Jak technologia zmienia branżę stolarki otworowej?

Współczesne okna i drzwi muszą sprostać wielu wyzwaniom. Inwestorzy oraz użytkownicy oczekują, że będą one nie tylko maksymalnie funkcjonalne, ale także ekologiczne i atrakcyjne wizualnie. Spełnienie tych wymagań w dużej mierze jest możliwe dzięki nowoczesnym technologiom, wykorzystywanym zarówno w procesie produkcji, jak i w automatyce stosowanej w tych elementach konstrukcyjnych.

Jak technologia zmienia branżę stolarki otworowej?

Przykładem tego, jak technologia wpływa na jakość, energooszczędność oraz design stolarki otworowej i osłon okiennych, są innowacyjne rozwiązania oferowane przez lidera branży, firmę Aluprof.

Nowoczesne technologie, które firma wprowadza, pozwalają na tworzenie produktów spełniających najwyższe standardy funkcjonalności, estetyki i efektywności energetycznej.

Designerskie i funkcjonalne okna

W ostatnich latach nowe technologie rewolucjonizują branżę budowlaną, ułatwiając producentom okien i drzwi stałe udoskonalanie swoich wyrobów pod względem estetyki, energooszczędności czy komfortu użytkowania.

Doskonale widać to na przykładzie ślusarki aluminiowej – dzięki najnowocześniejszym metodom produkcji rozwiązania aluminiowe łączą w sobie lekkość i wytrzymałość, co doskonale sprawdza się zwłaszcza w przypadku rozwiązań wielkogabarytowych, takich jak panoramiczne drzwi przesuwne MB-SKYLINE TYPE R firmy Aluprof.

Pomimo imponujących rozmiarów ich skrzydła zostały całkowicie ukryte w ościeżnicach dolnych i górnych, a w przypadku zastosowania napędu z siłownikiem lub ryglowania na słupku pozostają niewidoczne także na bokach.

Jednocześnie szerokość słupka na połączeniu skrzydeł wynosi zaledwie 25 mm – tym samym MB-SKYLINE TYPE R pozwala na uzyskanie efektu niemal jednolitej szklanej tafli i zapewnia panoramiczny widok na otoczenie domu.

Płytka ościeżnica o głębokości 23 mm oraz możliwość zlicowania progu z podłogą w pomieszczeniu i tarasem na zewnątrz zapewniają bezpieczeństwo codziennego użytkowania i stanowią ogromne ułatwienie m.in. dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Najnowsze technologie istotnie podnoszą też funkcjonalność wspomnianego rozwiązania: dzięki zastosowaniu innowacyjnych, ukrytych siłowników pomimo dużych rozmiarów konstrukcji (maksymalna wysokość może wynosić nawet 4 metry, a skrzydło ruchome może ważyć aż 1200 kg) do przesuwania skrzydeł nie potrzeba dużej siły, a mechanizm działa niemal bezszelestnie.

Dodatkowo MB-SKYLINE TYPE R można wyposażyć w siłowniki z odbiornikiem radiowym, radarem bezpieczeństwa oraz możliwością sterowania za pomocą pilota czy smartfonu, co znacznie podnosi bezpieczeństwo korzystania z drzwi i zwiększa komfort ich użytkowania.

Warto zaznaczyć, że nowoczesne technologie wpływają również na poprawę parametrów termoizolacyjnych i energooszczędność drzwi przesuwnych.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów izolacyjnych rozwiązania takie jak MB-SKYLINE TYPE R nawet pomimo dużej powierzchni szklenia zachowują wysokie parametry w zakresie szczelności i pozwalają zachować komfort termiczny w pomieszczeniach.

Automatyka dla komfortu użytkowania

Analizując wpływ postępu technologicznego na branżę stolarki otworowej, trudno nie wspomnieć o tym, jak przekłada się on na podniesienie funkcjonalności i estetyki zewnętrznych osłon okiennych.

Dzięki wykorzystaniu napędów elektrycznych wyposażonych w systemy zdalnego sterowania, timery, a nawet specjalne czujniki (np. wiatru, nasłonecznienia, temperatury, deszczu), użytkownicy rolet, żaluzji oraz screenów mogą za pomocą komputera, smartfonu czy tabletu programować różnego rodzaju automatyczne scenariusze działania wspomnianych osłon i zarządzać ich pracą zdalnie z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnej porze.

W takie udogodnienia wyposażone mogą zostać m.in. rozwiązania firmy Aluprof: żaluzje fasadowe SkyFlow, screeny SkyRoll, SkyTwin , czyli najnowsza, innowacyjna propozycja łącząca roletę zewnętrzną i screen w jednym oraz rozwiązania roletowe i bramowe.

W przypadku pierwszego z rozwiązań istotnym udogodnieniem, wpływającym na podniesienie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania są mechaniczne lub elektroniczne wyłączniki krańcowe, odbiorniki radiowe, funkcje detekcji przeszkód i oblodzenia, możliwość podłączenia do infrastruktury zarządzania budynkiem BMS.

W zależności od zastosowanych w żaluzjach podzespołów elektrycznych mogą one być sterowane indywidualnie, centralnie, grupowo lub przy pomocy specjalnych czujników słońca bądź wiatru.

Powyższe udogodnienia pomyślnie są również stosowane w pozostałych rozwiązaniach przesłonowych oferowanych przez firmę Aluprof ze starannym dopasowaniem do wymagań każdego z nich.

W zależności od preferencji inwestorów sterowanie osłonami okiennymi Aluprof może odbywać się za pomocą nadajników naściennych lub przenośnych z funkcją sterowania dla jednego lub wielu urządzeń, pilotów z programatorem czasowym, a także systemu „smarthome”.

Istnieje również możliwość zintegrowania systemu sterowania przesłonami z istniejącą już automatyką domową, odpowiedzialną np. za zarządzanie pracą oświetlenia, systemów alarmowych, bramy wjazdowej czy garażowej.

Nowoczesne technologie wykorzystywane w zewnętrznych osłonach okiennych w znacznym stopniu wpływają na wygodę ich użytkowania. Za sprawą dodatkowych akcesoriów, takich jak choćby automatyka czasowa czy czujniki słońca oraz temperatury, są w stanie zmniejszyć ryzyko włamania podczas dłuższej nieobecności domowników czy skutecznie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, zapobiegając ich przegrzaniu czy nadmiernemu wychłodzeniu, co z kolei przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie czy energię elektryczną wykorzystywaną do pracy urządzeń służących do wentylacji i klimatyzacji – podkreśla Bożena Ryszka, dyrektor Działu Marketingu i PR firmy Aluprof.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii okna, drzwi, ale również zewnętrzne osłony okienne czy inne rozwiązania oferowane przez producentów stolarki otworowej, nie tylko zyskują na estetyce, ale przede wszystkim stają się funkcjonalnym dodatkiem do nowoczesnych domów i mieszkań.

Innowacje w materiałach, automatyzacja, poprawa termoizolacyjności i energooszczędności, a także zwiększone bezpieczeństwo i dźwiękoszczelność sprawiają, że ich użytkowanie staje się łatwiejsze i bardziej komfortowe niż kiedykolwiek wcześniej.

W kontekście ciągłego poszukiwania przez branżę budowlaną rozwiązań łączących estetykę z funkcjonalnością produkty liderów branży, takich jak Aluprof, wyznaczają nowe standardy w projektowaniu przestrzeni użytkowych.


Źródło i zdjęcia: Aluprof

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT