Systemowe ocieplanie budynku

Ocieplenie to nie tylko sposób na domowe oszczędności z tytułu ogrzewania czy chłodzenia budynku, lecz przede wszystkim warunek konieczny, jeśli chcemy mieszkać zdrowo, a przy tym również ekologicznie. Na rynku znajdziemy wiele różnych rozwiązań do termoizolacji ścian. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu ocieplenia, aby w przyszłości nie żałować podjętej decyzji.

Systemowe ocieplanie budynku

Jeśli ocieplenie budynku ma być trwałe i przynieść zamierzone efekty…

Jeśli ocieplenie ma być trwałe i przynieść zamierzone efekty w postaci pożądanej efektywności energetycznej budynku i przyjaznego mikroklimatu wnętrz, powinno być wykonane z elementów, które będą ze sobą optymalnie współpracowały, wzajemnie uzupełniając się i tworząc spójną całość. Pamiętajmy, że taką gwarancję da nam wyłącznie zastosowanie kompletnego systemu ocieplenia, zawierającego wszystkie składniki pochodzące od jednego producenta.

System ocieplenia to zestaw produktów skompletowany w oparciu o liczne badania oraz testy

Tylko taki zestaw gwarantuje spełnienie deklarowanych parametrów i standardów bezpieczeństwa. Składak, choćby nawet skomponowany z produktów renomowanych marek, może zawieść, bo jego poszczególne elementy nie zostały sprawdzone w systemie. Tymczasem powinniśmy wiedzieć, że poszczególne materiały na różnych spoiwach, od różnych producentów, mogą wchodzić we wzajemne interakcje, powodując zmianę lub utratę parametrów zakładanych przez ich wytwórców.

Skutki takiej decyzji mogą okazać się bardzo kosztowne. Już po pierwszej zimie na elewacji mogą pojawić się pęknięcia i rozwarstwienia, które mogą powodować zawilgocenie ścian wewnątrz budynku, prowadzące w kolejnych latach do rozwoju grzybów, które nie tylko wpływają niekorzystnie na estetykę pomieszczeń, lecz przede wszystkim mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie mieszkańców - tłumaczy Maciej Iwaniec, Manager Renowacje i Fasady w Baumit Polska.

Dlatego producenci systemów ociepleń nie biorą odpowiedzialności za efekt działania elewacji ocieplonej losowo zestawionymi produktami, a uznanie reklamacji w przypadku wystąpienia z nią problemów jest praktycznie niemożliwe.

Uwaga na parametry termoizolacyjne warstwy ocieplenia

Obecnie najpopularniejszym na rynku materiałem, wykorzystywanym w termoizolacji budynków jest styropian. Trzeba jednak mieć na względzie, że w sprzedaży są dostępne różne rodzaje płyt EPS, o różnych parametrach.

Wybierając płyty termoizolacyjne warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Im niższy, tym wyższa efektywność termoizolacyjna i tym cieńszą warstwę ocieplenia możemy zastosować na elewacji. To szczególnie ważna informacja, gdy zależy nam, by zmaksymalizować przestrzeń użytkową balkonu lub loggii, a w przypadku niewielkich przeszkleń - uniknąć tzw. efektu okien strzelniczych, które raz, że nie wpływają korzystnie na wygląd budynku, a dwa - dostarczają o wiele mniej światła słonecznego do wnętrz.

Nałożenie zaprawy klejowej

W przypadku zastosowania grubego materiału termoizolacyjnego trudne może być również estetyczne połączenie fasady z fundamentami. Wygląd ścianek kolankowych czy wykuszy także będzie daleki od ideału. Warto pamiętać również o tym, że przy gęstej zabudowie mogą obowiązywać ograniczenia zewnętrznych wymiarów budynków.

Baumit StarTherm lub Baumit ResolutionTherm

- Powszechnie stosowanym rozwiązaniem przy ocieplaniu ścian są płyty styropianowe o przewodzeniu ciepła λ = 0,040 W/mk i grubości 15 cm. W takim przypadku, warstwa ocieplenia osiąga zazwyczaj grubość 20 cm. Warto wiedzieć, że ten sam efekt termoizolacyjny można osiągnąć również przy wykorzystaniu cieńszej, ale bardziej efektywnej płyty fasadowej. Bardziej efektywnej to znaczy o niższym współczynniku λ.

- Do wyboru mamy na przykład popularną grafitową płytę styropianową Baumit StarTherm o współczynniku λ =0,031 W/mk i grubości 12 cm, a jeśli to dla nas wciąż za dużo, to jest jeszcze termoizolacyjna płyta z pianki fenolowej Baumit ResolutionTherm, szczególnie rekomendowana do zastosowania w budownictwie pasywnym. Jej niezwykle niska przewodność cieplna na poziomie λ=0,022 W/mK sprawia, że grubość płyty może być zredukowana aż do 8 cm - opowiada ekspert.

Prowadzenie prac termomodernizacyjnych w odpowiedniej temperaturze. Baumit StarContact Speed

Producenci systemów ociepleń zalecają zwykle prowadzenie prac termoizolacyjnych w temperaturze od +5 do +25 stopni Celsjusza. Zakres ten odnosi się nie tylko do powietrza, lecz także używanych materiałów, podłoża oraz wody zarobowej.

- Niskie lub wysokie temperatury mogą zakłócić proces wiązania i wysychania zapraw oraz wypraw wierzchnich. W konsekwencji zastosowane materiały mogą nie osiągnąć deklarowanych przez producenta parametrów użytkowych - wyjaśnia Maciej Iwaniec.

- Jeśli zależy nam na kontynuowaniu prac, a temperatura mieści się w granicach od +0 do +5 stopni Celsjusza rozwiązaniem może okazać się zaprawa klejowo-szpachlowa Baumit StarContact Speed, w wersji do niskich temperatur. W innych przypadkach lepiej nie podejmować ryzyka i poczekać na korzystne warunki atmosferyczne - dodaje.

Nawet najlepszy system ocieplenia na niewiele się zda, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowany na elewacji

Dlatego tego rodzaju prace warto zlecić wykwalifikowanej ekipie budowlanej. Zanim nawiążemy taką współpracę, poczytajmy opinie o firmie w internecie, poprośmy o referencje, a jeśli jest taka możliwość, obejrzyjmy zrealizowane przez nią inwestycje i porozmawiajmy z poprzednimi klientami. Wysokiej jakości, kompletny system ocieplenia oraz właściwe wykonawstwo, przeprowadzone zgodnie ze sztuką budowlaną, to jedyna droga, dająca gwarancję oczekiwanych efektów, z których można będzie czerpać korzyści przez długie lata.

źródło i zdjęcia: Baumit

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT