Systemy akustyczne w technologii suchej zabudowy

Współcześnie hałas jest naszym niemal ciągłym towarzyszem, bez względu na to, czym się zajmujemy. Nadmierna lub nieustanna ekspozycja na hałas może wywołać uczucie zmęczenia, irytację, a z czasem, w dłuższej perspektywie, może nawet przyczynić się do wystąpienia problemów zdrowotnych. Jak zatem możemy zabezpieczyć się przed jego szkodliwym wpływem?

Systemy akustyczne w technologii suchej zabudowy

Stworzenie przestrzeni zarówno komfortowej, jak i cichej może wydawać się zadaniem złożonym. Z jednej strony mierzymy się z wygórowanymi oczekiwaniami estetycznymi dotyczącymi wykończenia wnętrz, z drugiej strony konieczne jest zwrócenie uwagi na praktyczność oraz koszty implementacji danych rozwiązań.

W pewnych przypadkach kryteria te mogą wydawać się wzajemnie wykluczające.

Jakie wymagania określono w normach?

Na etapie projektowania trzeba pamiętać o konieczności spełnienia wymagań określonych w normach, np. w PN-B-02151-3 „Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych", gdzie wyodrębniono różne typy przestrzeni bytowych wraz z określeniem dopuszczalnych poziomów hałasu.

Należy jednak odpowiedzialnie stwierdzić, że wymagania normowe mogą nie wystarczyć do uzyskania komfortu akustycznego w danym pomieszczeniu. Ich spełnienie pomoże w codziennym funkcjonowaniu, jednak nie zawsze jest dla nas satysfakcjonujące.

Przegrody z dobrą izolacyjnością akustyczną

Typowe hałasy bytowe w pomieszczeniach, jak budzik, głośna rozmowa, muzyka, konferencja itp., powodują, że natężenie dźwięku jest zbyt wysokie. W takim pomieszczeniu nie da się przebywać przez długi czas bez postępującego zmęczenia.

W celu zapewnienia komfortu wypoczynku lub koncentracji należy ograniczyć hałas. Jak więc łatwo wywnioskować bardzo ważne jest zastosowanie przegrody z dobrą izolacyjnością akustyczną.

Taka przegroda pomoże odizolować dźwięki docierające z sąsiadujących pomieszczeń. Tym samym łatwiej będzie znaleźć miejsce do wyciszenia się, poczytania książki lub po prostu krótkiej drzemki, chwili w spokoju i ciszy.

Problem z hałasem? System RIGIPS 3.40.06 AKU

Rozwiązaniem, które możemy polecić to zastosowanie systemu RIGIPS 3.40.06 AKU

Ściana wykonana w tym systemie posiada innowacyjne materiały m.in. płyty Akustyczne RIGIPS PRO AKU jak również specjalnie zaprojektowane profile ULTRASTIL® Aku

Proponowane rozwiązanie pozwala spełnić bardzo wysokie wymogi przy niewielkich grubościach ścian.

Ważne są nie tylko materiały

Należy pamiętać, iż nawet w najlepiej dobranych przegrodach bardzo łatwo jest zepsuć parametry akustyczne.

Można wymieniać wiele przykładów, jednak do najczęściej spotykanych zaliczamy:

  • nieodpowiednie połączenia pomiędzy ścianą a przegrodami ją okalającymi
  • nieumiejętne prowadzenie instalacji oraz mocowanie gniazdek i wiele innych wynikających z niedbałości w wykonawstwie.

Trzeba mieć na uwadze, że łatwiej i taniej jest na etapie projektu przewidzieć pewne rozwiązania i systemy niż potem na etapie eksploatacji szukać ratunku. Dodatkowe adaptacje akustyczne na etapie eksploatacji pomieszczenia są nie tylko kłopotliwe ale również kosztowne.

Zalety suchej zabudowy

Dobrą akustycznie przegrodę można wykonać w wielu technologiach, ale tylko sucha zabudowa zapewnia takie zalety, jak:

  • bardzo niska waga przegrody 60 kg/m2 ściany daje możliwość postawienia jej w dowolnym miejscu;
  • bardzo wysoka jakość powierzchni – specjalne krawędzie płyt gipsowo-kartonowych RIGIPS 4PRO™ pozwalają na niezwykle gładkie i szybkie wykończenie połączeń;
  • bardzo czysta i szybka technologia – brak mokrych procesów wykończeniowych, ciężkich elementów, okresu schnięcia zapraw murarskich itp. Ściana budowana dzisiaj jutro może być już w pełni funkcjonalna;
  • cała ściana wraz z elementami montażowymi od jednego dostawcy – daje gwarancję przemyślanej konstrukcji oraz jakości rozwiązania.

źródło i zdjęcia: Rigips

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT