Strop monolityczny - idealny do Twojego domu? Poznaj jego zalety i wady

Stropy monolityczne to płaskie płyty z żelbetu, które wykonuje się bezpośrednio na placu budowy. Do ich realizacji niezbędny jest solidny szalunek, który może być wykonany z tradycyjnego drewna lub z gotowych, wielokrotnie używanych szalunków, dostępnych do wynajęcia.

Strop monolityczny - idealny do Twojego domu? Poznaj jego zalety i wady

Każdy strop monolityczny jest projektowany indywidualnie dla konkretnego budynku. Konstruktor określa sposób zbrojenia, grubość oraz klasę wytrzymałości betonu. Te parametry są kluczowe dla wytrzymałości całej konstrukcji, dlatego nie można ich samodzielnie zmieniać.

Największą zaletą stropów monolitycznych jest dostępność materiałów oraz brak konieczności stosowania ciężkiego sprzętu do montażu.

Są one stosunkowo cienkie, a ich konstrukcja zapobiega klawiszowaniu, czyli uginaniu się poszczególnych elementów pod obciążeniem, co może prowadzić do pęknięć na spodzie stropu.

Montaż stropów monolitycznych jest skomplikowany. Wymaga wykonania solidnego szalunku i złożonego zbrojenia, co jest czasochłonne.

Dodatkowo, zanim beton zwiąże, nie można prowadzić dalszych prac budowlanych, co wydłuża cały proces budowy.

Czym jest strop monolityczny?

Strop monolityczny to konstrukcja wykonana w całości z betonu zbrojonego.

W przeciwieństwie do prefabrykowanych stropów, które składają się z gotowych elementów, strop monolityczny jest wylewany bezpośrednio na budowie. Dzięki temu można uzyskać jednolitą i spójną strukturę, co wpływa na jego wytrzymałość i stabilność.

Rodzaje stropów monolitycznych

Stropy monolityczne można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, w zależności od ich konstrukcji i zastosowania:

 • Strop płytowy - to najprostszy i najczęściej stosowany typ stropu monolitycznego. Składa się z jednej płyty betonowej, która opiera się bezpośrednio na ścianach nośnych lub na belkach.
 • Strop belkowo-płytowy - w tym rozwiązaniu betonowa płyta opiera się na żelbetowych belkach, które przenoszą obciążenia na ściany nośne lub słupy.
 • Strop kasetonowy - charakteryzuje się układem belek tworzących kasetony, czyli kwadratowe lub prostokątne zagłębienia. Takie rozwiązanie pozwala na redukcję masy stropu przy zachowaniu jego wytrzymałości.
 • Strop żebrowy - składa się z betonowej płyty i żeber, czyli wąskich, pionowych elementów wzmacniających, które przenoszą obciążenia na ściany lub słupy.
Strop monolityczny wymaga wykonania solidnego szalunku i podparcia, co jest czasochłonne.

Proces wykonania stropu monolitycznego

Wykonanie stropu monolitycznego wymaga precyzyjnego planowania i staranności na każdym etapie prac.

Oto kroki, które należy podjąć:

 • Przygotowanie szalunku - szalunek to tymczasowa konstrukcja, która nadaje kształt stropowi do momentu, gdy beton stwardnieje. Może być wykonany z drewna, stali lub tworzyw sztucznych.
 • Montaż zbrojenia - w szalunku umieszcza się zbrojenie, czyli stalowe pręty, które zwiększają wytrzymałość betonu na rozciąganie.
 • Wylewanie betonu - beton wylewa się do przygotowanego szalunku, dbając o równomierne rozprowadzenie i zagęszczenie mieszanki.
 • Czas wiązania i pielęgnacja betonu - beton potrzebuje czasu na stwardnienie i osiągnięcie pełnej wytrzymałości. W tym czasie ważna jest odpowiednia pielęgnacja, np. poprzez nawilżanie powierzchni, aby zapobiec jej zbyt szybkiemu wysychaniu.
 • Demontaż szalunku - po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości przez beton (zazwyczaj po kilku tygodniach) szalunek można zdemontować.
Strop monolityczny.

Zalety i wady stropu monolitycznego

Zalety:

 • Trwałość i wytrzymałość - stropy monolityczne są wyjątkowo odporne na obciążenia statyczne i dynamiczne.
 • Elastyczność projektowa - możliwość tworzenia dowolnych kształtów i dużych przęseł.
 • Szczelność - brak spoin między elementami, co zapobiega przenikaniu wilgoci i powietrza.

Wady:

 • Czasochłonność - proces wykonania stropu monolitycznego jest dłuższy niż w przypadku stropów prefabrykowanych.
 • Koszt - ze względu na konieczność stosowania szalunków i zbrojenia, koszt wykonania stropu monolitycznego może być wyższy.
 • Wymagana precyzja - konieczność starannego wykonania wszystkich etapów prac, co wymaga doświadczonej ekipy budowlanej.

Podsumowanie

Strop monolityczny to solidne i trwałe rozwiązanie, które sprawdza się w różnych typach budynków. Jego główne zalety to wytrzymałość, elastyczność projektowa i szczelność.

Choć wykonanie stropu monolitycznego jest bardziej czasochłonne i kosztowne niż w przypadku prefabrykatów, to jego zalety często przeważają nad wadami, zwłaszcza w budownictwie wymagającym dużej nośności i skomplikowanych kształtów.

Jeśli planujesz budowę domu lub innego obiektu i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego rodzaju stropu, warto rozważyć strop monolityczny jako solidne i trwałe rozwiązanie.


Źródło i zdjęcia: Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT