Układanie płytek na płytkach – poradnik krok po korku

Podczas modernizacji łazienek i korytarzy często napotykamy na wyzwanie w postaci starych płytek. Nie jest konieczne ich demontaż. Jeżeli są solidnie zamocowane do podłoża i dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, możliwe jest aplikowanie nowych płytek bezpośrednio na istniejące. Ta metoda pozwala na znaczące przyspieszenie procesu prac remontowych.

Układanie płytek na płytkach – poradnik krok po korku

Aby móc efektywnie nakładać nowy klej na stare płytki, kluczowa jest ich dobra adhezja do podłoża. Nie mogą one być luźne lub źle przytwierdzone, gdyż dodatkowy ciężar nowych płytek i kleju może spowodować ich odłączenie.

Należy również dokładnie oczyścić stare płytki z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpłynąć na przyczepność nowego kleju. Do tego zadania należy podejść z największą dokładnością.

Płytka na płytkę krok po kroku

Weryfikacja podłoża

Przed rozpoczęciem prac remontowych zalecane jest dokładne sprawdzenie stanu podłoża poprzez delikatne opukiwanie go młotkiem oraz jego staranne oczyszczenie. Aby zapewnić optymalne warunki dla nowych materiałów, podłoże musi być czyste, pozbawione kurzu, substancji zmniejszających przyczepność oraz innych zanieczyszczeń. Zaleca się mycie podłoża roztworem wody z detergentem.

Gruntowanie

Przy użyciu klejów takich jak EXPERT 3 czy ELASTI MULTI Specjal 104, niezbędne jest zagruntowanie podłoża środkiem zawierającym kruszywo kwarcowe, na przykład GRUNTOBET 310. Aplikacja gruntu może odbywać się tradycyjnymi metodami malarskimi, używając wałka lub pędzla. Istotne jest dokładne wymieszanie gruntu przed użyciem, aby kruszywo było równomiernie rozprowadzone podczas aplikacji.

Aplikacja kleju

Gdy grunt wyschnie (co zajmuje około 24 godzin), można przystąpić do aplikacji kleju. Klej, po zmieszaniu z wodą, należy nakładać grubą warstwą, a następnie rozprowadzać ząbkowaną stroną kielni pod kątem od 45 do 60 stopni względem podłoża. Należy dostosować wielkość obszaru pokrytego zaprawą do czasu schnięcia, aby nie przekroczyć czasu otwartego schnięcia.

Klej należy nakładać grubą warstwą, a następnie rozprowadzać ząbkowaną stroną kielni. (fot. Pixabay)

Układanie płytek

Płytki należy układać blisko siebie, a następnie przesuwać, by utworzyć spoinę o odpowiedniej szerokości. Płytki należy mocno dociskać, a w razie potrzeby, delikatnie dobijać gumowym młotkiem, zapewniając przyleganie zaprawy do co najmniej 90% ich powierzchni.

Metoda kombinowana nakładania kleju

Aby zapewnić przyleganie kleju do co najmniej 90% powierzchni płytki, zaprawę należy nanosić również na odwrotną stronę płytki, cienką, równomierną warstwą. Ta metoda kombinowana jest zalecana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, szczególnie dla płytek o boku większym niż 30 cm.

Klejenie bez gruntowania

Używając KLEJU ŻELOWEGO 110, gruntowanie nie jest wymagane. Klej aplikuje się bezpośrednio na oczyszczone podłoże za pomocą zębatej kielni. Dzięki wysokiej przyczepności, klej nie roluje się za narzędziem, co przyspiesza proces układania płytek.

Przyklejanie płytek nietypowych

Klej sprawdza się również przy płytkach o nietypowych formatach, np. imitujących drewno, z jednym bokiem znacząco dłuższym od drugiego. W takich przypadkach zaleca się również smarowanie spodniej strony płytek, aby zapewnić pełne pokrycie wszystkich wyprofilowań.

Dociskanie płytek

Podobnie jak przy innych klejach, przy użyciu KLEJU ŻELOWEGO 110 płytki należy układać blisko siebie i przesuwać dla utworzenia spoiny o właściwej szerokości. Płytki należy dokładnie dociskać i w razie potrzeby używać gumowego młotka, by zaprawa klejąca przylegała do co najmniej 90% ich powierzchni.

- Klej żelowy 110 to produkt wyróżniający się na rynku polskim. Jego doskonałe właściwości robocze doceni nie tylko profesjonalny glazurnik, ale także domowy majsterkowicz. Drobne uziarnienie oraz zastosowanie specjalnych żywic znacząco podnoszą komfort pracy. Klej nie spływa, łatwo się nakłada nawet na trudne, nierówne i nienasiąkliwe podłoża, jak stare lamperie olejne. Dla uzyskania odpowiedniego efektu należy powierzchnię starej farby "uszorstnić" poprzez przeszlifowanie jej powierzchni grubym papierem ściernym. Tak przygotowane podłoże nadaje się do przyklejania płytek - Bartosz Polaczyk, Ekspert KREISEL.


Źródło: KREISEL Technika Budowlana

Fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT