Jaką wannę z hydromasażem wybrać?

Wybierając wannę z hydromasażem powinniśmy brać pod uwagę nie tylko indywidualne upodobania, ale także metraż łazienki i względy praktyczne. Często kształt i pojemność wanny zależą od wielkości i układu pomieszczenia, w którym zamierzamy ją umieścić.

Jaką wannę z hydromasażem wybrać?

Należy pamiętać, że najwięcej miejsca zajmie wanna owalna lub w kształcie koła, mniej prostokątna przylegająca zwykle jednym bokiem do ściany, a najmniej - narożna, która może występować w wersji symetrycznej lub asymetrycznej. Najmniejsze wanny symetryczne mają wymiary 125 × 125 cm. Duże znaczenie mają także głębokość naszego domowego spa, która zwykle zawiera się w przedziale 38-50 cm i jego pojemność (150-550 l).

Duża wanna - oczywiście pod warunkiem, że znajdziemy na nią miejsce - z pewnością będzie wygodna i dostarczy sporo przyjemności z kąpieli, ale jednocześnie może być droga w utrzymaniu. Wodę, którą do niej wlewamy, najpierw trzeba ogrzać, a potem skanalizować. Do tego dochodzą konieczne, okresowe zabiegi pielęgnacyjne, które w przypadku większych, zaawansowanych technologicznie wanien są bardziej kosztowne.

Gdy wybierzemy już kształt wanny i zdecydujemy, w którym miejscu będzie ona stała, warto zastanowić się nad jej wyposażeniem i ostatecznym wyglądem.

Wanna z hydromasażem - z akrylu, stali lub konglomeratów

Od lat najchętniej stosowanym materiałem, służącym do produkcji niecek wanien z hydromasażem, jest akryl. Materiał ten ma bardzo dużo zalet. Jest lekki, wytrzymały, ciepły w dotyku, można nadawać mu różne kształty, ma dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu wlana do wanny woda wolniej stygnie. Poza tym tłumi dźwięki, nie jest zbyt śliski, łatwo utrzymać go w czystości, a barwiony w masie może mieć różne kolory.

Warto pamiętać, że akryl może też zawierać jony srebra, które hamują rozwój baterii. Po wlaniu do wanny wody akryl lekko się odkształca, jest też bardziej podatny od innych materiałów na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, dlatego nieckę należy czyścić środkami bez dodatków ściernych.

Alternatywą dla akrylu może być wanna wykonana ze stali emaliowanej. Materiał ten jest stosowany przez producentów znacznie rzadziej, ale też ma wiele zalet. Są nimi stabilna konstrukcja niecki oraz duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wanny ze stali emaliowanej nie występują w tak dużej liczbie kształtów jak akrylowe, ponieważ trudniej je formować. Są też cięższe i przez to mniej wygodne w transporcie oraz montażu.

Niecka wanny z hydromasażem może być także wykonana z konglomeratów, czyli zmielonego kamienia (naturalnego lub nie) połączonego żywicą poliestrową. Wanny takie atrakcyjnie wyglądają, są niezwykle trwałe, ale także znacznie cięższe od akrylowych i co najmniej kilkakrotnie droższe.

Tomasz Wojciuk
fot. Sanplast

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT