Budowa ogrodzenia - 10 najczęstszych błędów wykonawczych

Budowa ogrodzenia z betonu to niełatwy proces. Wymaga on od wykonawcy wiedzy, dokładności i sporego doświadczenia. W tym artykule omawiamy 10 najczęściej powtarzających się błędów przy budowie ogrodzeń betonowych oraz podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Budowa ogrodzenia - 10 najczęstszych błędów wykonawczych

1. Rozwadnianie mieszanki betonowej

Błędem, który niestety często się zdarza, jest dodawanie zbyt dużej ilości wody do betonu w nadziei na oszczędności czy wydłużenie czasu wiązania podczas prac budowlanych. Niestety, skutkiem tego jest osłabienie struktury oraz obniżenie wytrzymałości ogrodzenia.

Beton o zbyt dużej ilości wody jest bardziej podatny na pękanie, co szczególnie widoczne jest w okresie ujemnych temperatur. Dodatkowo, osłabiony beton naraża nas na konieczność przeprowadzenia napraw i konserwacji w przyszłości.

Jak uniknąć tego błędu?

Należy ściśle przestrzegać proporcji wodnej do cementu, żwiru i piasku, podanych w instrukcji budowy ogrodzenia. Warto zainwestować w jakościowe materiały, które pozwolą na uzyskanie optymalnej konsystencji betonu bez konieczności nadmiernego rozwadniania.

W przypadku zamawiania betonu w betoniarni, należy trzymać się parametrów określonych przez producenta (te także znajdują się w naszej instrukcji budowy ogrodzenia). Pamiętajmy, że trwałe i solidne ogrodzenie zależy w dużej mierze od jakości użytych materiałów.

2. Nieodpowiednie uszczelnienie ogrodzenia

Proces uszczelniania (klejenia bloczków i daszków) to kluczowy etap w utrzymaniu trwałości i estetyki konstrukcji. Poprawne uszczelnienie ma zasadnicze znaczenie dla zabezpieczenia ogrodzenia przed wnikaniem wilgoci.

Brak lub niewłaściwie wykonane uszczelnienie może prowadzić do kłopotliwych problemów, takich jak korozja zbrojenia czy pęknięcia powierzchni betonu.  Wilgoć, która dostanie się do struktury ogrodzenia, może osłabić materiał i przyspieszyć proces degradacji.

Nieuszczelnienie bloczków może skutkować pojawieniem się nieestetycznych wykwitów na powierzchni ogrodzenia. Prawidłowe uszczelnienie minimalizuje ryzyko ich wystąpienia, zapewniając nieskazitelny wygląd przez długie lata.

Jak uniknąć tego błędu?

Wybieraj tylko materiały uszczelniające najwyższej jakości, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz obciążenia mechaniczne. Tutaj doskonale sprawdzi się poliuretanowy klej uszczelniacz do łączenia bloczków ogrodzeniowych, kamiennych i prefabrykatów firmy JONIEC®.

To gwarancja trwałego efektu! Uszczelnienie powinno obejmować nie tylko górną powierzchnię bloczków, ale także dylatacje oraz miejsca styku między bloczkami. Staranne wykonanie to klucz do pełnej ochrony przed wilgocią i uszkodzeniami.

3. Brak hydroizolacji

Kolejnym często popełnianym błędem jest zaniedbanie warstw hydroizolacyjnych. Hydroizolacja to zabezpieczenie ogrodzenia przed wilgocią, szczególnie w obszarach, gdzie woda gruntowa jest problemem. Niewłaściwie wykonana hydroizolacja może prowadzić do wnikania wilgoci od spodu (podciąganie kapilarne), co osłabia beton oraz może prowadzić do jego degradacji.

Jak uniknąć tego błędu?

Warto zainwestować w profesjonalne materiały hydroizolacyjne, które sprawdzą się przy wykonywaniu ogrodzenia betonowego. Takim materiałem jest na przykład  folia IZOHAN. Hydroizolację dobrze jest umieścić zarówno na fundamencie (w miejscu styku z ogrodzeniem), jak i na jego bokach. Dzięki temu ochronimy konstrukcję przed wilgocią i wodą gruntową.

4. Brak dylatacji pionowej i przeniesienia jej na ogrodzenie

Dylatacje pionowe to elementy, które pozwalają na absorpcję naprężeń wynikających z ruchów struktury oraz zmian temperatury. Pomijanie dylatacji lub ich nieprawidłowe umieszczanie może prowadzić do pęknięć i deformacji ogrodzenia. Ponadto, brak przeniesienia naprężeń z dylatacji na konstrukcję ogrodzenia może skutkować wygięciami i uszkodzeniami.

Jak uniknąć tego błędu?

Zastosowanie dylatacji pionowych jest niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku dłuższych odcinków ogrodzenia. Warto przestrzegać zaleceń producenta lub projektanta co do ilości oraz umiejscowienia dylatacji.

Sugerujemy, aby przerwy dylatacyjne miały szerokość 2-3 cm oraz były wykonane co 10 – 15 metrów. Najlepiej zastosować je w miejscu łączenia podmurówki ze słupkiem oraz wypełnić trwale elastycznym materiałem uszczelniającym (np. uszczelniacze poliuretanowe lub epoksydowe) lub styrodurem zamocowanym na silikonie.

Pamiętajmy, że dylatacje powinny być przeniesione na konstrukcję ogrodzenia, co pozwoli na równomierne rozłożenie naprężeń.

5. Zbyt szybki montaż daszków po betonowaniu

Montaż daszków czy przykryć to zwykle jeden z ostatnich etapów budowy ogrodzenia. Częstym błędem jest zbyt szybkie przystąpienie do tego kroku po betonowaniu. Beton potrzebuje czasu i odpowiednich warunków, aby odpowiednio utwardzić się i osiągnąć pełną wytrzymałość.

Montaż elementów dodatkowych przed zakończeniem procesu utwardzania może prowadzić do deformacji i osłabienia struktury betonu. Dodatkowo przedwczesne zamontowanie daszków zablokuje możliwość odpowiedniego odparowywania wilgoci w procesie wiązania mieszanki betonowej.

Jak uniknąć tego błędu?

Należy odczekać zalecany czas (28 dni od zakończenia budowy) schnięcia betonu przed przystąpieniem do montażu dodatkowych elementów. Czas ten może się delikatnie różnić w zależności od warunków atmosferycznych oraz rodzaju betonu użytego do budowy.

Zbyt wcześnie zamontowane daszki czy przykrycia mogą nie tylko wpłynąć negatywnie na estetykę ogrodzenia, ale także osłabić jego konstrukcję.

6. Nieodpowiednia pielęgnacja betonu

Prawidłowa pielęgnacja betonu to klucz do uzyskania trwałego i estetycznego efektu końcowego. Beton wymaga odpowiedniego nawadniania oraz osłonięcia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak słońce czy wiatr. Niedostateczna pielęgnacja może prowadzić do pęknięć, osłabienia oraz utraty estetyki powierzchni betonowej.

Jak uniknąć tego błędu?

Pamiętajmy, że proces pielęgnacji betonu rozpoczyna się tuż po zakończeniu betonowania. Powierzchnię betonu należy regularnie nawadniać, a także osłaniać przed słońcem i wiatrem. Stosowanie specjalnych osłon lub nawadnianie ręczne w okresie utwardzania pozwoli uzyskać trwałą i estetyczną powierzchnię ogrodzenia.

7. Nieprawidłowy/zbyt wcześnie przeprowadzony montaż bram/przęseł/furtek

Montaż bram, przęseł czy furtek to kluczowy etap, który wpływa na funkcjonalność ogrodzenia. Często popełnianym błędem jest montaż tych elementów przed pełnym utwardzeniem konstrukcji ogrodzenia. To może prowadzić do deformacji i osłabienia struktury. Przęseł i furtek nie należy montować na kołkach rozporowych.

Jak uniknąć tego błędu?

Poczekajmy na pełne utwardzenie betonu przed przystąpieniem do montażu bram i innych elementów. Zbyt wcześnie zamontowane elementy mogą wpłynąć na niewłaściwą pracę ogrodzenia oraz osłabić jego trwałość. Przęsła i furtki należy montować za pomocą kotwy chemicznej oraz stosować się do zaleceń zawartych w instrukcjach.

8. Nieodpowiednie przechowywanie produktów betonowych

Bloczki i daszki betonowe to podstawa ogrodzenia, dlatego ich prawidłowe przechowywanie ma ogromne znaczenie. Niewłaściwe warunki przechowywania mogą prowadzić do uszkodzenia lub defektów na powierzchni materiału, co wpłynie na jakość, trwałość i estetykę ogrodzenia.

Jak uniknąć tego błędu?

Bloczki betonowe powinny być przechowywane w suchym miejscu, na równym podłożu, zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi oraz mechanicznymi uszkodzeniami. Starajmy się unikać narażania bloczków na wilgoć i deszcz, co mogłoby wpłynąć na ich wytrzymałość i estetykę.

9. Nieodpowiedni dobór konsystencji/klasy betonu

Dobór odpowiedniej konsystencji i klasy betonu ma kluczowe znaczenie dla trwałości i wytrzymałości ogrodzenia. Niewłaściwy wybór może prowadzić do pęknięć, deformacji oraz utraty estetyki konstrukcji.

Jak uniknąć tego błędu?

Należy ściśle przestrzegać proporcji wodnej do cementu oraz żwiru i piasku podanych w instrukcji budowy ogrodzenia. W przypadku zamawiania betonu w betoniarni, należy trzymać się parametrów określonych przez producenta (te także znajdują się w naszej instrukcji budowy ogrodzenia).

Pamiętajmy, że trwałe i solidne ogrodzenie zależy w dużej mierze od jakości użytych materiałów.

10. Nieodpowiednio wykonane zbrojenie ławy fundamentowej i brak zbrojenia pionowego

Zbrojenie to podstawa solidnej konstrukcji ogrodzenia. Nieprawidłowo wykonane zbrojenie ławy fundamentowej lub jego brak może prowadzić do osłabienia struktury i skrócenia jej trwałości.

Jak uniknąć tego błędu?

Zbrojenie poziome powinno być wykonane z belek składających się z prętów o średnicy fi=12 mm, połączonych strzemionami o średnicy fi=6 mm. Dla większości fundamentów pod ogrodzenia betonowe taka wartość będzie wystarczająca.

Warto jednak, aby podczas planowania ogrodzenia, średnicę oraz gęstość rozłożenia prętów skonsultować z projektantem lub technologiem. Uwzględni on dokładne parametry zbrojenia dostosowane do obciążeń, na które będzie ono narażone.

Trzeba pamiętać także o odpowiedniej otulinie, czyli grubości warstwy betonu okalającego zbrojenie. Jeśli ława fundamentowa wykonywana jest na podkładzie z chudego betonu, to minimalna grubość otuliny powinna wynosić min. 5 cm.

Jeśli ława wykonywana jest bezpośrednio na gruncie to otulina betonowa powinna wynosić min. 8,5 cm.

Grubość otuliny należy mierzyć od zewnętrznej krawędzi strzemion, a nie zbrojenia głównego. W przypadku wąskich ław fundamentowych może wystąpić potrzeba zmniejszenia grubości otuliny na pionowych płaszczyznach fundamentu.

W takim wypadku warto skorzystać z opinii specjalisty. Otulina betonowa ochroni zbrojenie przed korozją oraz zapewni odpowiednią współpracę zbrojenia z betonem.

Zbrojenie pionowe powinno być wykonane z prętów o średnicy 10 lub 12 mm. Należy powiązać je ze zbrojeniem poziomym w miejscach zaplanowanych na słupki. Jeśli do słupka ma zostać przymocowana brama lub furtka, pręty warto połączyć strzemionami. Stworzona w ten sposób belka bezpiecznie przeniesie dodatkowe obciążenie.

Dodatkową czynnością, o której nie można zapomnieć, jest uwzględnienie przerw dylatacyjnych w przebiegu zbrojenia.

Podsumowując, budowa ogrodzenia betonowego to proces, który wymaga uwagi, wiedzy i doświadczenia. Uniknięcie wymienionych błędów wykonawczych ma kluczowe znaczenie dla uzyskania trwałego, solidnego i estetycznego ogrodzenia.

Warto korzystać z doświadczenia i wiedzy ekspertów, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Inwestycja w jakość i profesjonalizm w fazie budowy przynosi korzyści na długą metę, zapewniając satysfakcję oraz trwałe efekty wykonanej pracy.

źródło i zdjęcia: JONIEC

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT