Czym czyścić trudne zabrudzenia, usuwać stare lakiery?
Od lat Kärcher rozwija technologię czyszczenia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem, która zasadniczo ogranicza wysiłek wkładany w usuwanie tłustych i uporczywych zanieczyszczeń. Jednak Kärcher to nie tylko czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem – to także czyszczenie powierzchni z nawarstwień lakieru, rdzy etc., np. w lakierni. W tym celu Kärcher oferuje mało inwazyjną, innowacyjną metodę strumieniową, w której jako czynnika roboczego używa się granulatu suchego lodu (CO2). Jest to metoda bardzo efektywna zarówno przy usuwaniu farb i lakierów z powierzchni (oczyszczanie blach samochodowych ze starych lakierów lub rdzy), jak i silikonu i śladów po gumie, oleju, tłuszczu, smoły, bitumu, brudu (części silnika, elementy narzędzi i maszyn, posadzki w warsztacie etc), a nawet atramentu, żywicy, klejów, wosków, gumy do żucia, graffiti i innych. Metodą tą pracują dwa typy urządzeń Kärcher o wspólnej nazwie Ice Blaster: IB 15/120, IB 15/80 i IB 7/40.
Na czym polega czyszczenie suchym lodem?
Suchy lód to dwutlenek węgla w fazie stałej, który w warunkach normalnych przechodzi całkowicie w stan gazowy pobierając ciepło z otoczenia. Jest produktem bezwonnym, bez smaku, nietoksycznym, o temperaturze sublimacji (przechodzenia ze stanu stałego w gazowy bez pośredniego stanu ciekłego) -78°C. Zetknięcie się granulatu CO2 temperaturze -79°C z powierzchnią, dzięki różnicy temperatur i energii kinetycznej powoduje utratę elastyczności oraz pęknięcie powłoki zabrudzenia, rdzy lub lakieru. Kolejne cząstki granulatu wdzierają się do szczelin w pękniętej powłoce i przechodzą tam ze stanu stałego w gazowy zwiększając objętość 400 razy, co powoduje "wysadzenie" brudu, rdzy lub lakieru czyli w efekcie powłoka, która miała być usunięta, zostaje odspojona. Strumień granulatu suchego lodu (CO2) podawany przez dyszę Ice Blaster osiąga prędkość dźwięku. Optymalizacja przepływu powietrza sprawia, że nawet niewielka ilość sprzężonego powietrza zapewnia bardzo dobre rezultaty czyszczenia. Czyszczenie suchym lodem nie wpływa negatywnie na czyszczoną powierzchnię. Ponieważ metoda ta nie jest korozyjna i tylko w minimalnym stopniu abrazyjna, urządzenia Ice Blaster mogą czyścić np. delikatne powierzchnie aut. Użytkownik nie ponosi przy tym kosztów dodatkowego ścierniwa i środków chemicznych oraz związanych z tym kosztów usuwania odpadów. Nie ma również kłopotów z odprowadzaniem zanieczyszczonej wody!
Jak działają urządzenia pracujące suchym lodem?
Konieczne do pracy sprężone powietrze wytwarzane jest przez kompresor i podłączone zostaje do tylnej części urządzenia Ice Blaster. Wbudowany zbiornik zasypywany jest granulatem suchego lodu (np. IB 15/80 mieści 35 kg granulatu CO2). Ciśnienie i zużycie granulatu można regulować w przedziale 0,2 do 1,3 MPa, 15 do 100 kg/h (w zależności od modelu urządzenia). Ręczna regulacja (praca zawsze w rękawicach ochronnych!) jest możliwa dzięki dwóm dużym pokrętłom. W celu zapobiegania zamarzaniu podczas dłuższych przerw w pracy, pojemnik na suchy lód może zostać z łatwością opróżniony. Lampki kontrolne informują o funkcjach urządzenia takich jak ciśnienie, napięcie czy dozowanie. Wyświetlacz umożliwia również uzyskanie informacji statystycznych – m.in. średnie zużycie suchego lodu lub czas działania. Dzięki gumowej izolacji dysze podające suchy lód można wygodnie wymieniać nawet w stanie oblodzenia. Specjalna przystawka (rozdrabniacz / scrambler) rozdrabnia granulat (3 mm) przy czyszczeniu bardzo wrażliwych powierzchni. W modelu IB 7/40 w wersji Advanced (opcjonalnie dla wersji Classic) regulowany pistolet umożliwia przełączanie trybu pracy urządzenia (praca samym powietrzem /powietrzem z suchym lodem) oraz regulację ilości substancji czyszczącej. IB 7/40 i IB 15/80, IB 15/120 posiadają obudowy ze stali szlachetnej, a dzięki pompowanym kołom, można je wygodnie przemieszczać. Kärcher posiada w swojej ofercie również 3 urządzenia do samodzielnej produkcji suchego lodu - IP 55, IP 120 oraz IP 220 w ilościach od 55 do 220 kg/h.
źródło i zdjęcie: Kärcher
Komentarze