Piękne i nowoczesne domy z oknami szczytowymi - zobacz inspiracje!

Ściany w całości wykonane ze szkła to kluczowy element nowoczesnych projektów architektonicznych, szczególnie kiedy inspiracją są przestronne, jasne wnętrza domów przypominających stodoły. Takie duże przeszklenia, rozciągające się od podłogi aż do samego dachu, nie tylko dodają fasadzie nowoczesnego charakteru, ale są także skutecznym sposobem na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła.

Piękne i nowoczesne domy z oknami szczytowymi - zobacz inspiracje!

Okna okrągłe zamiast prostokątnych?

Słońce, przenikając przez tak duże powierzchnie szklane, nie tylko efektywnie ogrzewa wnętrza, ale również rozświetla je, tworząc przytulną atmosferę i oferując malownicze widoki.

Korzystanie z takich rozwiązań przynosi niewątpliwe korzyści, ale jakie konkretnie modele okien wybrać do montażu w szczytach dachu lub na elewacji frontowej, aby dom zyskał na wartości i funkcjonalności?

Cena okien szczytowych może różnić się w zależności od wielu czynników, w tym od kluczowych parametrów technicznych okien.

Okno szczytowe - co to takiego?

Okno szczytowe to duże, często imponujące okno umieszczone w ścianie, która jest prostopadła do linii dachu. Jest to element architektoniczny, który odgrywa ważną rolę nie tylko w estetyce budynku, ale również w jego funkcjonalności. Takie okna można spotkać zarówno w budynkach parterowych, jak i tych z większą liczbą kondygnacji.

Głównym celem montażu okna szczytowego jest zwiększenie ilości naturalnego światła w pomieszczeniach, co przynosi liczne korzyści dla mieszkańców. Więcej światła słonecznego wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, koncentrację i efektywność pracy.

W jasnych, dobrze doświetlonych wnętrzach lepiej się pracuje i odpoczywa, można także zaoszczędzić na energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia oraz sprzyjać wzrostowi domowych roślin. Większe przeszklenia w domach inspirowanych stodołami nie tylko poprawiają komfort życia, ale również estetykę i przestronność wnętrz.

Okna szczytowe na poddaszu.

Materiał okien ma znaczenie

Z uwagi na to, że ściana szczytowa podlega dużej presji, wynikającej zarówno z masy samej konstrukcji, jak i wpływu zewnętrznych warunków takich jak silne wiatry czy obfite opady śniegu, zaleca się wybór nowoczesnych okien elewacyjnych z aluminium.

Duże okna szczytowe z aluminium wyróżniają się wyjątkową trwałością przy relatywnie niskiej wadze, co umożliwia tworzenie bezpiecznych, a jednocześnie lekkich konstrukcji budowlanych.

Co więcej, aluminium cechuje się także znakomitą odpornością na korozję, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania długowieczności konstrukcji oraz redukcji potrzeby jej konserwacji.

Nie można również pominąć aspektu estetycznego – aluminium oferuje bogatą paletę możliwości wykończenia, prezentując szeroki zakres barw i tekstur.

Przykładem tego są okna Reveal, które doskonale ilustrują, jak łatwo dostosować ścianę szczytową do ogólnego projektu architektonicznego i stylistycznego budynku.

Okno szczytowe w nowoczesnym wnętrzu.

Uw okien szczytowych – jakie są wymogi?

Niezależnie od typu materiału, z którego wykonane są wybrane przez nas okna szczytowe - czy to na poddasze, czy na elewację frontową - kluczowe jest zwrócenie uwagi na ich parametry izolacyjności cieplnej. O poziomie energooszczędności okna decyduje współczynnik przenikania ciepła Uw.

Zgodnie z aktualnymi Warunkami Technicznymi z 2021 roku, współczynnik Uw dla okien instalowanych w domach nie powinien przekraczać wartości 0,9 W/m²K.

Jednakże, zaleca się poszukiwanie rozwiązań, które oferują jeszcze lepsze parametry, na przykład energooszczędne okna aluminiowe takie jak Reveal Unique czy Morlite, które charakteryzują się współczynnikiem Uw równym 0,7 W/m²K, co oznacza jeszcze większą efektywność energetyczną.

Cena a jakość i materiał wykonania

Koszt okien jest uzależniony od użytego do ich produkcji materiału, rozmiarów oraz specyfikacji technicznej wybranych modeli. Jakie są zatem ceny okien szczytowych? Produkty z wyższej półki cenowej zazwyczaj są droższe niż standardowe warianty, jednak inwestycja ta z czasem procentuje.

Aby dowiedzieć się, ile obecnie kosztują okna szczytowe do montażu na poddaszu, najlepiej zasięgnąć informacji bezpośrednio u autoryzowanych dystrybutorów firmy OknoPlus.

Elewacja domu ze szczytowymi oknami.

Jaki kształt okien szczytowych wybrać?

W konstrukcjach ścian szczytowych znajdują zastosowanie okna o różnorodnych kształtach, w tym trójkątne i trapezoidalne. Modele trójkątne są często wybierane do domów jednorodzinnych z dachami dwuspadowymi, gdzie harmonijnie komponują się z architekturą budynku.

W tych samych obiektach na poziomie parteru możliwe jest również umieszczenie kwadratowych lub prostokątnych okien, których szerokość odpowiada szerokości ściany szczytowej, co przyczynia się do osiągnięcia estetycznej spójności.

Duże okna trapezowe szczególnie poleca się do budynków inspirowanych stodołami czy wnętrzami w stylu alpejskim. W nowoczesnej architekturze rzadziej natrafia się na okna okrągłe i półokrągłe.

Projektowanie budynku, który staje się nie tylko domem, ale prawdziwą oazą, gdzie nowoczesność przeplata się z naturą, oferuje mieszkańcom wyjątkowe doświadczenia estetyczne i komfort życia na najwyższym poziomie.

Jakie cechy powinien mieć dom z przeszklonymi ścianami? Reprezentuje on unikalny projekt architektoniczny, łączący elegancję i harmonię z otaczającym krajobrazem.

Nieodłącznym elementem takiego domu są duże okna szczytowe, zapewniające obfitość naturalnego światła oraz możliwość podziwiania widoków, bez względu na porę roku.

Źródło i zdjęcia: OknoPlus

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT