Malowanie ścian – jak się przygotować? Jak uniknąć zawilgocenia?

Wielu ludzi, chcąc odnowić wnętrza, zatrudnia specjalistę, licząc na precyzyjne i dbałe wykonanie każdego elementu. Są jednak tacy, którzy preferują samodzielne podejście do odświeżania przestrzeni, dobierając samodzielnie farby i narzędzia. Jeśli zamierzasz samodzielnie pomalować ściany, pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa.

Malowanie ścian – jak się przygotować? Jak uniknąć zawilgocenia?

Skład farby do wnętrz powinien mieć duże znaczenie. Dobra jakość jest szczególnie ważna, gdy decydujesz się na samodzielne malowanie ścian. Produkt zawierający szkodliwe substancje może zagrażać Twojemu zdrowiu.

Zanim przystąpisz do pracy, zadbaj więc o to, aby malowanie pokoju przebiegło sprawnie i bez nieszczęśliwych wypadków. Zobacz, jak się do tego przygotować.

Malowanie domu wodorozcieńczalną farbą bez LZO

Aby zadbać o bezpieczeństwo nie tylko w trakcie malowania, ale także w czasie późniejszej eksploatacji mieszkania, wybierz farbę o odpowiednim składzie. Jeszcze kilkanaście lat temu malowanie ścian wiązało się z kilkudniową wyprowadzką z domu. W tym czasie należało wietrzyć pomieszczenie ze szkodliwych oparów i czekać, aż farba dokładnie wyschnie.

Dziś zawartość rozpuszczalników w farbach wodorozcieńczalnych jest ograniczona przepisami. W matowych farbach do ścian i sufitów nie może być ich więcej niż 30 g na każdy litr farby. To dlatego farby nie wyzwalają już tak silnie drażniącego zapachu jak kiedyś.

Przez to może Ci się wydawać, że są w pełni bezpieczne, dlatego nie wyprowadzasz się z domu na czas malowania. Jednak w zdecydowanej większości farb wodnych do ścian wciąż są duże ilości rozpuszczalników, które odparowują podczas schnięcia i są przez nas wdychane.

Malując średniej wielkości mieszkanie przeciętną farbą, możesz się spodziewać że uwolni się z niej nawet ponad litr rozpuszczalników.

Pierwszą rzeczą, na którą należy więc zwrócić uwagę przy wyborze farby do malowania domu wewnątrz, jest informacja o zawartości LZO, czyli lotnych związków organicznych. Normy europejskie dopuszczają dla wodorozcieńczalnych farb matowych do ścian i sufitów maksymalną zawartość LZO 30 g/l.

Każdy producent farb jest zobowiązany podać na etykiecie maksymalną dopuszczalną wg przepisów ilość LZO oraz zawartość LZO, jaką ma dana farba. Im mniej LZO zawiera farba, tym bezpieczniej dla Ciebie.

Lotne związki organiczne (rozpuszczalniki) są szkodliwe głównie dla osób zajmujących się malowaniem (większość LZO odparowuje z farby podczas malowania i schnięcia).

Innymi substancjami o stwierdzonej szkodliwości są półlotne związki organiczne (plastyfikatory). W przypadku farb nie ma jednak podanych maksymalnych dopuszczalnych zawartości, w związku z czym zwykle nie znajdziesz na etykiecie żadnej informacji na temat zawartości plastyfikatorów.

Rodzaj i zawartość plastyfikatorów powinny być bardziej istotne dla użytkownika pomieszczenia, bo substancje te odparowują z powłoki farby całymi miesiącami. Mają więc większy wpływ na zdrowie domowników niż na zdrowie malarza.

Na szczęście istnieją farby, które nie zawierają ani LZO, ani plastyfikatorów i są oznakowane specjalnym znakiem E.L.F. – jak na przykład farby marki Caparol. Z uwagi na bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny warto wybierać farby oznaczone znakiem E.L.F., który gwarantuje brak rozpuszczalników i plastyfikatorów w produkcie.

Farby odporne na wilgoć

Jedną z przyczyn złego samopoczucia i rozwoju chorób jest obecność w mieszkaniu grzybów pleśniowych. Aby usunąć szkodliwe mikroorganizmy, nie wystarczy, niestety, pokryć ścian farbami biobójczymi, ponieważ nie usuwają one pleśni, a tylko chronią przed powstawaniem jej w przyszłości.

Jak zatem malować ściany już zaatakowane? Przede wszystkim musisz odpowiednio je zabezpieczyć. Przed nałożeniem farby należy usunąć jak najwięcej zagrzybionego podłoża z zainfekowanych miejsc (najlepiej na mokro, aby nie rozpylić grzybni w powietrzu) i pokryć je preparatami grzybobójczymi, a następnie dokładnie osuszyć.

Aby mieć pewność, że w świeżo pomalowanym pomieszczeniu nie pojawi się pleśń, zastosuj specjalną farbę Indeko-W. Wykazuje ona odporność na wilgoć, dlatego można ją stosować w łazienkach i innych pomieszczeniach o podwyższonym stopniu zawilgocenia.

Farba Indeko-W skutecznie zapobiega rozwojowi pleśni i innych mikroorganizmów, dzięki czemu zapewnia właściwą higienę.

Podstawowe zasady malowania ścian

Jeśli planujesz kompleksowe odświeżenie pomieszczenia, malowanie ścian powinno być poprzedzone pokryciem farbą sufitu. W tym celu warto wyposażyć się w wałek na długiej rączce, który umożliwi wygodne i dokładne malowanie. Czasem jednak może się okazać konieczne skorzystanie z wytrzymałej drabiny. Ustaw ją na równym podłożu i sprawdź jej stabilność.

Zaopatrz się także w buty o matowej podeszwie z wgłębieniami, które zapobiegną poślizgnięciu się i ewentualnemu upadkowi. Przed przystąpieniem do pracy załóż ubranie, którego nie będzie Ci szkoda poplamić. Podczas malowania farba lubi pryskać, dlatego dobrze jest się wyposażyć w okulary malarskie, które ochronią oczy.

Wodorozcieńczalne farby Caparol Samtex są bezpieczne dla organizmu. Dzięki nim malowanie domu wewnątrz jest zupełnie bezpieczne, a w razie kontaktu farby ze skórą poplamione miejsce wystarczy przemyć wodą.

W razie zabrudzenia farby lateksowe Samtex bez problemu usuniesz również z podłogi lub mebli (oczywiście natychmiast po zachlapaniu, zanim nie wyschną i się nie utwardzą)

Przestrzeganie podstawowych zasad malowania ścian oraz wybierania bezpiecznych produktów znacznie ułatwi Ci samodzielne przeprowadzenie remontu. Jeśli masz zacięcie złotej rączki, koniecznie spróbuj zrobić to sam – satysfakcja i oszczędność gwarantowane.


źródło: Caparol

fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT