Czy ocieplanie i tynkowanie elewacji domu jest zawsze konieczne?

Da większości inwestorów i właścicieli budynków tynkowanie jawi się jako coś niezbędnego. Estetyczny tynk elewacji nie tylko poprawia parametry termiczne, ale pełni rolę ozdoby. Co więcej, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na termomodernizację. W niektórych przypadkach nie zaleca się jednak rozpoczynania prac. 

Czy ocieplanie i tynkowanie elewacji domu jest zawsze konieczne?

Kiedy należy ocieplić budynek?

Zimą za zimno, latem za gorąco — tak wygląda życie w domu bez odpowiedniej izolacji termicznej. Ocieplenie domu, czyli w skrócie obłożenie jego zewnętrznych lub wewnętrznych ścian warstwą styropianu lub wełny mineralnej, pozwala na łatwiejsze utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Zatrzymanie ciepłego powietrza zapewnia mniejsze zużycie energii niezbędnej do ogrzania budynku, a tym samym zmniejsza koszty, które musimy ponieść na ten cel. W skali roku jest to więc duża oszczędność. Oczywiście o ile ocieplenie zostanie wykonane poprawnie. 

Wady i zalety termomodernizacji

Główne zalety termomodernizacji to:

  • znaczne obniżenie wydatków na ogrzewanie,
  • łatwiejsze utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń,
  • zwiększenie komfortu cieplnego mieszkańców,
  • znacząco zwiększona atrakcyjność wizualna budynku.

Najczęściej wymienianym minusem termomodernizacji jest jej wysoki koszt. Tynkowanie średniej wielkości domu to koszt ok. 20 000 zł. Może się od oczywiście różnić w zależności od wybranego rodzaju tynku i lokalizacji. W Polsce istnieje również możliwość skorzystania z dofinansowania do termomodernizacji w wysokości do 30 000 zł. Opcja taka jest możliwa dzięki programowi „Czyste powietrze”. Jest to wydatek jednorazowy i warto o tym pamiętać.

O czym pamiętać ocieplając stary budynek?

Właściciele starych, poniemieckich budynków nie zawsze decydują się na ocieplenie ich. Dzieje się tak ze względu na budowę konstrukcji z cegieł pełnych i na znaczną grubość muru. Budynki takie doskonale utrzymują chłód w trakcie upałów. W miesiącach zimowych nie zawsze jednak udaje się zapobiegać ucieczce ciepła. 

Ze względu na zazwyczaj kiepskiej jakości wentylację, po standardowym ociepleniu murów styropianem od zewnątrz mogą zacząć się problemy z wilgocią wewnątrz pomieszczeń. Zmniejsza to stanowczo właściwości izolacyjne murów i nie jest zdrowe dla naszego zdrowia. W takim przypadku przed przystąpieniem do wykonywania termoizolacji należy zadbać o odpowiednią wentylację lub ocieplać mury od wewnątrz przy użyciu materiałów przepuszczających powietrze

Należy również pamiętać, że wykonując ocieplenie budynku, konieczna jest również odpowiednia izolacja fundamentów. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji już na etapie budowy domu. Niestety, ale jeżeli podczas budowy etap izolacji został pominięty, konieczne jest odkopanie fundamentów i w miarę możliwości zaizolowanie ich.

 

Ocieplanie domu drewnianego

Domy drewniane i konstrukcje szkieletowe również wymagają ocieplenia. W takiej sytuacji najczęściej warstwy izolacyjnej nie umieszczamy jednak na zewnętrznej części ściany, ale w jej wnętrzu (domy szkieletowe) lub wewnątrz budynku (domy z bali drewnianych). Domy drewniane możemy również ocieplać metodą lekką suchą lub metodą lekką mokrą. Należy jednak pamiętać, że materiał użyty do ocieplenia musi pozwalać oddychać ścianie budynku. Najlepiej użyć więc do tego celu wełny mineralnej lub skalnej. Drewniana powierzchnia ścian domu może nie być wystarczającym nośnikiem dla warstwy tynku. Dlatego zamiast tradycyjnego baranka elewacyjnego, lepiej zdecydować się w ich przypadku na okładziny montowane na ruszt, czyli np. siding.

Siding drewniany jest dobrym rozwiązaniem stosowanym w przypadku domów drewnianych fot. AGREKOM

Kiedy nie należy wykonywać ocieplenia budynku?

Przeciwskazaniem do wykonywania termoizolacji jest etap prac, na jakim znajduje się budowa domu. Musimy pamiętać, że wilgoć zawarta w różnego rodzaju zaprawach, tynkach i wylewkach musi mieć możliwość odparowania. Jest to konieczne, aby zapobiegać gromadzeniu się tzw. wilgoci technologicznej. W związku z tym z wykonywaniem termoizolacji nie należy się spieszyć.

Fachowcy rekomendują wykonywanie izolacji po około 6-12 miesiącach od wzniesienia budynku. Oczywiście w tej kwestii należy zachować zdrowy rozsądek i np. budynek wzniesiony w czerwcu przy dobrej pogodzie możemy ocieplić jesienią, aby uniknąć zawilgotnienia w okresie zimowym. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wykonywania ocieplenia budynku, jest temperatura na zewnątrz. Producenci materiałów izolacyjnych zalecają, aby prace ociepleniowe wykonywać w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Prac termomodernizacyjnych nie należy również wykonywać na ścianach z wyraźnymi spękaniami lub starym odspajającym się tynkiem. Podłoże tego typu nie będzie wystarczająco dobrym oparciem dla warstwy tynku elewacyjnego i nie będzie  w sposób prawidłowy chroniło przed ucieczką ciepła. 

źródło i zdjęcia: AGREKOM

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT