Atlas muzyki na rzecz pokoju

W miniony piątek, 14 listopada, odbyła się uroczysta inauguracja 10. Międzynarodowego Festiwalu Indywidualności Muzycznych Aleksandra Tansmana. Otwierający wydarzenie spektakl "Wojna i Pokój" Jordiego Savalla w Teatrze Wielkim w Łodzi był ponadczasowym artystycznym sprzeciwem wobec toczonych na świcie wojen. Grupa Atlas, firma społecznie odpowiedzialna i zaangażowana w promowanie kultury i sztuki, wsparła Festiwal jako sponsor generalny.

Atlas muzyki na rzecz pokoju

W ramach koncertu inauguracyjnego, będącego jednocześnie polską premierą spektaklu "War & Peace", Jordi Savall stworzył barokowy fresk muzyczny nawiązujący do konfliktów zbrojnych, będących największymi tragediami cywilizacji europejskiej. Pochodzący z Hiszpanii muzyk i dyrygent został wyróżniony przez UNESCO tytułem "Artysty dla Pokoju", a przez Unię Europejską wybrany na ambasadora międzykulturowego dialogu. Program spektaklu zbudował z kompozycji pochodzących z jednego z najbardziej niespokojnych okresów w dziejach Europy - w realizacji skorzystał z utworów znanych twórców oraz poetów i kompozytorów anonimów tworzących w czasach Wojny Trzydziestoletniej aż do Pokoju w Utrechcie (1613 - 1713). Tym samym zebrane dzieła stały się komentarzem do obecnej sytuacji na świecie - ponadczasowym artystycznym sprzeciwem wobec toczonych na świece konfliktów zbrojnych, od których ludzkość nie potrafi się uwolnić. Kompozycje, opisywane każdorazowo datą i wydarzeniem w tle którego powstały, wykonywane były przez orkiestrę i dziesięcioosobowy chór, z wykorzystaniem dawnych instrumentów ludowych, charakterystycznych dla danych regionów, m.in. Europy Wschodniej, Imperium Osmańskiego czy Armenii.

Atlas jest firmą, która powstała w czasach wielkich przemian, firmą, która dziś ma zaszczyt i szczęście świętować wspólnie z Polakami 25-lecie wolnych wyborów. Te zaś były możliwe dzięki konstruktywnemu dialogowi, mówi Jacek Michalak, wiceprezes ds. rozwoju Grupy Atlas. Sztuka, a więc i muzyka stanowi doskonałą formę ekspresji, by o tej wolności opowiadać, ale i o tym, że niejednokrotnie jest to wolność okupiona krwią i cierpieniem. Nie możemy pozostawać bierni, głusi ani niemi wobec rozgrywających się konfliktów i krzywdy, nasze działania muszą zmierzać do pokoju i dialogu kultur. Przykładem takiego dialogu jest twórczość Aleksandra Tansmana, który w swym geniuszu potrafił tworzyć ponad wszelkimi podziałami: kulturowymi, religijnymi i terytorialnymi. Dlatego Atlas, jako firma społecznie odpowiedzialna i wspierająca sztukę, z dumą sponsoruje Festiwal jego imienia.

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych miał miejsce w listopadzie 1996 r. w Łodzi w okazji obchodów Roku Aleksandra Tansmana, polskiego awangardowego kompozytora muzyki orkiestrowej, fortepianowej i gitarowej, dyrygenta i pianisty-wirtuoza. Tegoroczna, 10. już edycja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Festiwal potrwa do 23 listopada.

Grupa Atlas będzie również sponsorem generalnym koncertu "Tansman Festival" 15 lutego 2015 r., kiedy to odbędzie się polska premiera "IV Symfonii" Henryka Mikołaja Góreckiego zatytułowanej "Tansman Epizody".

źródło i zdjęcie: Atlas

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT