Czy blacha na elewacji to dobry pomysł?

Blacha na elewacji kojarzy się z budynkami gospodarczymi, halami magazynowymi i przemysłowymi. Jednak coraz częściej blachy przetłaczane trafiają również na elewacje domów jednorodzinnych. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Czy jest ekonomiczne i trwałe?

Czy blacha na elewacji to dobry pomysł?

Jaką blachę można zastosować na elewacji?

Do montażu na fasadzie nadaje się m.in. blacha na rąbek stojący. Jednak tego typu realizacje należą do rzadkości w budownictwie jednorodzinnym. Większą popularnością cieszy się blacha przetłoczona, w tym blacha trapezowa T-8, a także materiały o niższym i wyższym profilu.

Generalna zasada mówi, że im większa jest powierzchnia elewacji, tym wyżej przetłaczaną blachę można zastosować. Wybór należy do inwestora i jest związany z koncepcją architektoniczną obiektu i jego otoczenia.

Jakie zalety mają blaszane wykończenia fasad?

Zanim odrzucisz pomysł położenia blachy trapezowej na elewacji domu, rozważ zalety tego rozwiązania:

  • niska cena i łatwy montaż – blacha jest jednym z najtańszych materiałów, których możesz użyć do wykończenia zewnętrznych ścian domu;
  • trwałość – fabrycznie zabezpieczone arkusze blachy stalowej przetrwają w plenerze nawet kilka dekad;
  • estetyka – blacha elewacyjna jest dostępna w dużym wyborze kolorów i rodzajów przetłoczeń.

Do jakich stylów pasuje blacha trapezowa?

Dom w stylu dworkowym wykończony blachą to koszmarek estetyczny. Blacha trapezowa najlepiej prezentuje się na elewacjach budynków o nowoczesnych, prostych bryłach. Szczególnie atrakcyjne są bezpośrednie przejścia blachy z dachu na ścianę.

Efektownie prezentuje się też pokryta blachą wybrana ściana budynku lub jej część. Jeżeli potrzebujesz merytorycznego wsparcia przy wyborze optymalnego rozwiązania, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy Hanbud.


źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT