Jak powstaje wełna skalna?

Wełna skalna, wykorzystywana powszechnie jako izolator w sektorze budowlanym, odznacza się także nadzwyczajną odpornością na ogień, co sprawia, że znajduje zastosowanie również w przemyśle. Jest szczególnie efektywna w izolowaniu fasad budynków, gdzie jest stosowana zarówno w lekkiej metodzie mokrej, czyli ETICS, jak i w systemach fasad wentylowanych.

Jak powstaje wełna skalna?

Wełną skalną izoluje się także dachy płaskie oraz ściany działowe. Bywa stosowana do ocieplania poddaszy, jednak ze względów praktycznych ustępuje w tym zakresie wełnie szklanej, gdyż jest od niej cięższa i nie poddaje się kompresji na czas magazynowania i transportu.

Zdecydowanie wełnę skalną warto stosować do izolacji kominków, zarówno z wymuszonym, jak i grawitacyjnym obiegiem powietrza - płyty kominkowe Isover z wełny skalnej wyposażone są dodatkowo w warstwę srebrnej folii odbijającej energię cieplną.

Jak powstaje wełna skalna?

Surowcem do produkcji wełny skalnej jest bazalt, który wytapiany jet w temperaturze 1400°C wraz z dodatkowymi minerałami jak gabro, dolomit lub wapień. Stopiona masa bazaltu z dodatkami jest poddawana procesowi rozwłókniania rozwłókniania, tak powstają włókna skalne, do których dodawane jest lepiszcze utrzymujące zwartą strukturę wełny.

Włókna poddaje się także hydrofobizacji, dzięki czemu nie chłoną wody, co jest istotne w przypadku ekspozycji na wilgoć (fasady wentylowane, przmysł).

Izolacje z wełny mineralnej są dostępne m.in. w postaci płyt, mat, otulin, granulatu. Standardowe płyty i maty mają rozproszony układ włókien, natomiast w wełnie lamelowej układ włókien jest zaburzony - są one celowo ukierunkowane prostopadle do powierzchni materiału, co daje im szczególne walory mechaniczne i termiczne.

Wełny skalne - nie do pobicia w przemyśle

Skalne maty na siatce oraz płyty techniczne z wełny skalnej dla przemysłu to powszechnie znane izolacje do wszelkich powierzchni i urządzeń – rurociągów, elektrofiltrów, instalacji odsiarczania spalin, kanałów spalin czy innych urządzeń przemysłowych i energetycznych o powierzchniach okrągłych oraz płaskich.

Rozwiązania ISOVER zapewniają ochronę cieplną, przeciwpożarową i akustyczną, zaprojektowaną specjalnie do zastosowań HVAC, przemysłowych, morskich, przybrzeżnych, automotive i dla producentów elementów wyposażenia (OEM).

ISOVER posiada również maty (na siatce) i płyty techniczne Ultimate – z rodziny innowacyjnych izolacji dla przemysłu łączących najlepsze właściwości wełen szklanych oraz skalnych.


źródło i zdjęcia: ISOVER

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Isover Saint-Gobain Construction Products Polska
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT