Nowoczesne kotwy Isolink w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym

Ekologiczny kompleks, który powstaje w Markach, to jedyna taka inwestycja w Polsce. Projekt zakłada stworzenie szkoły podstawowej dla 1200 uczniów, którzy będą mogli rozwijać swoje pasje i talenty, korzystając z boiska, basenu, a nawet sali widowiskowej. W inwestycji zostały zastosowane nowoczesne technologie, a jednym z dostawców rozwiązań była firma Schöck, która dostarczyła na teren budowy nowoczesne kotwy Isolink.

Nowoczesne kotwy Isolink w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne powstaje przy ulicy Wspólnej. Pomysłodawcą i inwestorem projektu są Mareckie Inwestycje Miejskie. Generalnym Wykonawcą projektu została firma Budimex SA. Całkowity koszt inwestycji to wydatek rzędu 105 mln zł.

W Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym znajdzie się przede wszystkim szkoła podstawowa dla 1200 uczniów, którzy korzystać będą mogli z części sportowej oraz kulturalnej. W ramach inwestycji powstanie również basen, sala koncertowa, wielofunkcyjna hala sportowa, zespół boisk oraz miasteczko ruchu drogowego i parking z 300 miejscami postojowymi.

Kompleks w Markach z certyfikatem BREEAM

Kompleks w Markach jest pierwszą w Polsce szkołą, która uzyskała certyfikat BREEAM, czyli potwierdzenie wysokiego poziomu praktyk w zakresie zrównoważonego budownictwa i oszczędnej eksploatacji nieruchomości.

Certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. Metoda ta skupia się na ocenie jakości procesu inwestycyjnego, dzięki czemu jego stosowanie wyznacza zupełnie nowe, lepsze standardy nowoczesnego budownictwa.

MCER ma być z założenia obiektem zeroenergetycznym, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, tj. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne czy zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu.

Budynek został również wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę. Deszczówka będzie magazynowana i wykorzystywana do nawadniania terenów zielonych. Według założeń projektowych budynek MCER posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie, a ponadto zastosowane technologie umożliwią samodzielną regulację temperatury, wilgotności powietrza oraz barwy światła. Takiego obiektu edukacyjnego w Polsce jeszcze nie było.

Elewacja budynku z kotwami Isolink TA-S

Unia Europejska od wielu lat popiera koncepcję zrównoważonego budownictwa. Jest to podyktowane coraz ostrzejszymi wymogami prawnymi, dużymi kosztami energii, zwiększoną emisją dwutlenku węgla oraz zmieniającymi się preferencjami mieszkańców dotyczącymi troski o środowisko.

Firma Schöck stawia na ekonomię i ekologię swoich produktów, wpisując się w obowiązujące kanony oraz wyznaczając nowe trendy. Jej rozwiązania zostały wybrane przez wykonawców Mareckiego Centrum Rekreacyjno-Edukacyjnego do stworzenia ekologicznego obiektu.

Do stworzenia elewacji MCER wykorzystano 3200 kotew Isolink TA-S do fasad wentylowanych. Isolink składa się z pręta z włókna szklanego (Combar) i śruby ze stali nierdzewnej. Schöck Combar to pręt wykonany z kompozytu z włókna szklanego o bardzo niskiej przewodności cieplnej. Mocowanie przy pomocy Isolink typ TA-S jest tym rozwiązaniem na rynku materiałów budowlanych, które skutecznie spełnia wymagania w zakresie izolacji cieplnej.

Jako rozwiązanie posiadające Certyfikat Domów Pasywnych, nowy system zapewnia niezawodną separację termiczną i umożliwia budowę bez punktowych mostków termicznych, a tym samym stworzenie projektu budynku energooszczędnego lub pasywnego.

Właściwości izolacji termicznej Schöck Isolink TA-S są około 200 razy lepsze niż w przypadku aluminiowych wsporników ściennych i około 15 razy lepsze niż w przypadku wsporników ze stali nierdzewnej.

Niewątpliwą korzyścią dla projektantów MCER płynącą z wykorzystania kotew Isolink była możliwość zmniejszenia grubości izolacji cieplnej bez wpływu na wartość współczynnika U ściany. W bezpośrednim porównaniu do aluminiowych wsporników ściennych daje to oszczędność około 50% na materiałach izolacyjnych. Dzięki swoim właściwościom Isolink TA-S był idealnym materiałem do stworzenia zeroenergetycznego budynku.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne to ewenement w skali kraju. Obiekt nie tylko spełnia surowe wymagania dotyczące ekologiczności, ale również oferuje przyszłym uczniom idealne środowisko do nauki i rozwoju pasji.

Źródło i zdjęcie: Schöck

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT