Wybieramy odpowiedni kompresor do agregatu

Malowanie i tynkowanie natryskowe najwygodniej i najszybciej przeprowadzać przy użyciu agregatu. Jednak większość użytkowników tego typu sprzętu ma na początku problem związany z doborem odpowiedniego kompresora. Jaki powinien być idealny kompresor? Czym różnią się kompresory 25, 50 i 100-litrowe? Czy ilość tłoków ma wpływ na pracę kompresora i agregatu?

Wybieramy odpowiedni kompresor do agregatu

Do czego służy kompresor?

Kompresor to urządzenie mające na celu zwiększenie ciśnienia gazu lub pary i wymuszenie jego przepływu. Jego głównym zadaniem jest wtłoczenie powietrza do urządzenia.

Dobór kompresora należy więc zacząć od ustalenia, z jakim zakresem prac będzie on sobie musiał poradzić. Sprężarka, która będzie wystarczająca przy drobnych pracach lakierniczych czy modelarskich, nie poradzi sobie przy tynkowaniu budynku.

Na odwrót jednak ta zasada nie obowiązuje. Kompresory sprawdzające się przy pracach związanych, np. z tynkowaniem, równie dobrze poradzą sobie z pracami modelarskimi. Jedynym problemem może być w tym przypadku ich rozmiar.

Czy w związku z tym należy kupować duży kompresor, który poradzi sobie z każdym zadaniem? Niekoniecznie… Nie warto inwestować w drogi sprzęt, kiedy chcemy, np. malować modele samolotów przy użyciu aerografu.

W tym przypadku bardzo ważne jest zastanowienie się, do czego właściwie chcemy używać sprężarki?

Do wyjątkowo drobnych prac wystarczą niewielkie kompresory o wydajności ok 16-25 l/min. Należy pamiętać, że im mniejsza wydajność, tym mniejsza ilość stanowisk, jakie będzie mógł obsłużyć, np. kompresor o wydajności 16 l/min obsłuży max 1 aerograf, natomiast wydajność 25 l/min wystarczy już na obsługę 3 aerografów.

KOMPRESOR DO AGREGATU MALARSKIEGO

Kiedy używamy pneumatycznego agregatu malarskiego, kompresor jest narzędziem wręcz niezbędnym.

Agregaty posiadające zbiornik na masę o pojemności ok. 20 litrów, mogą z powodzeniem być zasilane kompresorami dwutłokowymi o pojemności zbiornika ok. 50 l (większa pojemność = dłuższa praca bez włączonego silnika kompresora) i ciśnieniu roboczym ok. 10 bar.

Jak odpowiednio ustawić ciśnienie?

Na kompresorze ciśnienie na wyjściu powinno być maksymalne. Następnie przy wyzerowanym ciśnieniu w zbiorniku należy ustawić ciśnienie powietrza na prawym reduktorze przy agregacie. Ciśnienie to powinno wynosić od 5 do 6 bar. Puszczając samo powietrze, należy na wciśniętym spuście pistoletu, podkręcać ciśnienie w zbiorniku do momentu, aż będzie dobry natrysk.

Generalnie, materiał do pistoletu powinien być podawany pod mniejszym ciśnieniem niż powietrze. W przeciwnym razie materiał zacznie “dusić” iglicę pistoletu.

KOMPRESOR DO AGREGATU TYNKARSKIEGO

W przypadku agregatu tynkarskiego, wymagania dotyczące kompresora są bardzo podobne jak przy agregacie malarskim. Kompresor powinien być dwutłokowy o minimalnej pojemności 50 l. Przy ustawieniu odpowiedniego ciśnienia należy się kierować informacjami zawartymi w instrukcji obsługi.

KOMPRESOR DO BIELARKI / OPRYSKIWACZA

W przypadku bielarek dobór kompresora jest identyczny jak przy agregacie malarskim. Jeżeli natomiast chcemy używać agregatu do oprysków owadobójczych, dezynfekcyjnych, nawadniania lub innych prac, do których używana jest bardzo rzadka ciecz, nie musimy mieć podpiętego kompresora na stałe.

Wystarczy, że zachowamy w zbiorniku tzw. “poduszkę powietrzną”. Aby to zrobić, należy napełnić zbiornik cieczą do 1/2 lub 2/3 wysokości i uzupełnić pozostałą przestrzeń powietrzem z kompresora. Dzięki temu opryski wykonywać można bez podłączonej sprężarki.

Źródło i zdjęcia: Agrekom

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT