Wybierz okna z głową - przewodnik po najważniejszych parametrach technicznych

Planujesz zakup nowych okien? W tym artykule dowiesz się, na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę, aby dokonać świadomego wyboru i cieszyć się komfortem przez wiele lat.

Wybierz okna z głową - przewodnik po najważniejszych parametrach technicznych

Współczynnik przenikania ciepła (Uw): informuje, ile ciepła ucieka przez okno z powodu różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Dla nowych budynków wartość Uw okna pionowego nie powinna przekraczać 0,9 W/(m²·K). Producenci oferują również okna o Uw = 0,3, ale są one opłacalne głównie w domach pasywnych. Upewnij się, że podany parametr dotyczy całego okna (Uw), a nie tylko szkła (Ug) czy profili (Uf).

Współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw): określa, jak skutecznie okno tłumi hałasy z zewnątrz. Im wyższa wartość Rw, tym lepsza dźwiękoszczelność. Standardowe modele mają Rw na poziomie 30-32 dB. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, w pobliżu torów kolejowych lub głośnego zakładu produkcyjnego, wybierz okna z Rw co najmniej 35 dB.

Współczynnik przepuszczalności światła (Lt): pokazuje, ile światła słonecznego przeniknie przez okno do wnętrza. Im wyższy współczynnik Lt, tym jaśniejsze pomieszczenie. Dobrze, jeśli Lt wynosi ponad 70%. Pamiętaj, że im więcej tafli szkła w oknie, tym mniejsza przepuszczalność światła.

Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej (g): opisuje, jaka część energii słonecznej docierającej do okna przedostanie się do wnętrza. Zwykle g wynosi około 60%. Jeśli chcesz ograniczyć koszty ogrzewania, wybierz okna z jak najwyższym współczynnikiem g.

Zwracając uwagę na te parametry, dokonasz najlepszego wyboru okien, które zapewnią Ci komfort i oszczędności przez długie lata.

Źródło i zdjęcia: Aliplast

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT