Najprostsze wanny do hydromasażu mają 6 dysz, znajdujących się odpowiednio na wysokości karku, pleców, nóg i stóp. Najbardziej zaawansowane modele mogą mieć ich nawet 35.
Panuje przekonanie, że im więcej w wannie dysz, tym masaż jest bardziej precyzyjny. Poniekąd jest ono słuszne, chociaż na skuteczność masażu składa się także rodzaj dysz, ich wielkość i rozmieszczenie. Przed zakupem wanny dobrze jest do niej wejść, aby przekonać się, na wysokości jakich części naszego ciała znajdują się dysze. Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa powinny zastanowić się nad zakupem wanny z siedziskiem, ponieważ wiele modeli ma dodatkowe dysze na wysokości lędźwi i krzyża.
Dysze, ze względu na przeznaczenie i rodzaj wykonywanego przez nie masażu, można podzielić na standardowe (najbardziej uniwersalne), rotacyjne - służące do masażu stóp, wirujące - strumieniem śrubowym głęboko masują kark lub okolice kręgosłupa, trójdzielnego wpływu - strumień wody rozbijany jest na mniejsze strumienie sprawiając, że masowana jest większa powierzchnia ciała, np. plecy. Dysze mogą być nieruchome albo mieć regulację kierunku strumienia. Można je przymykać, lub zamykać, co umożliwia punktowe ustawienie masażu bądź też sprawia, że zwiększa się ciśnienie wody w innych dyszach.
Masaż wodny, powietrzny i wodno-powietrzny
Najprostsze wanny masują strumieniem wypychanej pod ciśnieniem wody. Bardziej zaawansowane modele łączą funkcję hydromasażu z masażem powietrznym, co jest nie tylko przyjemniejsze i bardziej intensywne, ale także efektywniejsze, bo dzięki bąbelkom powietrza wydostająca się z dysz woda działa na nasze ciało z większą siłą. Bardzo dobrze wpływa to także na układ krążenia i skórę, która zostaje lepiej dotleniona przez co wolniej się starzeje.
Niektóre wanny umożliwiają także masaż samym, niekiedy wcześniej podgrzewanym powietrzem. Działa on odprężająco i relaksująco na układ nerwowy. Jego najdelikatniejszą odmianą jest tzw. masaż perełkowy. Pęcherzyki powietrza "bombardują" skórę, zaopatrując ją w tlen. W ten sposób poprawia się krążenie krwi i limfy. W sprzedaży dostępne są także wanny łączące masaż wodny z falami ultradźwiękowymi. Rozgrzewa on tkanki, poprawia ich ukrwienie i elastyczność, ogranicza występowanie cellulitu.
Wyposażenie wanien z hydromasażem
Standardowe wyposażenie wanny z hydromasażem stanowi pompa, której moc zawiera się zwykle w przedziale 500-1500 W, sterowanie pneumatyczne, system rozprowadzających wodę rur i węży oraz podstawowy zestaw dysz. W wannach bardziej zaawansowanych znajdziemy kompresor do wtłaczania powietrza, który często połączony jest z podgrzewaczem i ozonatorem.
Opcjonalnie możemy zaopatrzyć naszą wannę w większą liczbę różnego rodzaju dysz, grzałkę wody, dodatkową pompę, urządzenia do automatycznego osuszania przewodów i dezynfekcji, zagłówki, dodatkowe uchwyty, matę antypoślizgową, oświetlenie do chromoterapii, dozownik do olejków aromatycznych do aromatoterapii, system audio, a nawet telewizor. Stelaż i obudowa wanny zwykle znajdują się w zestawie, jednak czasami trzeba dokupić je osobno.
Niektórzy producenci dopuszczają także możliwość zaprojektowania wanny z hydromasażem od podstaw. Wówczas klient wybiera materiał, kształt wanny, kolor, rodzaj obudowy, wyposażenie. Niestety, wanny "szyte na miarę" mogą być nawet kilkanaście razy droższe od wersji podstawowych.
Tomasz Wojciuk
fot. otwierająca: Kaldewei
Komentarze