Akumulacyjność cieplna silikatów

Nieustanny rozwój budownictwa odkrywa i różnicuje elementy murowe poprzez kolejne ich właściwości. W związku z rozwojem budownictwa pasywnego i energooszczędnego, pojawiła się konieczność gromadzenia zapasów energii cieplnej dostarczanej do budynku w ciągu dnia, i wykorzystania jej w porze nocnej. Podobna prawidłowość występuje w przypadku, kiedy chcemy zachować bufor energetyczny w związku z wahaniami w dostawach energii cieplnej do budynku, jak awarie, taryfikacja dostaw energii elektrycznej, czy energii z gazu ziemnego.

Akumulacyjność cieplna silikatów

Wszystkie te czynniki powodują, że pojawia się zapotrzebowanie na elementy murowe, które jednocześnie posiadają pożądane cechy materiału, takie jak:

  • dobre właściwości wytrzymałości mechanicznej,
  • dobre właściwości izolacyjności akustycznej,
  • dobre właściwości odporności ogniowej,
  • dobre właściwości akumulowania energii cieplnej w masie muru,
  • powszechność, przystępna cena, uniwersalność zastosowań, szeroki wybór asortymentów.

Tak sformułowane kryteria bezpośrednio spełniają elementy murowe silikatowe. Mają najlepszą izolacyjność akustyczną oraz akumulacyjność cieplną spośród innych, popularnie stosowanych elementów murowych.{logo}

Rozpatrując akumulacyjność cieplną, należy zwrócić uwagę, że zależy ona wprost od właściwości materiału, z którego wyprodukowano element murowy oraz od jego gęstości materiałowej. W tabeli poniżej podano właściwości cieplne niektórych ciał stałych i cieczy.

Ciepło właściwe wybranych ciał stałych i cieczy (Serwis fizyczny OMIKRON)

 

Ciepło właściwe najpopularniejszych elementów murowych, takich jak beton komórkowy, ceramika czerwona i silikaty, jest podobne - ok. 840-900 J/kg·oC. Ale już akumulacyjność cieplna muru wykonanego z poszczególnych materiałów będzie się znacznie różnić ze względu na gęstość elementu murowego.

 

 

Z zestawienia w tabeli widać, że różnice w akumulacyjności cieplnej 1m2 muru wzniesionego  z różnych materiałów są znaczne. Ceramika czerwona pełna jest najlepsza - ale obecnie prawie się z niej nie buduje.

Duża akumulacyjność cieplna elementów murowych jest wskazana szczególnie tam, gdzie albo dostawy energii cieplnej są zmienne w okresie dobowym, albo występuje potrzeba stabilizacji temperatury w pomieszczeniach powodów zdrowotnych, technologicznych lub ekonomicznych. Wykonując mur z elementów murowych o dużej możliwości zatrzymania energii cieplnej w masie, mam już z konstrukcji budynku darmowy akumulator cieplny. Przy niewystarczającym bilansie zachowania energii cieplej, kolejne działania są już z dodatkowymi rozwiązaniami. Można zastosować piece akumulacyjne korzystające z taryfy elektrycznej nocnej, akumulatory cieplne wodne, gruntowe, chemiczne, fizykochemiczne. Każde dodatkowe rozwiązanie to dodatkowe koszty zarówno inwestycyjne, jaki eksploatacyjne, a w tym również obsługa.

Realizując potrzeby akumulacyjności cieplnej poprzez wykorzystanie ciepła pochłanianego i oddawanego przez konstrukcję murową budynku, wybieramy element murowy raz, a korzystamy za przez cały okres istnienia budynku.

Zdjęcie: Stowarzyszenie Producentów Silikatów "Białe Murowanie"

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT