Izolacja dachu płaskiego bez użycia styropianu czy wełny

W domach z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego wieku do izolacji termicznej stropodachów najczęściej wykorzystywano żużel. Skutki jego niekorzystnego oddziaływania na organizmy ludzkie są powszechnie znane.

Izolacja dachu płaskiego bez użycia styropianu czy wełny

W praktyce najczęściej stosowano żużel niesezonowany. Efekty odgazowywania tego materiału pod wpływem częstych zmian wilgotności i temperatury otoczenia widoczne są najczęściej na zewnątrz budynku w postaci spękań ścian w okolicach wieńców nad ostatnim stropem. Jak taki dach bezpiecznie i skutecznie zaizolować? Przy pomocy keramzytu.

Rys. 1. Schemat działania.

Keramzyt na dachu stanowi mocne podłoże, na którym bez obaw można ustawiać klimatyzatory, urządzenia teletechniczne, anteny itp. Warstwa izolująca termicznie jednocześnie może kształtować spady dachu. Jako materiał niepalny keramzyt może być stosowany w szerszym zakresie niż inne materiały do izolacji termicznej (np. styropian).

Rys. 2. Schemat izolacji dachu płaskiego.


tekst, rysunki i zdjęcie: Uciechowski
oprac. Agnieszka Zygmunt

Komentarze

Gość Błażej

29 Lip 2022, 09:05

No i mamy piękny mostek cieplny w samym narożniku ściana-strop. Żadnego materiału izolacyjnego. Strop żelbetonowy, cegła, beton.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT