Czym pokryć podłogę?

O rodzaju docelowego pokrycia podłóg w całym domu musimy zadecydować już na etapie tworzenia podkładów podłogowych. Pozwoli to na zapewnienie jednakowego ich poziomu we wszystkich pomieszczeniach oraz dostosowanie parametrów jastrychu do planowanej posadzki. Przy przeprowadzeniu remontu pokrycia podłogowego prace można ograniczyć do wymiany czy nawet renowacyjnego przykrycia dotychczas używanej posadzki, ale często konieczne będzie również odpowiednie przygotowanie podłoża pod nową podłogę.

Czym pokryć podłogę?
Z artykułu dowiesz się:
  • Jak wybrać podłogę?
  • Jakie są sposoby wykonania posadzki?
  • Jakie wybrać pokrycie podłogowe na stare podłoże?

Wybór podłogi

Rodzaj posadzki musimy dostosować do przeznaczenia i sposobu użytkowania pomieszczenia, kierując się nie tylko względami estetycznymi, ale również walorami użytkowymi - trwałością, łatwością utrzymania w czystości, ochroną przed poślizgiem.

Ze względu na użyty do ich produkcji surowiec, a także zakres zastosowania pokrycia, posadzki można podzielić na trzy grupy:

  • podłogi ceramiczne i kamienne,
  • drewniane i drewnopochodne,
  • z tworzyw sztucznych.

W zależności od tego stosujemy różne technologie ich układania.

Posadzki ceramiczne i kamienne są odporne nawet na długotrwałe zawilgocenie, środki chemiczne, łatwe do utrzymania w czystości. Odbierane są jako "zimne", gdyż łatwo odprowadzają ciepło, gdy staniemy na nich bosą stopą. Układamy je głównie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i podatnych na zabrudzenie - łazienkach, kuchniach, przedpokojach, ale mogą być również kładzione w pokojach dziennych.

Są też materiałem pierwszego wyboru w przypadku pokrywania powierzchni z ogrzewaniem podłogowym, zapewniają bowiem najlepszą efektywność przekazywania ciepła i odporność na zmienne temperatury.

Posadzka ceramiczna.
Posadzka ceramiczna. Fot. Ceramika Paradyż.
Podłoga kamienna.
Podłoga kamienna. Fot. Bautech.

Posadzki z drewna i materiałów drewnopochodnych mają dość zróżnicowane właściwości zależnie od odmiany drewna, kompozycji składu i technologii produkcji. Generalnie nie mogą być narażone na długotrwałe zawilgocenia, a ich powierzchnia powinna być zabezpieczona przed zabrudzeniem powłoką lakierniczą, woskiem czy olejem schnącym.

W czasie użytkowania dość często pojawiają się uszkodzenia pokrycia związane z wrażliwością materiału drzewnego na wahania wilgotności - pod wpływem tych zmian kurczą się i rozszerzają. Te pokrycia są odbierane jako "ciepłe". Drewno jest złym przewodnikiem ciepła, a przy prawidłowej ochronie powierzchni utrzymanie czystości nie sprawia kłopotów. Podłogi drewniane i drewnopochodne układamy głównie w pokojach dziennych, sypialniach, gabinetach, ale niektóre gatunki drewna można też kłaść w łazience czy kuchni.

Podłoga drewniana
Parkiet. Fot. Jawor-Parkiet.
Posadzka z paneli podłogowych
Panele podłogowe. Fot. Swiss Krono.

Posadzki z tworzyw sztucznych występują w różnych wariantach o zupełnie odmiennym zastosowaniu. Wykładziny dywanowe (w tym również z naturalnej wełny) przeznaczone są przede wszystkim do pomieszczeń, gdzie wchodzi się bez butów (głównie sypialnie), gdyż nawet krótkowłose wykładziny typu biurowego trudno utrzymać w czystości. Są bardzo ciepłe w dotyku i pozwalają na bezspoinowe pokrycie podłogi.

Zupełnie inne własności mają wykładziny z PCW lub wracające do łask linoleum. Nadają się do pomieszczeń wilgotnych, a przy bezspoinowym ułożeniu zapewniają również izolację przeciwwodną. Z powodzeniem można je układać w kuchni, łazience, przedpokoju czy pomieszczeniach gospodarczych. Łatwo utrzymać je w czystości i są dość ciepłe w dotyku.

Podłoga winylowa Viterra River Oak imitująca drewno.
Podłoga winylowa Viterra River Oak imitująca drewno. Fot. Vox.

Sposoby układania posadzki i wymagana jakość podłoża

Stosownie do rodzaju pokrycia podłogowego i struktury podłoża, posadzki montowane są głównie metodą klejenia bądź luźnego mocowania w formie „pływającej podłogi”, ale niektóre materiały mogą być mocowane mechanicznie (przybijane, przykręcane), napinane na specjalnej konstrukcji i układane w postaci jednolitej, wylewanej warstwy użytkowej.

Niezależnie od rodzaju i metody układanej posadzki podłoże zawsze musi być stabilne bez wyczuwalnych ugięć pod obciążeniem, odpowiednio suche i niepylące, a jego równość i gładkość musi zapewniać uniknięcie widocznych pofalowań na powierzchni wykończonej posadzki.

W nowych budynkach podłożem dla podłóg jest najczęściej jastrych betonowy lub anhydrytowy, na którym można układać dowolne pokrycia podłogowe metodą klejenia i jako "pływająca podłoga".

Przed przystąpieniem do ułożenia posadzki podłoże musi być wysezonowane i dostatecznie suche - zwłaszcza przy planowanym ułożeniu podłogi z materiałów drewnianych lub drewnopochodnych. Przyjmuje się, że wilgotność jastrychu betonowego nie powinna być większa niż 3%, a anhydrytowego nawet poniżej 0,5%.

Podkłady na ogrzewaniu podłogowym muszą być wygrzane przez przynajmniej 14 dni, a przed ułożeniem pokrycia nie można dopuścić do wtórnego ich zawilgocenia, np. w wyniku braku ogrzewania w sezonie zimowym czy równoczesnego prowadzenia robót tynkarskich. Prawidłowo wykonane jastrychy - zwłaszcza samorozlewne, anhydrytowe - zapewniają wystarczającą równość podłoża pod praktycznie wszystkie rodzaje posadzek.

Jednak w przypadku wad wykonawczych, gdy nierówności przekraczają 2 mm na odcinku 2 m (po przyłożeniu łaty kontrolnej w różnych miejscach i kierunkach), konieczne może być wykonanie warstwy wyrównującej, zwłaszcza pod cienkie materiały wykładzinowe.

Do tego celu nie można wykorzystać zwykłych zapraw budowlanych, np. cementowa musiałaby mieć grubość ok. 3 cm i konieczne będzie użycie specjalistycznych jastrychów samorozlewnych, tworzących warstwę, np. 2-10 mm.

Grubość dodatkowej warstwy trzeba uwzględnić przy ustalaniu poziomów w pomieszczeniach i prześwitu pod drzwiami. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zeszlifowanie jastrychu na równo przy użyciu specjalistycznych maszyn.

W przypadku układania pokrycia klejonego przy pomocy klejów dyspersyjnych lub polimerowych konieczne będzie zagruntowanie podłoża preparatem wnikającym w jego strukturę i zapewniającym wysoką przyczepność.

W pomieszczeniach, w których może okresowo występować zalewanie podłogi pokrytej płytkami ceramicznym (łazienka, pralnia, sauna) na podkładzie powinna być utworzona warstwa wodoszczelna - najczęściej nakładana z tzw. płynnej folii, która umożliwia bezpośrednie przyklejanie pokrycia.

Podłogi pływające montowane z paneli laminowanych lub winylowych, desek warstwowych czy niektórych odmian wykładzin wymagają ułożenia pod nimi warstwy podkładowej, która pełni rolę wyrównania podłoża i izolacji akustycznej. Jako podkłady wykorzystuje się folie lub płyty z tworzywa, tekturę falistą, korek, miękkie materiały pilśniowe.

Nowe pokrycie podłogowe nas starym podłożu

Roboty podłogowe należą do jednych z najbardziej uciążliwych. Z remontowanego pomieszczenia powinniśmy usunąć wszystkie meble i stojące na podłodze przedmioty, a prace - zależnie od ich zakresu - mogą potrwać od jednego dnia do ponad miesiąca. Decydując się na remont podłogi, musimy przede wszystkim ustalić, jaką chcemy ułożyć posadzkę i czy istniejące pokrycie można pozostawić jako podkład. Należy również uwzględnić to, jak zmieni się poziom podłogi, czy i o ile można będzie podciąć drzwi i czy między pomieszczeniami powstanie uskok.

Ponieważ konfiguracja układu „stara-nowa posadzka” może występować w wielu wariantach, podajemy najczęściej występujące konfiguracje pozwalające na bezpośrednie przykrycie istniejącej podłogi:

Stara posadzka Nowa posadzka
Deski, parkiet, mozaika Panele, parkiet, wykładzina dywanowa, płytki ceramiczne (warunkowo)
Płytki ceramiczne Panele, parkiet, płytki ceramiczne
Wykładzina PCW Panele, wykładzina dywanowa lub PCW

Oczywiście takie możliwości występują jedynie w sytuacji, gdy stara posadzka jest równa, stabilna, niezniszczona przez grzyby i pleśnie oraz dobrze trzyma się podłoża. W przeciwnym razie konieczne będzie jej zerwanie lub wyrównanie powierzchni w sposób odpowiedni dla określonego rodzaju podłogi.

Podłoga z desek, parkiet - wyrównanie powierzchni uzyskamy przez cyklinowanie, które jednocześnie usunie warstwę farby bądź lakieru, pasty do podłóg. Większe zagłębienia wyrównujemy szpachlówką do drewna.

Podłoga z płytek ceramicznych - do jej wyrównania używa się cienkowarstwowych zapraw samorozlewnych, a w przypadku pojedynczych zagłębień czy wybrzuszeń szpachluje zaprawą wyrównującą lub przez szlifowanie. Odstające pojedyncze płytki można odkuć, a zagłębienie wyrównać zaprawą. Na tak przygotowanym podłożu można kłaść wszystkie rodzaje materiałów podłogowych.

Układanie płytek ceramicznych.
Układanie płytek ceramicznych. Fot. Baumit.

Podłogi z PCW - przyklejone płytki lub wykładzina rulonowa nie stanowią przeszkody do bezpośredniego ułożenia tzw. pływającej podłogi lub wykładziny. Jedynie w przypadku wyjątkowo „garbatej” powierzchni konieczne może być zeszlifowanie wzniesień.

Autor: Cezary Jankowski
Zdjęcie otwierające: Baltic Wood
Zdjęcia w tekście: Ceramika Paradyż, Bautech, Jawor-Parkiet, Swiss Krono, Vox, Baumit
Film w tekście: TV Budujemy Dom dla Wido, TV Budujemy Dom dla Cyklinowanie Parkietów

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE