Nowość - lasery krzyżowe PROLINE

Dobra poziomnica laserowa znacznie przyspiesza i ułatwia prace remontowe wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Trzy modele tego typu urządzeń wzbogaciły we wrześniu portfolio marki Proline.

Nowość - lasery krzyżowe PROLINE

Zalety poziomicy laserowej 

Wyznaczenie linii prostej za pomocą tradycyjnej poziomnicy, na jednej wysokości na wszystkich ścianach wchodzących w skład jednego pomieszczenia, może nastręczać wielu problemów z powodu nierówności powierzchni ścian i podłóg. Z powyższymi uciążliwościami nie mamy do czynienia, kiedy do wyznaczenia linii zdecydujemy się wykorzystać poziomnicę laserową.

Po pierwsze, cała operacja zajmie o wiele mniej czasu, po drugie, da o wiele dokładniejsze efekty, a po trzecie, wyznaczona linia nie ulegnie zatarciu w czasie prac. We wrześniu rodzina narzędzi ręcznych oznaczonych marką Proline powiększyła się o trzech nowych członków. Są nimi trzy nowe poziomnice laserowe oznaczone jako 15167, 15168, 15169. Dwa pierwsze wymienione tu modele wykorzystują wiązkę laserową w kolorze czerwonym, a w trzecim ma ona barwę zieloną.

Barwa wiązki laserowej 

Jak pokazują badania, zielona wiązka w porównaniu do swojego czerwonego odpowiednika okazuje się nawet pięciokrotnie bardziej widoczna dla ludzkiego oka. Jest najlepiej dostrzegalna w czasie pomiarów wykonywanych w zamkniętych pomieszczeniach. Czerwona wiązka traci swoją wyrazistość po ok. 10 m, natomiast ta w kolorze zielonym jest poprawnie widoczna do ok. 40–45 m.

Jest to możliwe, ponieważ w układzie optycznym lasera krzyżowego o zielonym promieniu wykorzystywane są dodatkowe formaty kryształów, co sprawia, że wiązka wyświetla się wyraźniej. Trzeba jednak pamiętać, że zielony laser jest bardziej energochłonny, a to oznacza, że jego akumulator wymaga częstszego ładowania. Lasery krzyżowe o wiązce koloru zielonego są lepszym rozwiązaniem dla osób, które często prowadzą prace montażowe w bardzo dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Zielona wiązka jest wówczas bardzo dobrze widoczna i nie zachodzi konieczność stosowania np. dodatkowego detektora promienia. Ze względu na swoje parametry użytkowe poziomnica laserowa Proline 15169 polecana jest na przykład ekipom zajmującym się montażem stolarki otworowej, ponieważ praca wykonywana przy użyciu zielonego lasera okazuje się znacznie łatwiejsza.

Poziomica laserowa charakteryzuje się nie tylko zaawansowaną technologią, ale także nowoczesnym designem
Poziomica laserowa charakteryzuje się nie tylko zaawansowaną technologią, ale także nowoczesnym designem. Fot. Profix 

Nowoczesny design poziomicy laserowej

Laser krzyżowy – jako jedno z najważniejszych urządzeń w pracy budowlanej – musi być przede wszystkim funkcjonalny: prosty w obsłudze, niezawodny oraz precyzyjny. Nowe poziomnice laserowe Proline spełniają te wymagania. Produkty wykonane są w nowoczesnej, ergonomicznej linii wzorniczej, a elementy sterujące są łatwo dostępne i czytelnie opisane.

Poziomnice Proline dostarczane są w funkcjonalnych torbach transportowych. Wypełnione są one specjalną pianką, w której wykonano dedykowane miejsca dla poszczególnych elementów wchodzących w skład zestawu. Nabywca obok poziomnicy laserowej otrzymuje: akumulator Li-Ion, ładowarkę z przewodem USB, tarczę celowniczą i okulary dedykowane do pracy z laserem danego koloru oraz praktyczny uchwyt uniwersalny.

Odpowiednie wyposażenie w zestawie 

Pierwszą czynnością przed przystąpieniem do pomiarów jest uzbrojenie poziomnicy w dostarczony w zestawie akumulator. Nie ma z tym problemów, ponieważ gniazdo na baterię zostało tak wykonane, że można ją włożyć tylko w jeden poprawny sposób. Nie ma zatem obaw, że uszkodzimy elektronikę, błędnie podłączając bieguny. Po zamknięciu klapki akumulatora można już w praktyce przystąpić do pracy.

Zestaw poziomicy laserowej Proline
Zestaw poziomicy laserowej Proline. Fot. Profix 

Lepiej jednak przed tym umieścić poziomnicę w specjalnym uchwycie roboczym. Pozwala to lepiej manewrować położeniem jednostki centralnej, a także umożliwia jej zamocowanie do pionowych płaszczyzn, rur lub magnetyzujących się materiałów. Uchwyt roboczy wyposażony jest w dwa magnesy o dużej sile przyciągania w zupełności wystarczającej do zapewnienia urządzeniu dużej stabilności nawet na niewielkich powierzchniach. Zarówno uchwyt, jak i samą poziomnicę możemy zamontować do dedykowanego statywu.

Proste uruchamianie sprzętu 

Poziomnicę laserową Proline uruchamia się w trybie autopoziomowania poprzez mechaniczne zwolnienie blokady wahadła kompensatora. Służy do tego przełącznik znajdujący się na ściance bocznej. Łatwo go odnaleźć, ponieważ jest oznaczony symbolami otwartej i zamkniętej kłódki. Poziomnicę można włączyć także przy zablokowanym układzie samopoziomującym, na przykład w sytuacji, kiedy chcemy wyznaczać linie skośne.

Poziomica laserowa Proline jest prosta w obsłudze
Poziomica laserowa Proline jest prosta w obsłudze. Fot. Profix 

W takim przypadku należy przez co najmniej 5 sekund trzymać wciśnięty przycisk z nadrukowanym napisem OUT. Po przesunięciu włącznika w lewo w pozycję oznaczoną symbolem otwartej kłódki poziomnica wygeneruje płaszczyznę poziomą i w ciągu 5 s wiązka zostaje automatycznie wypoziomowana. O poprawnym przebiegu tej procedury informuje nas sposób wyświetlania wiązki. Jeśli jest ona wyświetlana w sposób ciągły – oznacza to, że urządzenie jest gotowe do pracy. Jeśli natomiast miga – trzeba zadbać o bardziej stabilne podłoże lub zniwelować pochyłości podłoża.

Intuicyjny panel sterowania 

Nowe poziomnice laserowe Proline 15167, 15168, 15169 mają tego samego typu elementy sterownicze. Wszystkie wyposażono w dwa dotykowe przełączniki. Są one umieszczone na wierzchniej ściance. Przycisk oznaczony jako H/V służy do włączania, przełączania, wyłączania wyświetlanych płaszczyzn laserowych. Natomiast klawisz „OUT” pozwala uruchamiać tryb oszczędzania energii. Wiązka ma wówczas mniejszą jasność. Można nim również, o czym była już mowa, włączać poziomnicę z zablokowanym wahadłem.

Różnice pomiędzy modelami

Nowe lasery krzyżowe Proline, choć wyprodukowane zostały w jednej linii wzorniczej, różnią się od siebie detalami. Pozwala to na ich łatwą identyfikację. Model 15169 wizualnie wyróżnia się tym, że obudowa wyposażona jest w aż trzy kopułki generujące wiązki laserowe. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji aż sześć ustawień roboczych. Zmienia się je przy pomocy przełącznika H/V.

Po jednym naciśnięciu włącza się pionowa wiązka laserowa nr 1. Po dwukrotnym – załącza się pionowa wiązka laserowa nr 1. Kiedy naciśniemy klawisz trzykrotnie, uruchomią się wiązki pionowe 1 i 2. Kiedy naciśniemy cztery razy – pojawi się wiązka pionowa 1 oraz wiązka pozioma. Aby jednocześnie włączyć wszystkie dostępne wiązki, należy nacisnąć przycisk pięć razy, a aby wyłączyć – wszystkie sześć razy. Poziomnica Proline 15169 jest szybka i precyzyjna w użyciu. Pozwala wyświetlać płaszczyzny laserowe w zakresie 360° – jedną w poziomie i dwie w pionie. Ten model generuje wiązkę koloru zielonego.

Ustawianie wiązki laserowej w przykładowym modelu poziomicy
Ustawianie wiązki laserowej w przykładowym modelu poziomicy. Fot. Profix 

W modelach 15167 i 15168 zastosowano laser koloru czerwonego. Na obudowie poziomnicy 15168 znajdziemy dwie kopułki generujące dwie wiązki: poziomą i pionową. Użytkownik ma do wyboru trzy ustawienia robocze: pionowa wiązka, pionowa i pozioma, pozioma. Zmiany trybu pracy dokonuje się, naciskając przycisk H/V. Model 15167 ma również dwie kopułki, z tym że jedna z nich jest mniejsza. Wyświetla ona pojedynczą linię pionową, natomiast większa generuje wiązkę poziomą 360°.

Wzmacnianie widoczności lasera

W sytuacjach, kiedy zachodzi konieczność wyznaczenia linii w mocno oświetlonych pomieszczeniach lub na płaszczyznach znajdujących się ponad 10 m od poziomnicy, można skorzystać z dostarczanych w zestawie specjalnych okularów. Są one dostępne w kolorze zgodnym z barwą wiązki generowanej przez dany model poziomnicy. Dzięki temu osłabiają widoczność barw innych niż ta, w której wyświetlana jest linia.

Drugim użytecznym przedmiotem wspomagającym wyznaczanie linii, szczególnie na powierzchniach absorbujących wiązkę lasera są tzw. tarcze celownicze. Wykonane są z przeźroczystego tworzywa sztucznego w kolorze odpowiadającym barwie wiązki. Z jednej strony mają naklejoną odbijającą światło metalizowaną folię. Dzięki temu na powierzchni, na której wskazanie lasera jest niewidoczne, przy pomocy tarczy możemy je odnaleźć i odczytać.

Nowe lasery krzyżowe Proline znacznie wzbogacają rodzinę elektronicznych urządzeń pomiarowych tej marki. W tej chwili może ona zaproponować obok poziomic laserowych także dalmierze, mierniki uniwersalne i cęgowe oraz suwmiarki oraz szczelinomierze.

Źródło i zdjęcia: Profix 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT