Kolory i właściwości wełny mineralnej

Wełna mineralna to popularny materiał izolacyjny, stosowany w wielu miejscach - od poddaszy, przez ściany do posadzek. Wełna mineralna ma liczne zalety, dlatego jest tak często i chętnie wybierana przez inwestorów i wykonawców. Co warto wiedzieć o wełnie mineralnej, jakie ma właściwości? Jakie znaczenie mają jej kolory?

Kolory i właściwości wełny mineralnej

Wełna mineralna - co to jest?

Wełna mineralna jest produktem wytwarzanym z surowców mineralnych. Sprawdza się doskonale w przypadku izolacji akustycznych, ognioochronnych oraz termicznych. Jest trochę droższa od styropianu (EPS - polistyrenu ekspandowanego), ale ma od niego znacznie więcej zalet.

Klasyfikacja wełny odnosi się do: tworzywa, z którego wykonano dany rodzaj materiału; technologii produkcji; rodzaju spoiwa; sposobu ułożenia włókien.

Wełna skalna najczęściej jest produkowana ze skał bazaltowych. Cechuje się nieco wyższą wytrzymałością na ściskanie niż wełna szklana. Jako spoiwo stosuje się lepiszcze termotopliwe. Włókna wełny skalnej są ułożone w sposób rozproszony.

W skład wełny mineralnej szklanej wchodzi przede wszystkim stłuczka szklana oraz piasek kwarcowy. Ten rodzaj wełny ma niższą wagę i większą elastyczność od wełny skalnej. Rolę spoiwa pełnią różnego rodzaju żywice, a włókna są ułożone równolegle.

Jak wygląda produkcja wełny mineralnej?

Produkcja wełny zależy od jej rodzaju. Wełnę skalną produkuje się z bazaltu w temperaturze 1400°C. Wełnę szklaną wytapia się z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej w temperaturze dochodzącej do 1000°C.

Wyróżnia się następujące parametry wełny mineralnej:

  • współczynnik przewodzenia ciepła λ - im mniejszy, tym skuteczniejszą izolację zapewnia dany produkt,
  • grubość,
  • opór termiczny R - im wyższy, tym lepsze właściwości izolacyjne wełny mineralnej,
  • szerokość,
  • długość.

Warto wspomnieć także o klasie reakcji na ogień (euroklasie), która opisuje właściwości określonego wyrobu. Wełna mineralna ma najwyższą klasę A1, która minimalizuje zagrożenie pojawienia się pożaru.

Jakie są właściwości wełny mineralnej?

Wełna mineralna ma pochodzenie naturalne i daje szereg korzyści wynikających z jej unikalnych właściwości. Idealnie sprawdza się jako izolacja cieplna. Współczynnik przewodzenia ciepła λ w przypadku produktów URSA mieści się w przedziale 0,031÷0,045, co sprawia, iż materiał skutecznie zatrzymuje ciepło i zapewnia optymalną temperaturę wewnątrz budynku.

Termoizolację poprawia to, że wełna mineralna eliminuje mostki termiczne, które powodują utratę znacznej ilości energii cieplnej.

Wełna naturalna mineralna instalowana w przegrodach pozwala na osiągnięcie wysokiego wskaźnik izolacyjności akustycznej. Niweluje hałasy z zewnątrz, co pozwala na relaks po ciężkim dniu i niczym niezakłócony sen.

Izolacyjność akustyczna, przegród z zastosowaniem wełny URSA, może wynieść ponad 70dB. W tym kontekście warto wspomnieć o pochłanianiu dźwięku, którego współczynnik może wynosić od 0 do 1 - im jest wyższy, tym lepiej wyrób pochłania dźwięk.

Wiele produktów URSA charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem αW - na przykład URSA SILENTIO 38. Nie bez znaczenia jest również kwestia bezpieczeństwa ogniowego. Podczas pożaru przegrody z wełną URSA wytrzymują do ponad 120 minut.

Istotną właściwość produktu stanowi paroprzepuszczalność. Struktura materiału nie wiąże się z wodą, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o gromadzenie się wilgoci. Pod tym względem wełna mineralna pozytywnie wyróżnia się na tle innych materiałów izolacyjnych.

Ważne cechy wełny mineralnej to także sprężystość oraz elastyczność, które ułatwiają transport i układanie izolacji. Nie można zapominać o niskiej masie własnej produktu oraz trwałości jego wymiarów.

Jakie są zalety wełny mineralnej?

Zalety wełny mineralnej są ściśle powiązane z jej właściwościami. Materiał gwarantuje podniesienie efektywności energetycznej budynku, co wiąże się z możliwością zaoszczędzenia pieniędzy, które trzeba by wydać na dodatkowe ogrzewanie.

Komfort termiczny i wygłuszanie głośnych dźwięków pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. Ponadto ognioodporność daje poczucie bezpieczeństwa.

Niewątpliwą zaletą jest wysoka trwałość wełny mineralnej. Badania zlecone profesjonalnemu, niezależnemu instytutowi przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA) wykazały, iż prawidłowo zainstalowane ocieplenie z wełny mineralnej zachowuje wysokie, pożądane parametry nawet po pięćdziesięciu latach użytkowania.

Jakie są kolory wełny mineralnej?

Niektórzy nie zwracają uwagi na kolory wełny mineralnej - to spory błąd. Kolor wyrobu dostarcza informacji o zastosowanych środkach wiążących oraz kolorantach/barwnikach, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku wełny szklanej.

Najczęściej spotyka się wełny szklane w kolorze żółtym. W ofercie URSA ma też wełny URSA PUREONE gdzie zastosowano inne składniki wiążące, a rezultatem tego jest inny kolor wełny odczytywany jako kremowo brązowy.

Wełna mineralna - ciepło i bezpieczeństwo

Wełna mineralna jest doceniana zarówno przez profesjonalistów zajmujących się montażem izolacji, jak i przez osoby, które zdecydowały się na ocieplenie swoich domów tym materiałem.

Zapewnia ciszę, spokój, poczucie bezpieczeństwa i przyjemne ciepło. Dzięki swojej wytrzymałości będzie służyła przez wiele lat, szczególnie wtedy, kiedy wybierze się najwyższej jakości produkty od doświadczonego producenta, jakim jest URSA.


źródło i zdjęcia: URSA

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT