Dlaczego bloczki silikatowe sprawdzają się przy budowie ścian na cienkiej spoinie?

Coraz wyższe wymagania dotyczące standardów ekologicznego budownictwa powodują, że dziś inwestorzy wybierają te rozwiązania, które umożliwiają obniżenie strat energii, ale jednocześnie pozwalają również na zmniejszenie kosztów związanych z realizacją inwestycji. Jednym ze sposobów na zachowanie obu tych parametrów jest nowoczesna technologia cienkospoinowa stosowana przy robotach murarskich, do której z powodzeniem można wykorzystywać bloczki silikatowe.

Dlaczego bloczki silikatowe sprawdzają się przy budowie ścian na cienkiej spoinie?

Poprawne wykonanie przegród budynku jest podstawą dalszych czynności umożliwiających osiągnięcie określonego standardu energetycznego całego obiektu. Konieczne jest precyzyjne wykonanie ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Równie ważny jest materiał, z którego zostały one wykonane, gdyż warunkuje m.in. ilość ciepła, które przenika przez przegrodę.

Ściany stanowią także barierę dźwiękoszczelną, decydując o komforcie akustycznym pomieszczeń. Aby spełniały wszystkie oczekiwania, muszą być równe, jednolite i wykonane z materiałów gwarantujących trwałość całej konstrukcji.{logo}

Cienkospoinowe technologie łączenia elementów ściennych powodują, że bardzo szybko i w dodatku z dużą dokładnością można murować wszelkiego rodzaju przegrody. Wpływa to nie tylko na zdecydowaną redukcję mostków cieplnych bądź ich całkowite zniwelowanie, ale gwarantuje także zmniejszenie kosztów ponoszonych na zakup dużej ilości zaprawy stosowanej przy alternatywnych metodach. Poza samą zaprawą istotny jest także dobór produktów, z których wznoszone są ściany. Bloczki silikatowe dzięki dokładności wymiarowej oraz swoim właściwościom są odpowiednim materiałem do stosowania tego rodzaju technologii murarskich.

Przygotowanie zaprawy oraz powierzchni

Skład zapraw cienkowarstwowych powoduje, że są one nie tylko wydajne, ale także wytrzymałe. Dla uzyskania najlepszych efektów należy jednak przestrzegać reguł sztuki budowlanej, które zagwarantują, że wykorzystywane produkty oraz technologie będą służyć poprawnie. Zaprawa cienkospoinowa to materiał, który należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się każdorazowo na opakowaniu. Najważniejszą rolę odgrywają nie tylko proporcje przygotowywania mieszanki, ale również sposób i narzędzia, którymi zostanie ona przygotowana. Warto używać np. wiadra z podziałką, aby precyzyjnie określić ilość potrzebnej zaprawy oraz wody.

W trakcie mieszania do powstającej masy nie powinno dostawać się powietrze, a więc wskazane jest stosowanie specjalnego mieszadła osadzonego w wiertarce bądź mieszarce z regulacją obrotów. Prawidłowo przygotowana zaprawa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany, co zapewni jej właściwe rozprowadzanie na danej powierzchni, a tym samym zagwarantuje optymalne zużycie materiału.

Odpowiednia gęstość zaprawy to również podstawa do dokładnego układania poszczególnych elementów ściany. Bloczki silikatowe dzięki dokładności wymiarowej są rekomendowane do technologii cienkospoinowych. Umożliwiają nie tylko prawidłowe rozprowadzanie przygotowanej zaprawy, ale gwarantują również uzyskanie prostych i równych powierzchni. Mogą być z łatwością transportowane po całym placu budowy, a sama ich struktura sprawia, że przy zachowaniu należytej uwagi, są trwałe i umożliwiają szybkie wykonywanie prac budowlanych.

Szybkie i sprawne murowanie z SILIKATÓW

Ściany wykonane z elementów wapienno-piaskowych łączonych na cienką spoinę w odpowiedni sposób docieplone spełniają wymogi budowlane w zakresie ekologii, akustyki, ochrony cieplnej oraz bezpieczeństwa. Dzięki naturalnym składnikom, wszystkie produkty Grupy SILIKATY nie emitują szkodliwych związków. Mają najwyższą wytrzymałość na ściskanie spośród materiałów budowlanych wykorzystywanych do wznoszenia ścian murowanych dostępnych na rynku.

Cienka spoina wymaga, aby układany na nią materiał idealnie przylegał do wcześniej przygotowanego podłoża, a to z całą pewnością umożliwia zastosowanie elementów silikatowych. Gładka faktura ich powierzchni sprawia, że prawidłowo przygotowana zaprawa dobrze się rozprowadza i tworzy jednolitą warstwę odpowiednio wiążącą poszczególne elementy. Bloczki silikatowe oferowane są w wersji gładkiej oraz z profilowaną powierzchnią czołową pióro-wpust, co umożliwia wykonywanie murów z niewypełnioną spoina pionową. Używając odpowiednich narzędzi tj skrzynki do nakładania zaprawy, możliwe jest jej rozkładanie na długich odcinkach ścian, co znacznie przyspiesza ich murowanie.

Istotne jest, aby każdy ułożony bloczek stabilizować przy pomocy gumowego młotka, a kolejne warstwy muru kontrolować z użyciem poziomicy. Szczególnie ważnym elementem murując na tzw. pióro-wpust jest samo układanie bloczków na warstwie zaprawy. Powinny one być dokładnie wsuwane w "zamki" pionowo od góry. Nie dopuszcza się ustawiania bloczków na zaprawie a następnie ich dosuwanie do siebie przy użyciu młotka. Tego typu działanie prowadzi do nadmiernego gromadzenia zaprawy w miejscu niewypełnionej spoiny pionowej, co uniemożliwia dokładne spasowanie bloczków i obniża szczelność całego muru. Dokładność elementów silikatowych powoduje, że bloczki przylegają do siebie prawidłowo i gwarantują osiągnięcie wytrzymałych i jednolitych ścian.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE