Przewody doprowadzające i odprowadzające wodę należy osuszać i regularnie dezynfekować, pamiętając, że wilgoć w instalacji może doprowadzić do rozwoju grzybów i glonów. W tańszych modelach, po każdej kąpieli, należy włączyć na kilka minut umieszczoną pod obudową dmuchawę, w bardziej zaawansowanych zadba o to automatyka, usuwając z rur resztki wody za pomocą sprężonego powietrza.
Do dezynfekcji wanny służą specjalne preparaty w postaci płynów lub tabletek. W tańszych modelach dezynfekcję przeprowadza się ręcznie napełniając wannę wodą, a następnie umieszczając w niej odczynnik. Następnie wystarczy włączyć na kilkanaście minut pompę, aby woda z preparatem dezynfekującym przepłukała wszystkie przewody. Kolejnym krokiem jest napełnienie wanny czystą wodą i ponowne uruchomienie hydromasażu w celu jej przepłukania.
Droższe, i co za tym idzie bardziej zaawansowane wanny same sterują przebiegiem dezynfekcji. Wystarczy tylko średnio co dwa tygodnie, wcisnąć na panelu sterowania odpowiedni przycisk i pamiętać o tym, aby w umieszczonym pod obudową zasobniku znajdował się płyn lub tabletka dezynfekująca. Po zakończeniu dezynfekcji wannę należy przepłukać czystą wodą.
Niektóre wanny wyposażone są w lampy UV, które emitując promienie ultrafioletowe, zapobiegają rozmnażaniu się bakterii i wirusów. To rozwiązanie jest dobre dla osób cierpiących na alergie wywoływane przez środki chemiczne. Inną nowinką są tworzywa antybakteryjne, pokrywające nie tylko ukryte w środku rury, węże i łączniki, ale też często tworzące zewnętrzną powłokę wanny. Zapobiegają one rozwijaniu się mikroorganizmów.
Tomasz Wojciuk
fot. Novellini
Komentarze