Strop drewniany - wady i zalety

Strop o konstrukcji drewnianej to jedyne możliwe rozwiązanie przy budowie domu drewnianego w technologii szkieletowej lub z bali. Typową nowoczesną konstrukcję stropową wykonuje się wtedy z wykorzystaniem prefabrykowanych wiązarów dachowych, w których poziome elementy konstrukcyjne stanowić będą oparcia dla pokrycia stropowego.

Strop drewniany - wady i zalety

Przy budowie dachu z prefabrykowanych wiązarów dachowych mogą pojawić się problemy, np. jeśli utrudniony będzie dojazd i manewrowanie dźwigu, który jest niezbędny do przeniesienia i posadowienia poszczególnych wiązarów.

Pewną wadą takiej konstrukcji jest też utrudniony dostęp do przestrzeni poddachowej, gdyż kratownicowa budowa wiązarów dzieli ją na niewielkie powierzchnie.

Przy tradycyjnych konstrukcjach stropów drewnianych podstawowym elementem nośnym są belki drewniane o dużym przekroju i rozstawie co 90 - 120 cm. W domach szkieletowych tworzą je żebra o przekroju  4 - 5 x 15 cm i rozstawie co 50 - 60 cm oparte na oczepie.

Takie stropy są konstrukcją niezależną od dachu, a cechy użytkowe utworzonego poddasza zależeć będą od nachylenia połaci dachowej i rozpiętości.

Prefabrykowane wiązary dachowe. (fot. Grupa Burkietowicz)

Ocieplenie stropu

W obu wersjach konstrukcyjnych ocieplenia stropu, ze względu na pożądaną grubość termoizolacji konieczne będzie odpowiednie powiększenie wysokości stropu poprzez ułożenie prostopadłego do belek czy żeber dodatkowego rusztu.

Opcjonalnie grubość ocieplenia można będzie również zwiększyć przez zamontowanie sufitu podwieszanego. W praktyce przyjmuje się łączną termoizolację o grubości nie mniejszej niż 25 cm.

Do ocieplenia stropów drewnianych wykorzystujemy przede wszystkim lekkie odmiany wełny mineralnej. Zależnie od rozstawu i wysokości konstrukcji stropowej stosowane są maty rolowane układane jedno lub dwuwarstwowo.

Ponieważ wełna mineralna ma bardzo wysoką paroprzepuszczalność, konieczne jest jej zabezpieczenie przed kondesacją pary wodnej. Wykonuje się to poprzez ułożenie od środka pomieszczenia skutecznej izolacji paroszczelnej, bezpośrednio pod pokryciem sufitowym z płyt g-k lub boazerii.

Natomiast od strony zewnętrznej (na strychu) wełna mineralna powinna być zabezpieczona folią paroprzepuszczalną - tzw. wiatroizolacją, a jej ułożenie chroni przede wszystkim przed zawilgoceniem wełny, jeśli wystąpią jakieś przecieki z dachu, a także zapobiegnie jej pyleniu na strychu.

Pokrycie podłogi strychu

Na poddaszu trzeba zapewnić przynajmniej możliwość przemieszczania się np. w celach kontrolnych czy naprawczych, zatem niezbędne będzie utworzenie wytrzymałego pokrycia podłogi.

Najprostszym rozwiązaniem będzie ułożenie ażurowego poszycia z desek opartych na ruszcie podwyższającym grubość stropu. Oczywiście można też zrobić pełne poszycie np. z płyt OSB ułożonych na listwach nad wiatroizolacją z pozostawieniem mikroszczelin na złączach umożliwiających odparowanie wilgoci.

W stropie trzeba umieścić klapę wyłazową najlepiej połączoną ze schodami składanymi, a poddasze musi być wentylowane np. kominkami umieszczonymi w dachu.

Strop drewniany w domach murowanych to z reguły tańsze rozwiązanie w porównaniu ze stropem żelbetowym, a także możliwość uzyskania większych rozpiętości w przypadku montażu prefabrykowanych wiązarów kratownicowych.

Ograniczona nośność w przypadku utworzenia nieobciążanej użytkowo przegrody nie będzie przeszkoda w wykorzystaniu takiego strychu - przy dostatecznie wysokiej strefie podkalenicowej -  do przechowywania np. sezonowo używanego sprzętu turystycznego czy elementów ozdobnych.


Autor: Cezary Jankowski
Opracowanie: Sebastian Malinowski
Zdjęcia: Grupa Burkietowicz, budujemydom.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT