W 2014 r. "Łaskie Bociany" obchodzą swoje piąte urodziny. Program o charakterze edukacyjno-przyrodniczym skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w gminie Łask. Czas jego trwania pokrywa się z cyklem rocznym bociana białego, trwając od wiosny do jesieni. Uczestnicy prelekcji i warsztatów zdobywają informacje o bocianie białym, gatunku oficjalnie uznanym za zagrożony wyginięciem, którego dwójka przedstawicieli od kilku lat ma w Łasku swoje gniazdo. Młodzi obserwatorzy uczą się rozpoznawać i odróżniać od siebie gatunki ptaków charakterystyczne dla regionu, dostrzegać zależności w świecie przyrody - te naturalne i wywołane przez człowieka.
Przyszłość naszej planety i los każdego gatunku zależy od młodych ludzi i dzieci, których świadome proekologiczne postawy oraz wrażliwość ukierunkowaną na środowisko naturalne mamy szansę kształtować poprzez takie projekty jak "Łaskie Bociany", mówi Adam Synowiec, koordynator Programu w Urzędzie Miejskim w Łasku. Ważna jest wiedza przekazywana w szkole, ale także kontakt z przyrodą, który umożliwia zrozumienie Matki Natury. Właśnie dzięki takim programom, możemy nauczyć szacunku i troski wobec wszystkiego, co żyje.
Edukację młodych ludzi umożliwiają nie tylko spotkania i wycieczki, ale obserwacje prowadzone dzięki kamerze zainstalowanej przy bocianim gnieździe w Łasku. To one stanowią główną atrakcję programu, możliwą dzięki specjalistycznemu sprzętowi. Kamera pozwala na obserwację pary boćków i ich potomstwa 24 godziny na dobę bez zakłócania ich spokoju czy ingerowania w konstrukcję lęgowiska. ATLAS, wspierając Program "Łaskie Bociany" już trzeci rok, przekazuje środki finansowe niezbędne do montażu i konserwacji kamery. Transmisję będzie można oglądać na oficjalnej stronie "Łaskie Bociany" www.bociany.lask.pl.
Gdy dowiedzieliśmy się o "Łaskich Bocianach", wiedzieliśmy od razu, że wesprzemy tę inicjatywę, mówi Jacek Michalak, wiceprezes Grupy ATLAS. Bocian biały to nieoficjalny symbol naszej firmy, silnie związany z polskością, polskim krajobrazem, przyrodą i kulturą. Obserwacja bocianiego gniazda, możliwa dzięki bezpośredniej transmisji o każdej porze dnia i nocy, to wspaniała przygoda o ogromnej wartości edukacyjnej i poznawczej. ATLAS, jako firma społecznie odpowiedzialna, ma obowiązek, ale i przyjemność brać udział w tego typu przedsięwzięciach.
Ubiegłoroczna edycja była związana z dwoma konkursami. Pierwszy z nich polegał na zgłoszeniu imion dla dwójki małych bocianków (które wykluły się w łaskim gnieździe), nawiązujących do kosmicznej reklamy firmy ATLAS z fachowcami montującymi płytki w przestrzeni kosmicznej. Spośród nadesłanych propozycji, w głosowaniu na profilu Pozytywny ATLAS Polski, wybrano "Rakietnika" i "Orbitka" i tymi właśnie kosmicznymi imionami rodzeństwo zostało zaobrączkowane na przełomie czerwca i lipca 2013 r.
Drugą inicjatywą był konkurs krasomówczy Eko-Klekot, którego sponsorem została łódzka firma i który odbył się w galerii Atlas Sztuki. Celem konkursu, skierowanego do uczniów szkół klas IV-VI szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa łódzkiego, było propagowanie ekologicznych postaw oraz pielęgnowanie języka polskiego i sztuki krasomówstwa. Uczestnicy opowiadali, co młodzi ekolodzy mogą zrobić dla środowiska naturalnego, by chronić zagrożone gatunki, w tym bociany białe, i oszczędnie korzystać z zasobów Ziemi.
Bardzo duża frekwencja konkursowa w obydwu przypadkach pokazała nam, że młodzi ludzie chętnie biorą udział w projektach związanych z ekologią. Dlatego w tym roku, oprócz wsparcia dla Programu "Łaskie Bociany", planujemy kolejne konkursy. Szczegóły o nich przyniosą same bociany, które, mamy nadzieję, niebawem wrócą do nas z Afryki, żartuje wiceprezes Grupy ATLAS.
źródło i zdjęcia: ATLAS
Komentarze