W tym roku odbywa się już czwarta edycja Programu "Łaskie Bociany". Projekt, skierowany do dzieci ze szkół podstawowych w gminie Łask, ma charakter edukacyjno-przyrodniczy. Jego przebieg pokrywa się z cyklem rocznym bociana białego: trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Celem jest poszerzanie wiedzy o bocianie białym, gatunku oficjalnie uznanym za zagrożony wyginięciem, którego dwójka przedstawicieli ma w Łasku od kilku lat swoje gniazdo.
Uczestnicy warsztatów (licznych spotkań, wycieczek, a także konkursów plastycznych i fotograficznych) zdobywają podstawowe informacje o bocianie białym, m.in. o jego wędrówkach. Najmłodsi uczą się też rozpoznawać i odróżniać od siebie różne gatunki ptaków charakterystyczne dla regionu, prowadzić obserwacje ornitologiczne, dostrzegać zależności w świecie przyrody zarówno te zachodzące naturalnie, jak i wywołane przez człowieka.
To, jak będzie wyglądała nasza planeta, zależy od młodych ludzi, dzieci, których postawy i światopogląd mamy szansę kształtować, mówi Adam Synowiec, koordynator Programu w Urzędzie Miejskim w Łasku. Dlatego tak ważna jest właściwa i jak najwcześniej rozpoczęta edukacja, lecz nie tylko ta w szkole, oparta na podręcznikach. Bardzo ważna jest również wiedza i umiejętności zdobyte przez fizyczne obcowanie z przyrodą. A na tym polega właśnie nasz program.
Edukację młodych ludzi umożliwia również kamera zainstalowana przy bocianim gnieździe w Łasku. Jest to specjalistyczny sprzęt, który pozwala na obserwację dwójki bocianów oraz ich potomstwa 24 godziny na dobę, bez zakłócania ich spokoju czy ingerowania w konstrukcję lęgowiska. Łódzka firma, wspierając Program drugi rok, przekazuje środki finansowe niezbędne do montażu, uruchomienia i konserwacji kamery. Transmisję z gniazda można oglądać na oficjalnej stronie programu "Łaskie Bociany": www.bociany.lask.pl.
Bocian biały stał się nieoficjalnym symbolem naszej firmy niemal już na samym początku jej istnienia. ATLAS jest silnie związany z polskością, a właśnie z Polską bocian tak mocno się kojarzy, opowiada Jacek Michalak, wiceprezes firmy ATLAS. Dlatego, gdy tylko usłyszeliśmy o programie organizowanym w Gminie Łask, wiedzieliśmy, że nie możemy przejść obok niego obojętnie. Obserwacja bocianów, możliwa dzięki bezpośredniej transmisji z gniazda, to wspaniała przygoda, niosącą wielką wartość edukacyjną, a ATLAS, jako firma społecznie odpowiedzialna, stara się brać jak najczęściej udział w takich przedsięwzięciach.
Wsparcie dla programu stało się okazją do organizacji konkursu polegającego na nadawaniu imion nowonarodzonym bocianom. W ubiegłym roku zadaniem było zgłoszenie takich, które odnosiły się do produktów największego polskiego producenta chemii budowlanej (np. "Grawisek"), klejów, silikonów czy fug. W tegorocznej edycji przed uczestnikami stoi "nieziemska" misja polegająca na wymyśleniu "kosmicznych imion". Inspirację stanowi tu najnowsza reklama firmy ATLAS z fachowcami montującymi płytki w przestrzeni kosmicznej.
Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać swoje propozycje za pośrednictwem specjalnego formularza na Portalu www.AtlasFachowca.pl na podstronie http://altasfachowca.pl/bociany2013 do północy 10 czerwca 2013 r. Jury konkursu wybierze dziesięć najciekawszych i najbardziej oryginalnych kosmicznych imion. Zaś decyzję o wyborze tych przeznaczonych dla młodych bocianków pozostawi fanom profilu Pozytywny ATLAS Polski, którzy wskażą je w głosowaniu. Nagrodą w konkursie są pluszowe bocianki oraz pendrive’y w kształcie kosmonautów. Zaś młode bocianki zostaną zaobrączkowane zwycięskimi imionami na przełomie czerwca i lipca.
źródło i zdjęcie: Atlas
Komentarze