Okno dachowe – prawidłowa wysokość montażu

Okna połaciowe, będąc rozwiązaniem dostosowanym do domów z użytkowym poddaszem, umożliwiają doprowadzenie światła dziennego i zapewniają lepszą cyrkulację powietrza. Aby jednak maksymalnie wykorzystać ich możliwości, ważne jest zrozumienie zasad ich odpowiedniego instalowania.

Okno dachowe – prawidłowa wysokość montażu

Wysokość, na jakiej zamontowane zostaną okna dachowe, nie jest wyborem przypadkowym – ma ona znaczący wpływ na wygodę użytkowania, wydajność energetyczną oraz wygląd wnętrza.

Instalacja okien połaciowych musi odbywać się zgodnie z określonymi zasadami, by zagwarantować najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni i zapewnić komfort użytkownikom.

Wysokość, na której umieszczone zostaną okna dachowe, jest uzależniona od szeregu czynników, w tym rodzaju pomieszczenia, jego przeznaczenia, a także indywidualnych preferencji użytkowników.

Oto kluczowe zalecenia, które należy rozważyć przy instalacji:

Standardowa wysokość instalacji: zaleca się montowanie okien połaciowych na wysokości, gdzie dolny brzeg okna umiejscowiony jest w przedziale od 90 do 130 cm nad poziomem podłogi. Takie umiejscowienie umożliwia komfortowe korzystanie z widoku na zewnątrz, zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej, a także sprawia, że obsługa okna jest łatwa.

Ergonomia i użyteczność: wysokość instalacji powinna być dostosowana do wzrostu użytkowników oraz do tego, jak będą oni korzystać z okna, czyli czy będą chcieli patrzeć przez nie stojąc czy też siedząc. W przypadku pokojów dla dzieci, okna mogą być zamontowane nieco niżej, by umożliwić maluchom łatwiejsze podziwianie widoków.

Zastosowanie pomieszczenia: w zależności od funkcji pomieszczenia i częstotliwości używania okna, jego wysokość montażu może być dostosowana. Na przykład, w kuchniach czy domowych biurach, gdzie okno będzie często otwierane, może być ono umieszczone niżej dla wygody użytkowania. W sypialniach, gdzie priorytetem jest intymność i możliwość zaciemnienia, okna mogą być zamontowane wyżej.

W przypadku pokojów dla dzieci, okna mogą być zamontowane nieco niżej.

Normy budowlane i zalecenia producentów: ważne jest, aby uwzględnić lokalne regulacje budowlane i wytyczne od producentów okien połaciowych dotyczące minimalnych i maksymalnych wysokości montażu.

Kąt pochylenia dachu: wysokość, na której okno zostanie zamontowane, może zależeć także od kąta nachylenia dachu. W przypadku dachów o większym nachyleniu, okno może być umiejscowione wyżej, co zapewnia lepszą widoczność i dostęp do naturalnego światła.

Należy mieć na uwadze, że staranne zaprojektowanie położenia oraz wysokości okien połaciowych odgrywa zasadniczą rolę dla wygody użytkowania, oszczędności energetycznej obiektu oraz jego wyglądu wewnętrznego. Zaleca się konsultację z profesjonalistą.

Źródło i zdjęcia: FAKRO

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT