Kiedy pokrycie dachowe wymaga wymiany na nowe?

Wymiana pokrycia dachowego jest przedsięwzięciem trudnym i kosztownym. Jednak zdarzają się sytuacje, w których nie da się go uniknąć, bo doraźne naprawy są już tylko maskowaniem problemu. Poznaj trzy symptomy, które wskazują na konieczność wymiany pokrycia.

Kiedy pokrycie dachowe wymaga wymiany na nowe?

Jeżeli planujesz ingerować w więźbę (np. podnieść poddasze, zmienić konstrukcję połaci), zgłoś przebudowę dachu w starostwie. Jeżeli jednak zamierzasz wymienić np. zniszczoną dachówkę na pokrycie z blachodachówki czy blachy trapezowej, nie musisz informować o tym żadnego urzędu – decyzja należy wyłącznie do Ciebie.

Wyjątkiem jest dach domu w zabudowie szeregowej lub w bliźniaku, gdzie nowe pokrycie na wybranej części dachu wpływa na estetykę i parametry użytkowe całego obiektu.

Kiedy należy wymienić pokrycie dachowe?

Bezpośrednim sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z dachem, jest przeciek. Oto trzy istotne przyczyny wymiany materiału pokryciowego:

  • degradacja pokrycia – liczne miejsca perforacji blachy, popękane i przemieszczone dachówki, porozrywaną papę lub gonty bitumiczne oraz zapadnięcia połaci dachowych, to mocne wskazanie, że konieczna jest wymiana całego pokrycia dachowego;
  • uszkodzenia dachu – gwałtowne burze, połączone z opadami gradu, upadek drzewa czy zawalenie się sąsiedniego budynku może doprowadzić do rozległej dewastacji dachu, która wymusza naprawę więźby i wymianę pokrycia;
  • powody estetyczne – powodem wymiany szczelnego pokrycia dachowego może być chęć poprawy estetyki obiektu lub dopasowania go do dachów innych zabudowań na posesji.

Masz problem z cieknącym dachem? Nie potrafisz zlokalizować przyczyny? Wahasz się, czy naprawiać, czy zastąpić stare pokrycie blachą powlekaną?

Każdym z wymienionych problemów zajmą się specjaliści z firmy Hanbud. Zadzwoń lub napisz wiadomość, aby uzyskać fachową pomoc.


źródło i zdjęcia: Hanbud

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT