Dostępne na rynku produktu mają z reguły podobne powłoki antykorozyjne, w których grubość cynku wynosi od 7 do 20 μm. Tak zabezpieczone złącze ciesielskie sprawdza się w środowisku zewnętrznym, ale jego trwałość oraz efekt wizualny pozostawiają wiele do życzenia.
Trzeba pamiętać, że większość z tych produktów jest poddana cynkowaniu przed obróbką mechaniczną, więc wszystkie krawędzie i otwory w złączu są bardziej narażone na korozję niż elementy płaskie, gdzie powłoka nie została naruszona.
Konsekwencję działania środowiska zewnętrznego będzie można zobaczyć już po okresie jesienno-zimowym. Rdzawy nalot to pierwsze oznaki wpływu warunków atmosferycznych na niezabezpieczone antykorozyjnie elementy. Drugi to korozja galwaniczna pojawiająca się na powierzchni łączników.
Złącza ciesielskie Zpro
Alternatywnym rozwiązaniem są produkty ze stali nierdzewnej lub takie, które zostały poddane cynkowaniu po obróbce mechanicznej, a ich powłoka zabezpieczająca jest grubsza. Niestety, te produkty są znacznie droższe niż produkty standardowe. Firma Simpson oferuje cztery warianty ochrony antykorozyjnej swoich produktów. Na szczególną uwagę zasługują złącza z powłoką Zpro i RAL.
Dzięki wyjątkowemu składowi chemicznemu, złącza z powłoką Zpro mają podwyższoną odporność na korozję. Powłoka Zpro zapewnia lepszą ochronę niż standardowa stal ocynkowana elektrolitycznie, oraz lepszy efekt wizualny. W odróżnieniu od stali nierdzewnej, złącza w powłoce Zpro są zdecydowanie tańsze. Zpro wypełnia lukę między standardową stalą ocynkowaną a znacznie droższym produktem ze stali nierdzewnej.
Powłoka Zpro jest idealna do instalacji złączy w 3 klasie użytkowania (na zewnątrz). W połączeniu z systemowymi wkrętami SSH i CSA (z równie odporną na korozję powłoką Impreg®+) dają całkowitą pewność właściwego połączenia i zabezpieczenia antykorozyjnego.
źródło i zdjęcia: SIMPSON Strong-Tie
Komentarze