Równa posadzka. Etapy prac

Jeżeli nie zadbamy o równą posadzkę, będziemy mieć później do czynienia z przykrymi skutkami, takimi jak odkształcenia czy mikroszczeliny. Dlatego warto zaopatrzyć się w zaprawę samopoziomującą, która wyeliminuje wszelkie nierówności. Taki wyrób składa się głównie ze specjalnej mieszanki cementów oraz wypełniaczy mineralnych i dzięki swoim właściwościom pozwala na łatwe wyrównanie powierzchni.

Równa posadzka. Etapy prac

Przed jego zastosowaniem starannie oczyśćmy podłoże ze wszelkich wystających i luźnych elementów, a także pozbądźmy się tłustych plam z olejów czy wosków. Nie zapominajmy o wykonaniu dylatacji (niewielkich szczelin, które zapobiegają odkształceniom). Należy je zrobić w progach między pomieszczeniami oraz w miejscach styku z elementami pionowymi. Następnie, aby zmniejszyć chłonność podłoża, warto zastosować odpowiedni środek gruntujący.

Równa posadzka - zrób to sam

Na tak przygotowaną powierzchnię wylejmy, wcześniej zamieszaną z wodą, masę samopoziomującą. A można zrobić to w dwojaki sposób: używając specjalnego agregatu maszynowego lub po prostu - ręcznie. Następnie należy odpowietrzyć wylewkę, przesuwając specjalny wałek kolczasty wolno i dokładnie wzdłuż i w poprzek pomieszczenia. Na tym chwilowo nasza praca się kończy… pozostaje jedynie zapewnić posadzce odpowiednie warunki schnięcia, czyli chronić m.in. przed nasłonecznieniem i gwałtownymi zmianami temperatur.

Niektóre z wyrobów pozwalają na ruch pieszy już po 4 godzinach, nie wymagając przy tym dodatkowych nakładów pracy. Jeżeli decydujemy się na podłogę z paneli, powinniśmy odczekać min. 7 dni, aby przystąpić do dalszego działania. A tym działaniem jest dobór właściwych podkładów.

Podkład pod panele

To one pomogą nam w idealnym "dopasowaniu" paneli do posadzki. Dzięki nim nasza podłoga będzie dobrze przylegać do podłoża, a wnętrza zyskają właściwą izolację akustyczną i termiczną. Do wyboru będziemy mieć produkty naturalne, takie jak korek czy tektura falista oraz sztuczne, mi.in. wyroby polistyrenowe czy polietylenowe pianki. Niestety, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Przykładowo, piankę możemy kupić po stosunkowo niskiej cenie, ale produkt słabej jakości szybko straci swoje właściwości i po pewnym czasie przestanie pełnić funkcje izolacyjne. Dlatego przy wyborze najlepszego podkładu, warto sugerować się zarówno jego głównym przeznaczeniem (ochroną akustyczną lub termiczną), jak i rekomendacją producenta paneli. Nie zapominajmy również, że przed jego położeniem, posadzkę należy pokryć folią paroizolacyjną zabezpieczającą przed wilgocią. Nie pozostaje nam nic więcej, jak wziąć się do pracy, a potem… cieszyć się wymarzoną podłogą.

Zdjęcie: Ceresit

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT