Najważniejsze parametry wkrętów SSF i SSH
Jednym ze sposobów montażu złączy ciesielskich jest zastosowanie wkrętów SSH lub SSF. Wkręty mają średnicę 8 lub 10mm, które wkręca się w duże otwory zwykle przeznaczone do montażu kotew mechanicznych lub chemicznych. Zastosowanie tych wkrętów pozwala w dużym stopniu skrócić czas montażu. Zamiast wbijać kilkanaście lub kilkadziesiąt gwoździ wystarczy wkręcić kilka wkrętów. Wkręty SSH i SSF zaprojektowane zostały specjalnie do zastosowania ze złączami ciesielskimi. Nie wymagają wstępnego nawiercenia, dzięki czemu ich użycie jest łatwe i szybkie. Posiadają poszerzenie średnicy trzpienia pod łbem do średnicy otworu w złączu. Zwiększa to powierzchnie kontaktu pomiędzy złączem a trzpieniem wkrętu i zapewnia poprawne przenoszenie obciążeń między łączonymi elementami.
Wkręty SSF od SSH odróżnia jeden element – łeb. SSF posiadają płaski okrągły łeb z gniazdem TX-40. Warto wspomnieć, że oba typy wkrętów zabezpieczone są antykorozyjnie powłoką Impreg+, dzięki czemu mogą być stosowane na zewnątrz. Umożliwia to ich zastosowanie w złączach przeznaczonych do środowiska z bezpośrednim oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Wkręty SSH i SSF są pierwszymi i jedynymi na rynku łącznikami o dużej średnicy przeznaczonymi do złączy ciesielskich.
Sposoby montażu z wykorzystaniem wkrętów SSH i SSF
Dobrym przykładem takiego zastosowania jest połączenie drewnianych belek z użyciem wieszaka belki. Aktualnie można wybrać jeden z trzech sposobów montażu – gwoździowanie pełne, częściowe lub montaż z wkrętami SSH/SSF.
Każdy z tych sposobów montażu jest poprawny i ma określone nośności w katalogu technicznym i Europejskiej Ocenie Technicznej. Jak widać w przytoczonym przykładzie konkretnego rozmiaru wieszaka belki, zastosowanie wkrętów SSH/SSF pozwala w dużym stopniu zredukować ilość montowanych łączników, a co za tym idzie, znacznie zredukować czas montażu.
Jeszcze lepszy efekt można uzyskać przybijając wieszak do belki drugorzędnej w zakładzie prefabrykacji i w takiej formie dostarczając do go na budowę. W czasie montażu wymagane będzie jedynie przykręcenie 4 sztuk wkrętów SSH/SSF. Zajmie to dosłownie kilka sekund. Będzie to znaczące przyśpieszenie w stosunku to montażu z użyciem pełnego gwoździowania kilkudziesięcioma gwoździami.
Inne zastosowanie wkrętów SSH i SSF
Zastosowanie nowych wkrętów nie ogranicza się oczywiście do wieszaków belek. Możliwe jest ich zastosowanie z coraz większą gamą naszych złączy. Złącza możliwe do zastosowania z wkrętami SSH/SSF będą się systematycznie pojawiać w ofercie Simpson Strong-Tie. Wiąże się to z dużymi nakładami pracy i czasu, ponieważ każde kolejne złącze wymaga nowych badań laboratoryjnych z użyciem maszyn wytrzymałościowych i aktualizowania Europejskich Ocen Technicznych. Niemniej jednak, na podstawie pozytywnej opinii montażystów wykorzystujących wkręty SSF i SSH na polskim i europejskim rynku, jesteśmy przekonani o wzroście popularności tego typu połączeń.
źródło i zdjęcia: Simpson-Strong Tie
Komentarze