- Na jakim etapie budowy montować schody strychowe?
- Jak wybrać odpowiednie schody strychowe?
- Wybór miejsca - gdzie montować schody strychowe?
- Jak przygotować się do montażu?
- Co jest niezbędne do montażu schodów strychowych?
- Jakie są najczęstsze błędy przy montażu schodów?
- Jaki jest koszt montażu schodów strychowych?
Kiedy montować schody strychowe?
Wiele osób może się zastanawiać, kiedy montaż schodów strychowych będzie najbardziej efektywny, tak, by nie zaburzyć pozostałych prac i nie stworzyć żadnych dodatkowych problemów. Bez wątpienia najlepiej zamontować schody strychowe w ostatnim, końcowym etapie budowy domu, niezależnie od jego rozmiarów podczas prac wykończeniowych.
Uwzględnienie ich w ogólnym planie znacznie ułatwi całe przedsięwzięcie i pozwoli na to, by architektoniczno-budowlany projekt był spójny, także pod względem estetyki.
Warto montować schody strychowe przed zakończeniem budowy, jednakże nie jest tak, że schody strychowe mogą być zamontowane tylko i wyłącznie na tym etapie, mimo, że jest to najbardziej optymalny wybór.
Jeśli pragniesz zdecydować się na schody strychowe w innej sytuacji, gdy miejsce, w którym mieszkasz jest już wykończone, istnieje taka możliwość, lecz może się to wiązać z komplikacjami przy ich instalacji.
Jak wybrać odpowiednie schody strychowe?
Decyzja zapadła i czas zdecydować się na konkretny model? Które schody strychowe będą najlepsze? Jeśli chodzi o ich wybór, dzielą się one przede wszystkim na schody strychowe z segmentową drabinką oraz schody nożycowe.
Schody segmentowe w ofercie FAKRO są drewniane - sosnowe, lecz można wybrać takie, które wykonane są z metalu i wytrzymują większe obciążenie - nawet do 200 kilogramów. Mogą być one składane bądź wysuwane.
Schody nożycowe natomiast są tylko i wyłącznie stalowe, a swoją nazwę zawdzięczają temu, że składają się w charakterystyczną harmonijkę i są łatwiejsze w obsłudze. Ich niecodzienny wygląd idealnie wpasuje się do nowoczesnych i stylizowanych wnętrz.
Standardem w obu wersjach są antypoślizgowe stopnie, co znacznie redukuje ryzyko przypadkowego poślizgnięcia, zwiększając tym samym komfort i pewność poruszania się po drabinach.
Co dalej? Warto wiedzieć, że do wyboru są również modele termoizolacyjne oraz ognioodporne. Termoizolacyjne schody strychowe to genialny wybór dla osób, którym zależy na tym, by ograniczyć utratę ciepła we własnym domu, ponieważ skutecznie zapobiegają ucieczce ciepłego powietrza i dają gwarancję szczelności.
Schody ognioodporne zaś zapewniają wysoką ochronę przeciwpożarową. Przeznaczone są do montażu w miejscach, w których w myśl przepisów prawa budowlanego konieczne jest zastosowanie tego typu schodów.
Niezależnie od indywidualnego wyboru modelu, nie da się ukryć, że składane schody strychowe są o wiele wygodniejszą i bardziej funkcjonalną opcją, niż zamontowane na stałe staromodne schody na strych, które i zabierają sporo miejsca, co w sytuacji, gdy na strych wchodzimy sporadycznie, czyni je mało praktycznym rozwiązaniem.
Wybór miejsca - gdzie montować schody strychowe?
Schody należy montować po zakończeniu prac mokrych, gdy wilgotność w budynku osiągnie wartość właściwą dla pomieszczeń suchych. Wybierając miejsce, w którym zamontowane będą schody należy uwzględnić przestrzeń jaką zajmują w trakcie rozkładania i po rozłożeniu.
Otwór w stropie pomieszczenia, w którym mają być zamontowane schody, powinien być równy podanemu na etykiecie produkcyjnej rozmiarowi handlowemu produktu. Rozmiar rzeczywisty schodów w stosunku do rozmiaru handlowego pomniejszony jest o tzw. luz montażowy, który zapewnia właściwe wypoziomowanie skrzynki w stropie.
Szczeliny pomiędzy skrzynką schodów a otworem w stropie należy wypełnić wełną mineralną lub innym materiałem termoizolacyjnym, np. stosując kompletny zestaw izolacyjny LXD. Montaż należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją montażu tak, aby w końcowym efekcie drabina po rozłożeniu tworzyła linię prostą a jej dolna część dokładnie przylegała do posadzki.
Oferta schodów strychowych FAKRO dzięki swojej różnorodności pozwala zaspokoić indywidualne potrzeby Klienta, np. w celu jak największego zminimalizowania strat ciepła zalecamy montaż schodów supertermoizolacyjnych (LTK lub LWT).
Schody te dzięki swoim właściwościom doskonale nadają się do montażu w budynkach, gdzie występuje znaczna różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem użytkowym a nieużytkowym strychem.
Jak przygotować się do montażu?
Przede wszystkim - co jest główną zasadą - trzeba postępować dokładnie tak, jak mówi o tym instrukcja dołączona do zakupionych schodów strychowych, po to, by korzystanie z nich było w stu procentach bezpieczne.
Z reguły nie jest to bardzo skomplikowane i da się je zamontować samodzielnie, mając do dyspozycji własne umiejętności manualne, odrobinę doświadczenia w zakresie prac budowlanych czy remontowych i drugą osobę do pomocy.
Nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się w materiały, które nie są dołączone do zakupionego przez nas zestawu. Dokładną listę zakupów warto więc sporządzić z wyprzedzeniem, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Planując zakupy należy uprzednio zapoznać się z instrukcją montażu produktu, w której producent informuje o wymaganych narzędziach oraz dodatkowych produktach lub elementach wymaganych lub ułatwiających prawidłowy montaż schodów w stopie.
Co jest niezbędne do montażu schodów strychowych?
W co trzeba się wyposażyć, zanim zacznie się instalować zakupione schody? Do montażu niezbędne są:
- kątowniki montażowe,
- listwy wykończeniowe,
- zestaw izolacyjny,
- odpowiednie narzędzia,
- ewentualne dodatkowe elementy.
Montaż a rodzaj schodów
Zarówno montaż schodów segmentowych, jak i nożycowych ze względu na podobne konstrukcje przebiega właściwie tak samo, według kroków, które zostały wymienione w poprzednich akapitach, z nieznacznymi różnicami pomiędzy zalecanym sposobem ich montowania zgodnie z dołączonymi do produktów instrukcjami montażu.
Jakie są najczęstsze błędy przy montażu schodów?
Przy instalacji schodów, jak przy każdym budowlanym przedsięwzięciu, możliwe jest popełnienie błędów. Na szczęście można się przed nimi uchronić, będąc dokładnym i przestrzegając kolejnych kroków instrukcji.
Wspomniane błędy, których należałoby uniknąć, to:
- brak odpowiedniego przygotowania w zakresie narzędzi oraz przestrzeni,
- niewłaściwe wypoziomowanie bądź zamocowanie skrzynki schodów w stropie,
- pomijanie drobnych kroków instrukcji montażu,
- nieodpowiednio wybrane miejsce na montaż,
- wybór schodów niedopasowanych do naszych potrzeb (przykładowo w zakresie parametrów termoizolacyjnych).
Trzeba pamiętać, że montując schody tak, jak trzeba, zapewniamy bezpieczeństwo osobom, które będą z nich korzystać.
Jaki jest koszt montażu schodów strychowych?
Ile kosztuje zamontowanie schodów na strych? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ koszt samych schodów w zależności od ich materiału i właściwości może się wahać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych; na szczęście w tym zakresie cenowym każdy znajdzie schody strychowe dla siebie w zależności od wymagań i budżetu.
Do kosztorysu należy dopisać koszt dodatkowych materiałów, narzędzi, jeśli nam jakichś brakuje oraz ewentualnie opłatę za montaż, gdy powierzamy go wykwalifikowanemu specjaliście. Na tym kończą się ponoszone przez nas koszty.
Niezależnie od tego, czy wybierzemy schody segmentowe z drabinką, czy też schody nożycowe, jest to ekonomiczna, praktyczna i dogodna opcja, kiedy chcemy bezproblemowo korzystać ze strychu od czasu do czasu.
Ich montaż nie jest wyjątkowo trudny, a rozwiązania takie, jak możliwość zamontowania poręczy czy stopnie antypoślizgowe sprawiają, iż jest to stuprocentowo bezpieczna opcja. Wytrzymują one spore obciążenie, są łatwe w obsłudze i nie zabierają miejsca, sprawdzą się więc również w mniejszych przestrzeniach.
źródło i zdjęcia: FAKRO
Komentarze