Ile kosztuje pokrycie dachowe?

Wykonanie pokrycia dachowego to ostatni etap budowy domu. Koszty są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Co trzeba wziąć pod uwagę, gdy buduje się nowy dom, a co, gdy pokrycie dachowe wymaga renowacji lub wymiany?

Ile kosztuje pokrycie dachowe?

Te kwestie postaramy się bardzo dokładnie wyjaśnić. Dzięki temu będzie wiadomo, jak zoptymalizować koszty tej wyjątkowo ważnej inwestycji, gwarantującej możliwość użytkowania domu.

Jakie czynniki wpływają na cenę pokrycia dachowego?

Decydując się na pokrycia dachowe, należy zwrócić uwagę na konstrukcję dachu. Istotny jest, zarówno kształt, jak i spady, bo to wszystko przekłada się na koszty. Wiadomo, że im prostszy jest dach, tym mniej będzie nas kosztował. Dlatego dużą popularnością cieszą się dachy dwuspadowe. Większa ilość spadów, to w konsekwencji cena, która sukcesywnie rośnie.

Stopień skomplikowania konstrukcji połaci dachowej wpływa również na czas wykonania pokrycia dachowego, a jak wiadomo więcej roboczogodzin, to wyższy koszt. W przypadku wyboru dachu dwuspadowego można zdecydować się na pokrycia dachowe o większym formacie. Sprawdzi się zatem blachodachówka, a także papa bitumiczna.

Z kolei przy bardziej skomplikowanych dachach wielospadowych, zdecydowanie lepszym wyborem są materiały o mniejszym rozmiarze, takie jak dachówka ceramiczna. W ten sposób materiał nie jest marnowany, co jest ważne, choćby z punktu widzenia ochrony środowiska i niegenerowania dodatkowych odpadów.

Przy wyborze materiałów na dach trzeba zwrócić uwagę na ilość i umiejscowienie załamań. Warto skonsultować się z firmą, która będzie wykonywała montaż pokrycia dachowego. Fachowcy doradzą najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia praktycznego i ekonomicznego.

Co wpływa na cenę pokrycia dachowego?

Nie tylko rodzaj materiału, ilość zużytego materiału czy wkład pracy wpływają na koszt pokrycia dachowego. Trzeba wziąć pod uwagę również elementy dodatkowe, a wśród nich choćby materiały izolacyjne i paroizolacyjne.

Koszty robocizny mogą być różne w poszczególnych firmach, jednak nieznacząco, w końcu na rynku panuje zasada konkurencji. Niemniej jednak na koszt robocizny wpływa wyznaczony czas realizacji pracy. Zatem, jeśli jakaś firma jest w stanie wykonać usługę szybciej i równie precyzyjnie, to oczywiście koszt będzie odpowiednio niższy niż u firmy, w przypadku której praca zajmie dłużej.

Renowacja lub wymiana pokrycia dachowego - co wpływa na cenę?

Oczywiście konstrukcje i pokrycia dachów nie są wieczne i z czasem się zużywają, dlatego w pewnym momencie właściciel budynku stoi przed koniecznością inwestycji i wykonania remontu lub nawet wymiany pokrycia dachowego ze względu na przeciekanie czy nieodpowiednią izolację. Remont, w przypadku którego nie ma ingerencji w konstrukcję nośną dachu jest tańszy. Prac w takiej sytuacji nie trzeba również zgłaszać do urzędu. Konstruktor musi ocenić, czy więźba dachowa jest na tyle mocna, by utrzymała nowe pokrycie dachowe położone na stare. W ten sposób można zaoszczędzić jeszcze więcej.

Nowe pokrycie dachowe można stosować na papie, goncie bitumicznym albo wtedy, gdy dach pokrywa blacha. Możliwe jest położenie blachodachówki z rdzeniem stalowym lub aluminiowym, ze względu na lekkość materiału. Czasami więźba dachowa wymaga przerobienia, gdy dodawane są okna dachowe i daszki. Wtedy konieczne jest pozwolenie z urzędu ze względu na ingerencję w konstrukcję.

Jeżeli wymiany wymaga, zarówno konstrukcja dachu, jest konieczność utylizacji starego dachu, to koszty wzrastają. Wymiana dachu to spora inwestycja, warto więc zaangażować doświadczoną firmę, która wykona pracę rzetelnie, a jednocześnie doradzi najlepsze rozwiązania konstrukcyjne i połaciowe. Zaproponuje najlepsze dachówki czy blachodachówki, które jednocześnie będą atrakcyjne cenowo. Doradzi, czy lepszym wyborem będzie dachówka betonowa, czy też ceramiczna.

Źródło i zdjęcie: 4D Grupa Sp. z o.o.  

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT