Deszczówka - idealna do podlewania i zasilania roślin

Każdy miłośnik ogrodnictwa wie, że woda deszczowa jest idealna do podlewania roślin. Zalety deszczówki nie ograniczają się do tego, że można ją pozyskiwać za darmo. Ma ona wiele cennych składników, których nie znajdziemy w wodzie z wodociągu. Wody deszczowej można z powodzeniem używać nie tylko do nawadniania roślinności, ale też jako naturalnego nawozu.

Deszczówka - idealna do podlewania i zasilania roślin

Dlaczego warto podlewać deszczówką?

Zdecydowanie warto podlewać rośliny w ogrodzie wodą opadową, gdyż pozyskujemy ją zupełnie za darmo. Podlewanie ogrodu, nawet podczas upalnego lata, nic nas nie będzie kosztować, więc można sporo zaoszczędzić.

Jest to więc bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Stosowanie jej do nawadniania roślin jest również ekologiczne. W ten sposób oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i sporo wody wodociągowej.

Względy ekonomiczne i ekologiczne są istotne z punktu widzenia człowieka. Czy jednak rośliny „docenią” zalety deszczówki używanej do podlewania? Zdecydowanie tak! Będą nawet lepiej się rozwijać niż przy nawadnianiu ogrodu wodą wodociągową.

Zalety deszczówki jako naturalnego nawozu:

  • Woda deszczowa to roztwór słabych kwasów, przede wszystkim węglowego, który pochodzi z atmosfery i jest „zbierany” podczas opadów deszczu, dlatego ma niskie pH. Oprócz tego jest miękka, zawiera w sobie niewielkie ilości jonów magnezu i wapnia. Z tego powodu doskonale nadaje się do podlewania wszystkich roślin, również kwasolubnych, jak azalie, wrzosy, borówki.
  • Woda deszczowa nie będzie pozostawiać białego osadu na roślinach i glebie w przeciwieństwie do „twardej” wody wodociągowej (wynika to z niewielkiej zawartości wapnia i magnezu).
  • Deszczówka jest bogata w substancje odżywcze korzystnie wpływające na rozwój roślin.
  • Deszczówka nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków, które znajdują się w wodzie z sieci wodociągowej. Dodatkowo chlor i fluor, stosowane do dezynfekcji wody „kranowej” sprawiają, że woda jest gorzej przyswajalna przez niektóre rośliny.
  • Zaletą wody deszczowej jest jej temperatura zbliżona do temperatury otoczenia.
  • Woda deszczowa jest też zdecydowanie lepiej napowietrzona niż woda z wodociągów.

Gdzie gromadzić wodę deszczową?

Korzyści wynikające z podlewania ogrodu deszczówką są niepodważalne. Trzeba jednak znaleźć sposób na jej magazynowanie. W tym przypadku mamy kilka możliwości. Najprostszą metodą jest podstawienie zwykłej beczki pod rynnę.

Niestety jest to mało wydajne i praktyczne rozwiązanie, gdyż w czasie deszczu zbiornik szybko się napełni, z kolei w okresie bezopadowym, czyli wtedy, gdy woda jest najbardziej potrzebna, będzie stał pusty.

Zdecydowanie ekonomiczniejszą metodą jest gromadzenie i magazynowanie wody deszczowej w specjalnie przystosowanym do tego celu zbiorniku. Nasza firma oferuje specjalne szczelne zbiorniki na deszczówkę typu EKO.

Dostępne są w różnych wariantach pojemnościowych - od 1200 do 8000 litrów, dlatego też każdy może wybrać model zbiornika adekwatny do swoich potrzeb. Są one solidnie wykonane i gwarantują długotrwałe, wygodne i wydajne użytkowanie.

Pozwalają na gromadzenie nawet 60% wody opadowej, którą można nawadniać trawnik i inne rośliny przez cały okres wiosenny i letni.


źródło: Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.

fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.
Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT