Kiedy wykonać przegląd dachu?
Przegląd dachu najlepiej wykonywać dwa razy do roku: przed zimną i pierwszymi przymrozkami oraz po zimie. Zima i warunki atmosferyczne panujące w tym czasie to nie lada wyzwanie i sprawdzian dla naszego dachu, dlatego tak ważne jest sprawdzenie jego stanu właśnie tuż po i tuż przed jej nadejściem.
Niezależnie od tego, jeżeli w ciągu roku będą mieć miejsce inne zdarzenia np. wichury lub gradobicie, wówczas również należy przeprowadzić kontrolę.
Przegląd dachu powinien obejmować sprawdzenie stanu jego pokrycia oraz konstrukcji i powinien być wykonany przez wyspecjalizowaną ekipę dekarzy, którzy fachowym okiem ocenią co należy wymienić a co naprawić. Do tego celu najlepiej wybrać tą samą firmę, która wykonywała nam dach.
Mimo to, jeszcze przed przybyciem ekipy, można dokładnie obejrzeć poddasze, ścianki kolankowe oraz okna dachowe. W przypadku nieprawidłowości widoczne będą zacieki, pęcherze lub plamy.
Jak wykonać czyszczenie dachu?
Przegląd i konserwację dachu należy rozpocząć od jego oczyszczenia np. z pyłów, glonów i mchów. Do tego celu najlepiej użyć czystej wody oraz myjki wysokociśnieniowej. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń np. glonów konieczne będzie stosowanie specjalnych detergentów odpowiednich do danego rodzaju pokrycia.
W przypadku dachówek najczęściej używa się preparatów zmiękczających lub preparatów biobójczych. Płyny te nanosi się według zaleceń producenta i pozostawia na dachu co najmniej na dobę, a dopiero później spłukuje się całą połać dachową.
Blacha i blachodachówka nieco rzadziej wymagają konserwacji. Takie pokrycie należy spłukać wodą, a ewentualnie bardziej zabrudzone miejsca przetrzeć miękką gąbką lub ścierką z dodatkiem terpenu.
Gdzie są newralgiczne miejsca?
Po oczyszczeniu dachu można przejść do kontroli jego stanu. Najbardziej newralgicznymi punktami są kosze dachowe, obróbki blacharskie oraz system rynnowy. Nasza uwagę powinny zwrócić m.in. poprzesuwane dachówki, rdza na blasze, odstające arkusze blachy lub odklejona taśma przy kominie.
Ważnym etapem sprawdzania dachu jest kontrola orynnowania, które chroni ściany domu i elewację. Jeżeli system będzie nieszczelny, może doprowadzić to do zalania i zawilgocenia okapu dachu oraz ścian domu. Konserwację rynien, podobnie jak konserwację dachu, należy rozpocząć od ich wyczyszczenia.
Na początku należy usunąć z wnętrza rynien wszelkie zanieczyszczenia takie jak liście lub igliwie, a następnie umyć je woda pop ciśnieniem. Następnie można zacząć kontrolę stanu orynnowania. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na poluzowane haki i obejmy, rdzę, a także nieszczelności.
Szczelność rynien można sprawdzić poprzez zatkanie odpływu ujścia wody. Jeżeli woda będzie kapać w miejscach łączenia rynien, należy skontrolować złączki oraz ich uszczelki.
Jak uniknąć kosztownych remontów?
Jeżeli przeglądy dachu będziemy wykonywać regularnie pozwoli nam to uniknąć generalnych i kosztownych remontów. Czasami podczas kontroli zostaną wykryte tylko niewielkie uszczerbki, które będzie można wykonać małym nakładem pracy. W każdym przypadku o wymianie lub naprawie decyduje dekarz.
W przypadku pokrycia z dachówek sprawa przedstawia się dosyć prosto – jeżeli któraś z dachówek jest uszkodzona, można wymienić ją na nową bez konieczności rozbierania całego pokrycia. Dlatego też najlepiej jest trzymać w domu zapasowe dachówki od kompletu na wypadek wymiany.
W przypadku pokrycia z blachy sprawa nie jest już taka prosta. Tutaj jednak najczęściej dochodzi do uszkodzenia powłoki lub korozji. W takim przypadku należy wyszyć i oczyścić uszkodzone miejsce, a następnie zastosować zaprawkę lub farbę zapobiegająca korozji.
źródło i zdjęcia: 4D Grupa Sp. z o.o.
Komentarze