Jak kłaść gont – co musisz wiedzieć?
Montaż gontu bitumicznego wymaga odpowiednich warunków. Zaleca się, by wykonywać go w dzień pozbawiony opadów. Ponadto, prace powinny przebiegać w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Jeśli na dworze jest zimniej, konieczne może okazać się dodatkowe podgrzanie materiałów. Jak kłaść gont, gdy aura odbiega od optymalnych warunków jego instalacji i czy w ogóle można to robić?
Co zrobić gdy zaskoczy deszcz?
Pamiętaj, że prace przy pokryciu dachu warto odpowiednio zaplanować. Przed ich rozpoczęciem, sprawdź, czy prognozy nie przewidują ewentualnych opadów. Jeśli tak, odłóż pracę na inny dzień.
Jak kłaść gont, jeśli deszcz zaskoczy Cię w trakcie pracy? W takim przypadku zaleca się jej przerwanie i zabezpieczenie dachu. Dlaczego? Po pierwsze, woda może zalać istotne części budynku lub często stosowany drewniany podkład. Po drugie, mokry dach nie sprzyja bezpieczeństwu pracy, dlatego warto odłożyć ją na później.
Jak kłaść gont, by uniknąć zalania budynku?
Prace przy wykończeniu lub remoncie dachu zazwyczaj zajmują kilka dni i niestety nie zawsze da się je przełożyć. Jak kłaść gont, jeśli robisz to w okresie, w którym w każdej chwili mogą pojawić się opady?
Dobrą praktyką jest odsłanianie tylko części dachu, którą łatwo Ci będzie zabezpieczyć, jeśli pojawią się niesprzyjające warunki. Do tymczasowej ochrony odkrytej powierzchni doskonale sprawdzą się duże, nieprzemakalne plandeki, np. płachty ochronne dostępne w ofercie akcesoriów ogrodowych.
Pamiętaj jednak, że lekkie płachty są podatne na podmuchy wiatru, dlatego warto je dodatkowo obciążyć.
Brzydka pogoda – co z materiałami?
Odpowiadając na pytanie o to, jak kłaść gont w niepogodę, warto wspomnieć również o samych materiałach. Czy paczki z gontem należy jakoś zabezpieczyć? Jeśli materiał znajduje się w paczkach, to opady nie powinny mu zaszkodzić.
W takiej sytuacji problematyczne mogą okazać się jedynie silne promienie słoneczne, które czasami powodują sklejanie się gontów. Pamiętaj jednak, by zawsze przed montażem sprawdzić, czy materiały są suche. Jeśli nie, z instalacją należy poczekać.
Jak montować nowy gont na starym dachu?
Jedną z zalet gontów jest fakt, że można montować je na starej pokrywie dachowej. Dotyczy to np. sytuacji, w której stare gonty wymagają uszczelnienia, ale nie ma konieczności ich usuwania. Technika ta doskonale sprawdza się również w sytuacji, gdy chcesz po prostu odświeżyć wygląd dachu.
Jak kłaść gont w takim przypadku? Pamiętaj, że nowe elementy powinny być montowane na suchej powierzchni, oczyszczonej z mchu, grzybów oraz piasku. Wybór takiego rozwiązania co prawda nie rozwiązuje zupełnie problemu niepogody, ale niweluje ryzyko ewentualnego zalania budynku. Ponadto, znacznie ogranicza koszty całej inwestycji.
źródło: Gutta
fot. otwierająca: Pixels
Komentarze