Ostatnie trendy w projektowaniu podkreślają znaczenie łączenia przestrzeni zewnętrznych z naturalnym krajobrazem. Odejście od geometrycznych form na rzecz bardziej naturalnych aranżacji jest widoczne zarówno w ogrodnictwie, jak i w projektowaniu tarasów.
Coraz większą popularność zdobywają tarasy w stylu boho, japandi czy śródziemnomorskim, gdzie natura gra główną rolę. Ważne są tutaj nie tylko materiały, ale i kolorystyka, które mają odzwierciedlać naturalne piękno.
Lokalizacja tarasu ma znaczenie. Optymalne jest usytuowanie go od strony północnej lub wschodniej, aby móc korzystać z porannego słońca i popołudniowego cienia.
Ważne jest również, aby taras stanowił naturalne przedłużenie przestrzeni życiowej, najlepiej salonu, i był umiejscowiony blisko kuchni, co ułatwia organizację posiłków na świeżym powietrzu.
Postaraj się, aby taras nie był zbyt blisko źródeł nieprzyjemnych zapachów, takich jak kompostowniki czy kontenery na śmieci.
Wielkość tarasu – klucz do funkcjonalności
Taras to miejsce spotkań dla całej rodziny, dlatego jego projekt powinien odpowiadać potrzebom wszystkich domowników. Jeśli w domu są dzieci, przewidź miejsce do zabawy. Dla dorosłych warto stworzyć strefę relaksu, np. z bujanym fotelem.
Miejsce na stół i krzesła jest niezbędne, jeśli planujemy posiłki na świeżym powietrzu lub przyjęcia. Nie zapomnij o przestrzeni na grill, która stanie się centrum towarzyskich spotkań.
Naturalne światło – esencja tarasu
Taras, jako łącznik pomiędzy domem a ogrodem, powinien gwarantować jak największy dostęp naturalnego światła do pomieszczeń.
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dużych przeszkleń, w tym drzwi tarasowych. Mają one bardzo wiele zalet. Przede wszystkim zapewniają spójne połączenie budynku z otoczeniem.
Taras staje się swoistym łącznikiem pomiędzy domem a ogrodem, a właściwa kompozycja poszczególnych jego elementów zwiększy takie wrażenie.
Pomogą w tym wielkoformatowe okna, zwłaszcza podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe wyposażone w ciepły, niski próg. Ich ogromnym atutem jest to, że zapewniają niemal panoramiczny widok na okolicę, co jest ogromnym atutem, jeśli jest on wyjątkowo piękny.
Zapewniają jednocześnie dopływ naturalnego światła do wewnątrz, co nie pozostaje bez znaczenia, jeżeli chodzi o nasze samopoczucie i komfort na co dzień. Ma również wpływ na nasze rachunki – im więcej światła w pomieszczeniach, w tym mniejszym stopniu wykorzystujemy sztuczne oświetlenie, a tym samym – obniżamy rachunki za prąd.
Wybierając drzwi tarasowe do domu możemy zdecydować się na konstrukcję HST, czyli drzwi podnoszono-przesuwne oraz PSK, czyli uchylno-przesuwne.
Najbardziej komfortowym rozwiązaniem będą drzwi HST, które zostały wyposażone w niski próg i zapewniają lekkie i łatwe otwieranie i zamykanie za pomocą systemu przesuwnego. Drzwi tarasowe PSK to natomiast połączenie tradycyjnych okien balkonowych z systemami przesuwnymi.
System PSK pozwala na uchylanie drzwi tarasowych i bezpieczne wietrzenie pomieszczeń. Są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż drzwi HST.
Istotną kwestią jest także to, z jakiego materiału zostały wykonane drzwi tarasowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wyroby z PVC, które łączy w sobie skuteczną izolację cieplną i akustyczną, dzięki czemu w domu jest przyjemnie ciepło oraz cicho.
Przykładem takiego produktu są drzwi tarasowe PRIMO. Wyróżniają się eleganckim i nowoczesnym wzornictwem, które można również spersonalizować w ramach bogatej oferty opcji i kolorów.
Drzwi mają zaawansowane parametry w zakresie termoizolacyjności i bezpieczeństwa antywłamaniowego, co jest istotnym elementem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo domowników.
Jeśli zależy nam, by drzwi był bardziej odporne i na uszkodzenia mechaniczne, najlepiej wybrać drzwi tarasowe z aluminium, np. drzwi tarasowe FUTURO, które świetnie komponują się z nowoczesnymi budynkami.
Wybór nawierzchni na taras
Decydując się na materiał podłogowy, warto pamiętać o jego odporności na warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Drewno, beton, kamień czy gres - wybór zależy od indywidualnych preferencji i stylu domu. Ważne, aby nawierzchnia była nie tylko trwała, ale i estetyczna.
Na rynku dostępne jest wiele materiałów, które możemy wykorzystać na nawierzchnię tarasu. Wiele osób decyduje się na drewno, bo jest to materiał przyjemny w użytkowaniu. Drewniany taras nie nagrzewa się zbyt mocno, a odpowiednio zaimpregnowane i konserwowane deski będą służyć przez długie lata.
Wiele osób decyduje się na płyty betonowe, kostkę kamienną, gres lub kamień. To praktyczny materiał, ogromną zaletą jest jego trwałość. Estetyczny wygląd zapewnią także płytki. Ich zaletą jest to, że konserwacja ogranicza się w zasadzie do utrzymania w czystości.
Wybierając płytki na taras należy pamiętać, by były one przeznaczone do użytku zewnętrznego, w przeciwnym razie mogą popękać pod wpływem słońca lub mrozu.
Zadaszenie – funkcjonalny element tarasu
Zadaszenie chroni przed słońcem i deszczem, umożliwiając korzystanie z tarasu niezależnie od pogody. Możliwości są różne - od stałych konstrukcji po ruchome markizy czy pergole, które mogą stanowić dodatkową ozdobę.
Decydując się na zadaszenie zintegrowane z domem, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak ciepłe połączenie z konstrukcją domu, zapewnienie odpływu gromadzącej się wody i zaprojektowanie dachu tak, by w jak najmniejszym stopniu ograniczał dostęp naturalnego światła do pomieszczeń.
Oświetlenie – stwórz atmosferę
Dobre oświetlenie pozwala na korzystanie z tarasu również wieczorami. Wybór lamp, girland czy lampionów powinien być dostosowany do stylu tarasu i jego przeznaczenia, pamiętając o bezpieczeństwie i produktach przeznaczonych do użytku zewnętrznego.
Jednym z takich elementów jest sztuczne oświetlenie, dzięki któremu będziemy mogli przebywać na tarasie również po zmroku. Mamy tutaj naprawdę dużo możliwości do wyboru: od lamp stojących lub leżących, poprzez montowana na ścianach czy dachach.
Do stworzenia romantycznego klimatu świetnie nadaje się też wykorzystanie świeczek, girland lub lampionów. Należy pamiętać, aby używać produktów przeznaczonych do montażu na zewnątrz, nawet jeśli cały taras jest ukryty pod dachem.
Zieleń na tarasie
Roślinność to element, który wprowadza na taras życie i kolor. Wybierając rośliny, należy uwzględnić warunki świetlne tarasu i potrzeby konkretnych gatunków.
Dobrze zaprojektowany taras to taki, na którym każdy czuje się swobodnie i komfortowo. Warto zatem poświęcić czas na przemyślenie jego aranżacji, aby stał się integralną częścią domu i miejscem wielu rodzinnych spotkań.
Źródło i zdjęcia: WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
Fot. otwierająca: Pixels
Komentarze