Kuchnia na poddaszu – jak ją urządzić? Poradnik

Niewielka kuchnia na poddaszu to rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się właściciele domów. Skosy dają możliwość zaaranżowania wnętrza o niepowtarzalnym charakterze. Jak urządzić funkcjonalną i atrakcyjną wizualnie kuchnię na poddaszu?

Kuchnia na poddaszu – jak ją urządzić? Poradnik

Kuchnia na poddaszu to wyjątkowe wyzwanie dla projektantów. Skosy ograniczają przestrzeń i wymagają zastosowania nietypowych rozwiązań.

Aby kuchnia na poddaszu była jasna i przytulna, warto zadbać o odpowiednie doświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem są okna połaciowe, które wpuszczają do wnętrza dużo światła dziennego.

Przy wyborze okien do kuchni należy wziąć pod uwagę wysoką wilgotność panującą w tym pomieszczeniu. Ramy okien powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, takich jak plastik lub drewno zabezpieczone specjalnym lakierem.

Aby mała kuchnia na poddaszu wydawała się większa, warto wykorzystać jasne kolory w aranżacji. Jasne ściany, meble i dodatki optycznie powiększą przestrzeń.

Wszystkie elementy kuchni powinny tworzyć spójną całość. Dopracowanie detali i szczegółów sprawi, że pomieszczenie będzie miało estetyczny wygląd.

Kuchnia ze skosami - wykorzystaj każdy centymetr

Mała kuchnia na poddaszu ze skosami wymaga niezwykle przemyślanego, precyzyjnego projektu, by móc wykorzystać każdy centymetr powierzchni użytkowej. W związku z tym, na szczególną uwagę zasługuje uwzględnienie skosów dachu, jak również wysokości ścianki kolankowej, schodów czy kominów.

Co więcej, dokładnie musimy także zaplanować, jak duży budżet możemy przeznaczony na aranżację kuchni na poddaszu. Duże znaczenie ma także ilość czasu w ciągu dnia, jaką będziemy spędzać w takim wnętrzu.

Kuchnia na poddaszu powinna być także zaaranżowana we właściwej części poddasza. Idealna będzie strona północna bądź wschodnia. To miejsca na poddaszu, do których dociera jedynie rozproszone światło, przez co wnętrze nie będzie się silnie nagrzewać.

Jednocześnie należy wybrać również taką część dostępnej przestrzeni, do którego będzie docierać taka ilość światła naturalnego, które będzie umożliwiała w ciągu dnia pracę, bez konieczności włączania sztucznego oświetlenia.

Nie oznacza to jednak, że kuchnia na poddaszu ma być pozbawiona elementów oświetleniowych. Warte uwagi są listwy świetlne z oświetleniem LED, reflektory i lampy wiszące w klasycznych modelach.

Kuchnia na poddaszu z wyspą

Kuchnia na poddaszu wyposażona w wyspę to doskonałe rozwiązanie. To właśnie w tym miejscu koncentruje się strefa przygotowywania posiłków. Kluczowe jest zapewnienie naturalnego światła słonecznego, co zwiększy komfort codziennego gotowania.

Warto zadbać o funkcjonalne wyposażenie kuchni, które umożliwi wygodne przygotowywanie posiłków i delektowanie się poranną, aromatyczną kawą.

Nowoczesna kuchnia na poddaszu

Nowoczesne kuchnie na poddaszu zdobywają coraz większą popularność, charakteryzują się minimalistycznym wystrojem i prostotą. Wybierając elementy wyposażenia do takiego wnętrza, warto stawiać na kolorystykę bazującą na beżu, bieli, kawie z mlekiem, jasnej szarości oraz delikatnych pastelach, jak na przykład cytrynowy.

Nowoczesne kuchnie wyróżniają się także konkretnym stylem wykonania, prezentując prostą formę z niewielką ilością zdobień. Aneks kuchenny na poddaszu w nowoczesnym stylu może być dodatkowo wzbogacony o dekoracyjne elementy, takie jak panele ze szkła hartowanego umieszczone między dolnym a górnym rzędem mebli.

Na panelach można umieścić wybrane wzory, co stworzy doskonałą, nowoczesną dekorację. Warto również pomyśleć o umieszczeniu donic z świeżymi ziołami, które nie tylko będą pięknie wyglądać, ale także wypełnią kuchnię przyjemnym aromatem.

Meble i dodatki do kuchni na poddaszu

Aby cieszyć się pełną funkcjonalnością kuchni na poddaszu, istotne jest odpowiednie rozmieszczenie mebli, czyli tzw. ciągu kuchennego. Meble te powinny być ustawione prostopadle lub równolegle do skośnej ściany. Taki układ umożliwia wybór zarówno szafek wiszących, jak i modeli wbudowanych.

Jeśli jednak planujemy umieścić meble kuchenne pod skośną ścianą dachu, to konieczne jest, aby ściana kolanowa miała co najmniej 90 cm wysokości. W przeciwnym razie dostęp do szafek może być niewygodny, a praca na blacie kuchennym utrudniona. Takie rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne.

Dlatego też, meble kuchenne zazwyczaj umieszcza się na wewnętrznej ścianie, która zazwyczaj ma standardową wysokość.

Kuchnia na poddaszu wyposażona jest także w inne meble, takie jak stół kuchenny z krzesłami. Najczęściej umieszczany jest on na środku pomieszczenia, bądź w części pod oknem, w przypadku, gdy wysokość ścianki kolankowej pozwala na taką aranżację.

Dodatkowe półki ścienne, meble mobilne, schowki i inne, rozmieszczane są wedle dostępnej przestrzeni, jak również indywidualnych upodobań i preferencji użytkowników wnętrz.

By idealnie ustawić meble i sprzęt AGD, warto zastosować metodę tzw. trójkąta roboczego. Według niej trzy wierzchołki figury powinny znajdować się na kuchence, lodówce oraz miejscu, które przeznaczone jest do przygotowania posiłków.

Co więcej, podczas wyboru mebli do małej kuchni na poddaszu, warto postawić na modele modułowe. Takie rozwiązanie pozwala nam na wieszanie szafek na różnej wysokości, co dopasuje się do skosów, jak również stworzy dodatkowe półki do przechowywania wielu drobiazgów.

Materiały wykończeniowe - co wybrać?

Decydując się na aranżację kuchni na poddaszu, często stajemy przed dylematem wyboru odpowiednich materiałów wykończeniowych. Ze względu na obecność drewnianych skosów i naturalny charakter poddasza, wielu ludzi stawia na styl rustykalny.

Jednakże, wnętrza o takim charakterze powinny cechować się uporządkowaniem i minimalistycznym podejściem. Nadmiar mebli, wyposażenia i sprzętów AGD może znacznie ograniczyć dostępną przestrzeń. Idealnym rozwiązaniem jest wykończenie skośnych ścian i innych elementów konstrukcyjnych jasnymi materiałami.

Inspiracje

Kuchnia na poddaszu inspiracje może czerpać z niezliczonych źródeł. W związku z tym, że są to aranżację wnętrz cieszące się dużą popularnością, możemy inspirować się wieloma magazynami architektonicznymi, gotowymi, pokazowymi wystawkami, jak również niezliczoną ilością artykułów branżowych.


źródło i zdjęcia: FAKRO

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT