać przepisów BHP. Nośmy więc odzież i rękawice ochronne, unikajmy kontaktu z ostrymi krawędziami blachy, naroży i wiatrownic.

Poruszajmy się po dachu ostrożnie, dobrą praktyką jest stosowanie liny bezpieczeństwa i butów z miękką podeszwą.


źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT