Sprężystość wełny mineralnej

Często słyszy się, że wełna mineralna (oczywiście nie każda, bo rodzajów i typów wełen jest bardzo wiele) jest sprężysta i że jest to bardzo dobra cecha materiału. Czy to jest prawda? Czy rzeczywiście wełna jest sprężysta? Co z tego wynika?

Sprężystość wełny mineralnej

„Solidność i wysoka jakość” materiałów zazwyczaj w pierwszym odruchu kojarzy się z ich zwartością, sztywnością, twardością i małą podatnością na odkształcenia.

Jednak w przypadku materiałów używanych jako izolacja termiczna i akustyczna dachów skośnych o konstrukcji drewnianej to zupełnie inne cechy decydują i przesądzają o przydatności materiału. Dlaczego?

Twardość zazwyczaj jest prostą pochodną wysokiej masy. Zastosowanie ciężkich materiałów nie jest wskazane w przypadku lekkich konstrukcji drewnianych dachów skośnych. Dodatkowo twardość nie jest tu do niczego potrzebna! W poprawnie wykonanej konstrukcji materiał nigdy nie będzie poddawany obciążeniom, ani skupionym ani równomiernie rozłożonym.

Zwartość (struktura zamknięta) będzie powodować, iż chłonność akustyczna będzie ograniczona, a bezproblemowa ucieczka pary wodnej (paroprzepuszczalność) będzie utrudniona lub niemal niemożliwa.

Sztywność materiału wprowadzonego do pracującego niemal cały czasu ustroju, jakim jest drewniana konstrukcja więźby dachowej będzie powodować powstawanie naprężeń. Z czasem może to prowadzić do niepożądanej deformacji, pogarszającej właściwości izolacyjne.

Jeśli wziąć pod uwagę również potencjalne zagrożenia związane z bezpieczeństwem pożarowym w przypadku stosowania materiałów palnych oraz aspektami ekologicznymi związanymi z produkcją i recyklingiem, materiały twarde, zwarte, sztywne, palne oraz niepochodzące z odzysku i poddające się jedynie ograniczonemu recyklingowi nie muszą być najlepszym wyborem jako izolacja termiczna i akustyczna dachu skośnego.

Jaki więc materiał będzie:

  • bezpieczny,
  • niepalny,
  • ekologiczny i odpowiedzialny środowiskowo,
  • lekki,
  • paroprzepuszczalny,
  • bardzo dobrze chłonący dźwięki,
  • doskonale izolujący termicznie,
  • doskonale współpracujący z drewnianą konstrukcją?

Kryteria te spełnia sprężysta, niepalna, dźwiękochłonna i paroprzepuszczalna wełna mineralna URSA GLASSWOOL i URSA PUREONE.

Dlaczego sprężystość jest tak ważna?

Sprężysty materiał wybaczy błędy montażowe i materiałowe wynikające z nierównego rozstawu drewnianych krokwi. Można go zawsze dociąć i wypełnić nawet niewielkie przestrzenie.

Wełna mineralna przycięta około 2 cm więcej niż światło między krokwiami da się łatwo i co ważne prawidłowo zainstalować. W wypadku nierówności lub nierównoległości elementów, samoczynnie rozprężając się, wełna wypełni dokładnie szczeliny.

Materiał sprężysty poddany chwilowemu ściśnięciu powróci po chwili do swojej pierwotnej formy. Dodatkowo sprężysta – włóknista budowa materiału doskonale sprawdza się przy chłonięciu dźwięków, zwiększając izolacyjność akustyczną.

Masa wełny mineralnej jest na tyle mała, że nie powoduje trwałych odkształceń i nie wprowadza znaczących obciążeń do konstrukcji, przez co doskonale współgra z całą pracującą drewnianą konstrukcją więźby dachowej.

Dobre materiały - dlaczego wełna mineralna URSA?

Wełna mineralna URSA od lat jest powszechnie stosowana w Polsce i w Europie. Jest to sprawdzony materiał do izolacji dachów skośnych, a także innych przegród budowlanych. Jest niedroga i łatwa w montażu.

Jako materiał sprężysty świetnie wypełnia przestrzenie pomiędzy i pod krokwiami drewnianej więźby dachowej zachowując swój kształt, wymiary i co najważniejsze parametry cieplne, przez cały okres użytkowania budynku liczony w dziesiątkach lat.

Łatwość docinania materiału połączona z dużą elastycznością sprawia, że izolację można zawsze ułożyć dokładnie i precyzyjnie. Warto podkreślić, że wełna mineralna pozostaje trwale elastyczna, co nie jest bez znaczenia, gdyż dach „pracuje” i jego geometria stale ulega małym sezonowym zmianom.

W przypadku zastawania sztywnego materiału mogą powstawać szczeliny na styku z więźbą dachową, co może prowadzić do pogorszenia jakości izolacji.

Prawidłowe izolowanie cieplne i akustyczne dachu i poddasza wełną mineralną URSA GLASSWOOL lub URSA PUREONE, poza skuteczną izolacją termiczną, zapewnia także wiele innych korzyści.

Dzięki paroprzepuszczalnej, niepalnej izolacji cieplnej można zapewnić w mieszkaniach większy komfort cieplno-wilgotnościowy i jednocześnie ograniczyć ryzyko pożarowe. Pamiętajmy, że wełna mineralna jest klasyfikowana jako materiał niepalny - klasa reakcji na ogień A1 (euroklasa).

Na poddaszu, w którym cała konstrukcja więźby jest drewniana, izolacja niepalną wełną mineralną może mieć ogromne znaczenie podczas pożaru, gdyż nie będzie powodować szybszego rozprzestrzeniania się ognia na inne elementy budynku, do czego mogą się przyczynić palne wyroby izolacyjne.


źródło i zdjęcia: URSA

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT