Dach płaski - jak skutecznie izolować?

Dachy płaskie, kiedyś często stosowane w budownictwie, powodowały jednak ograniczenia w zakresie skutecznej izolacji. Dzisiaj,  dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom, wracają do łask również w Polsce, a stosowane rozwiązania pozwalają wyeliminować mostki cieplne. O czym koniecznie pamiętać, izolując dach płaski?

Forma dachu płaskiego daje wiele możliwości użytkowych. Taka konstrukcja może nawet posłużyć za taras czy punkt widokowy, jak również coraz bardziej popularny, niosący ze sobą wiele zalet, dach zielony. Najczęściej jednak dach płaski jest elementem nowoczesnej architektury.

Poprawne izolowanie dachu płaskiego wymaga wiedzy na temat samej jego specyfikacji. Podstawowa znajomość parametrów technicznych i konstrukcji jest koniecznością, jeśli chcemy umiejętnie dopasować materiały do potrzeb naszego domu.

Techniczna strona dachu płaskiego

Przede wszystkim należy wiedzieć, że dach płaski to po prostu dach bez spadku. Oznacza to, że minimalne nachylenie jego konstrukcji musi mieć wartość w granicach 2-3°. Jedynie w wyjątkowych przypadkach konstrukcyjnych (jak spadek, zlewnia), dopuszcza się mniejsze nachylenie. Wówczas jednak hydroizolacja musi składać się z trzech warstw grubych, zbrojonych pap modyfikowanych, odpornych na niskie temperatury lub odpowiednich membran. Z kolei maksymalne dopuszczalne nachylenie dachu płaskiego może sięgać 6-7°.

Jak poprawnie izolować dach płaski?

Odpowiednia izolacja dachu płaskiego musi spełniać wiele kryteriów. Należy pamiętać, że ma ona za zadanie przenieść wszystkie możliwe obciążenia, zarówno te wynikające z warstw dachu czy zamontowanych instalacji, jak i z ciężaru śniegu. Ponieważ konstrukcje dachowe w budynkach jednorodzinnych są lżejsze, a przez to bardziej podatne na pracę, lekkość izolacji ma większe znaczenie niż w przypadku większych obiektów. Oczywiście konstrukcje dachowe projektowane są już z odpowiednimi współczynnikami bezpieczeństwa, ale niepotrzebne dociążanie dachu nigdy im nie służy. Istotne jest również to, że we wszystkich rozwiązaniach, również w przypadku dachu płaskiego, musimy dążyć do uniknięcia powstawania mostków termicznych, dlatego najlepiej zastosować układ warstw izolacji prostopadły względem siebie. Stworzenie stałej sekwencji powtarzających się czterech warstw stworzy stabilną, odporną konstrukcję:

  1. warstwa konstrukcyjna (zwykle żelbetowa płyta lub blacha trapezowa)
  2. warstwa paroizolacyjna (folia PE)
  3. materiał izolacyjny
  4. poszycie zewnętrzne (papa termozgrzewalna modyfikowana lub membrana typu FDPE)

Przy niskich spadkach, charakterystycznych dla dachu płaskiego, stosuje się pełną izolację bez warstwy wentylacyjnej. Z uwagi jednak na możliwość pojawienia się wilgoci w okresach wiosenno-jesiennych, projektant powinien określić szczegóły rozmieszczenia kominków wentylacyjnych.

Przy izolacji dachów płaskich czasami liczą się również takie aspekty techniczne jak np. możliwość wygięcia izolacji w łuk, na co pozwalają odpowiednie wełny mineralne szklane. dedykowane do dachów płaskich dają.

Czym izolować dach płaski?

Do izolowania dachów płaskich stosuje się twarde wełny, odporne na odkształcenia mechaniczne. Taka konstrukcja musi bowiem umożliwiać swobodne chodzenie po dachu. Mogą to być rozwiązania jednorodne, na przykład wełna szklana lub skalna, albo też połączenia obu tych rodzajów w jednym zestawie.

Do izolowania dachów płaskich sprawdzą się dedykowane im zestawy z twardej wełny. Takie produkty posiada w swojej ofercie marka ISOVER. Są to na przykład Złoty Dach, będący kompilacją wełny skalnej i szklanej, lub też zestaw z dwóch warstw wełny skalnej, czyli Srebrny Dach. Ich zalety to nie tylko niepalność i bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła, ale również szybkość i łatwość montażu.

Zastosowanie produktów o korzystnym współczynniku ciepła pozwoli na ograniczenie zużycia energii, co z kolei przełoży się na zmniejszenie kosztów ocieplenia budynku. Przy izolowaniu dachu płaskiego należy również pamiętać o konieczności dostosowania materiałów do konkretnego budynku, ponieważ mogą mieć one różne specyfikacje.

Rozwiązaniem ISOVER spełniającym wszystkie kryteria dachu płaskiego, nawet takiego o bardzo skomplikowanej strukturze i układzie, jest nagrodzony statuetką Top Builder 2014 „PLATYNOWY DACH”. Produkt jest niepalny, wykonany z dwóch warstw o najwyższej dokładności w zakresie tolerancji grubości T5, co daje gwarancję 100% szczelności i jakości wykonania. Do tego posiada doskonałe parametry izolacyjne oraz jest na tyle elastyczny, że może dostosowywać się nawet do pracującego dachu w konstrukcji drewnianej, poprzez co zapobiega powstawaniu mostków cieplnych. Pochodzący z recyklingu PLATYNOWY DACH jest wynikiem przyszłościowego myślenia, zwrócenia uwagi na aspekty bezpieczeństwa obiektów, a także ekologię. kontynuuje ekspert ISOVER.

Takie rozwiązanie, oparte o dwie warstwy wełny mineralnej szklanej, zapobiega powstawaniu mostków cieplnych, a do tego jest o połowę lżejsze od porównywalnych rozwiązań opartych na wełnie mineralnej skalnej. Różnica wagi dochodząca nawet do 15 kg/m2 daje więc wymierne korzyści.

ekspert: Sławomir Kocur, kierownik produktu ISOVER

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT