Młotowiertarka vs. wiertarka udarowa: poradnik dla majsterkowiczów

Odpowiednio dobrane elektronarzędzia znacząco ułatwiają i przyspieszają prace remontowe oraz budowlane, nawet te najtrudniejsze. Jednak wybór spośród wielu dostępnych modeli może być wyzwaniem. Dobrym przykładem są młotowiertarka i wiertarka udarowa – decyzja, które narzędzie wybrać, może sprawić problem osobom nieznającym ich funkcji i zastosowania.

Młotowiertarka vs. wiertarka udarowa: poradnik dla majsterkowiczów

Młotowiertarka: do czego służy?

Młotowiertarka elektryczna to narzędzie przeznaczone do ciężkich prac budowlanych, takich jak wiercenie i kucie. Wiercenie może być wspomagane udarem elektropneumatycznym, który działa dzięki wbudowanemu, niewielkiemu kompresorowi.

Do pracy z młotowiertarką potrzebne są wiertła z uchwytem SDS, który odpowiada zarówno za ruch obrotowy, jak i posuwisto-zwrotny (do przodu i do tyłu). Dzięki temu narzędzie wymaga mniejszego nakładu siły podczas pracy.

Czy jednak młotowiertarka sprawdzi się w każdym wierceniu? Zazwyczaj nie – ze względu na mniejszą precyzję, jest idealnym wyborem do obróbki twardych materiałów, zwłaszcza betonu.

Profesjonalne młotowiertarki są również wykorzystywane do kucia i żłobienia ścian pod instalacje, takie jak elektryczne.

Czym charakteryzują się wiertarki udarowe?

Innym narzędziem do wiercenia z udarem jest wiertarka udarowa. Do czego służy to elektronarzędzie? Dzięki większej precyzji doskonale nadaje się do wiercenia w miększych murach, na przykład wykonanych z cegły.

Wiertarki udarowe zazwyczaj wyposażone są w udar mechaniczny, który opiera się na działaniu zębatek. Jest to mniej wydajne rozwiązanie, wymagające większego wysiłku od użytkownika.

Lepsze efekty osiąga się przy użyciu młotowiertarki udarowej pneumatycznej, w której wykorzystano mały kompresor. Tego typu urządzenia, ze względu na możliwość pracy z twardymi materiałami, często określane są również jako młotowiertarki do betonu.

Różnice między wiertarką udarową a młotowiertarką

Wiertarki udarowe pneumatyczne są przeznaczone do pracy z miękkimi materiałami, takimi jak ceglany mur. Z kolei młotowiertarki radzą sobie bez problemu nawet z najtwardszym betonem.

Różnica widoczna jest również w komforcie pracy. Mała wiertarka udarowa korzysta z prostych, uniwersalnych uchwytów lub uchwytów typu hex, jednak podczas pracy wymaga stałego dociskania narzędzia do materiału.

Natomiast w przypadku młotowiertarki, wiertła i dłuta wykonują ruch posuwisto-zwrotny, co sprawia, że nie trzeba mocno dociskać narzędzia do ściany. Wynika to z innej konstrukcji mechanizmu udarowego.

Wiertarki udarowe nadają się także do wiercenia w metalu czy tworzywach sztucznych, podczas gdy młotowiertarki są stosowane wyłącznie do wiercenia i kucia w murach oraz ścianach.

Parametry wiertarki udarowej i młotowiertarki

Przy zakupie elektronarzędzi warto dokładnie porównać ich parametry, ponieważ nie każda młotowiertarka poradzi sobie z najtwardszymi materiałami budowlanymi. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Moc urządzenia: do profesjonalnych prac zaleca się wybór młotowiertarek o mocy powyżej 1 kW, podczas gdy do wiertarek udarowych wystarczy 800 W.
  • Energia udaru: w przypadku młotowiertarek pneumatycznych parametr ten mieści się zazwyczaj w granicach 5-10 J. Im wyższa energia udaru, tym skuteczniej narzędzie poradzi sobie z twardszymi materiałami.
  • Częstotliwość udaru: jest to parametr charakterystyczny dla udaru elektropneumatycznego. W modelach do użytku domowego częstotliwość wynosi zazwyczaj 48 000 udarów na minutę, a w profesjonalnych akumulatorowych wiertarkach może być jeszcze wyższa.
  • Rodzaj uchwytu: młotowiertarki najczęściej wyposażone są w uchwyt SDS, natomiast w wiertarkach udarowych zazwyczaj stosuje się wiertła z uniwersalnym uchwytem. W profesjonalnych narzędziach, które korzystają z udaru pneumatycznego, wiertarki mogą być wyposażone w uchwyt SDS.
  • Sposób zasilania: bezprzewodowe młotowiertarki zapewniają większą mobilność i wygodę, jednak czas pracy jest zależny od pojemności akumulatora.

Przed zakupem warto wziąć narzędzie do ręki, aby sprawdzić, jak leży w dłoni. Ważne są nie tylko profil rękojeści, ale także odpowiednie rozłożenie ciężaru.

Kiedy młotowiertarka, a kiedy wiertarka udarowa?

Akumulatorowa wiertarka udarowa to idealne narzędzie do przydomowego warsztatu. Dzięki swojej mobilności i wszechstronności poradzi sobie z większością zadań. Z kolei pneumatyczna młotowiertarka jest niezastąpiona dla profesjonalistów, którym zależy na maksymalnej wydajności pracy.

Często pracujesz w terenie, bez dostępu do sieci elektrycznej? Akumulatorowa młotowiertarka umożliwia pracę w dowolnym miejscu. W trudno dostępnych miejscach, takich jak przy montażu drewnianych konstrukcji, doskonale sprawdzi się kątowa wiertarka udarowa.

Co finalnie wybrać?

Zastanawiasz się, czy wystarczy Ci niewielka bezprzewodowa wiertarka udarowa, czy może lepiej zainwestować w nowoczesną młotowiertarkę z systemem odsysania pyłu? Wybór zależy od rodzaju prac, które najczęściej wykonujesz.

Profesjonalna młotowiertarka umożliwia kucie i wiercenie w najtwardszym betonie, oczywiście przy użyciu odpowiednich wierteł do betonu, najlepiej z uchwytem SDS. Natomiast wiertarki akumulatorowe udarowe najlepiej sprawdzą się w przydomowym warsztacie.

Jeśli szukasz bardziej zaawansowanego sprzętu, ale nie planujesz dużych remontów, ciekawą opcją może być dwubiegowa wiertarka udarowa, która pozwala lepiej dostosować parametry pracy do Twoich potrzeb.

Źródło i zdjęcie: Högert Technik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT